Kraken to giełda z siedzibą w USA, w San Francisco w Kalifornii. Giełda warta uwagi głównie z dwóch powodów: możliwy handel z dźwignią oraz największa na świecie płynność dla pary EUR/BTC.
Inwestowanie na giełdzie Kraken
Giełda rodem z USA więc pierwsze skojarzenie jakie się pojawia to handel w parze z USD. A tu niespodzianka. Od wielu lat giełda znana jest z najwyższych obrotów i najwyższej płynności w handlu europejską walutą. Jeśli więc masz zamiar tradować na parze EUR/BTC to Kraken powinien być twoim pierwszym wyborem.
Drugie zaskoczenie to nazewnictwo. Kraken jako jedna z niewielu platform dla bitcoina używa skrótu XBT. Można mieć lekkie obawy – czy na pewno jeśli przeleję z mojego portfela BTC na portfel XBT to wszystko będzie ok? Tak, będzie ok. Skrót XBT jest po prostu zamiennie stosowany z BTC. Nie ma żadnej różnicy. Obydwa skróty odnoszą się do tego samego bitcoina:)
Kraken prowizje i opłaty
Jeśli posiadasz już kryptowaluty i chciałbyś nimi handlować na giełdzie Kraken nie napotkasz żadnych problemów z wpłatami i wypłatami środków. Kryptowaluty pojawią się w twoim portfelu do 10 minut.
Na zaksięgowanie wpłaty tradycyjnych walut – EUR, USD, CHF, GBP, CAD, JPY – będziesz musiał poczekać około 24 godzin.
Wpłata:
- bitcoin, bitcoin cash, cardano, litecoin, dogecoin, EOS, stellar Lumen, monero, nano, ripple, siacoin, zcash, dash, tether USD – bez opłat
- Pozostałe kryptowaluty – opłaty zgodnie z cennikiem
- EUR – przelew SEPA – bez opłat
- USD – przelew bankowy – od 1 do 150 USD
Zwróć uwagę, że depozyt kryptowalut nie zawsze jest darmowy, przy niektórych walutach trzeba uiścić drobną opłatę. Szczegóły znajdziesz w cenniku wpłat krypto oraz w cenniku wpłat fiatów.
Wypłata:
- Bitcoin – 0,0005 BTC
- Pozostałe kryptowaluty – opłaty zgodnie z cennikiem
- EUR – przelew SEPA – 0,09 EUR
- USD – przelew bankowy – od 4 do 40 USD
Jedną z największych zalet Kraken są bardzo niskie opłaty – za wpłatę euro przelewem SEPA giełda nie pobiera żadnych opłat, a za wypłatę w tej walucie potrąci jedynie 0,09 euro. Dodając do tego korzystne dla użytkownika opłaty transakcyjne, Kraken możemy uznać za jedną z najtańszych giełd kryptowalut.
Po więcej informacji dotyczących minimum oraz kosztów wypłat ponownie odsyłam do cennika wypłat krypto oraz do cennika wypłat fiatów cennika.
Opłaty transakcyjne
Opłata transakcyjna wynosi:
- dla Makera (w handlu krypto-krypto) – 0,16%
- dla Makera – (w handlu gdzie jedną z walut jest fiat lub stable coin) – 0,20%
- dla Takera (w handlu krypto-krypto) – 0,26%
- dla Takera – (w handlu gdzie jedną z walut jest fiat lub stable coin) – 0,20%
Kraken stosuje powszechnie używany system progowy różnicujący opłaty dla Makera i Takera w zależności od jego aktywności w ciągu ostatnich 30 dni. Zaczynając od wyżej przedstawionych wysokości opłat (swoją drogą dużo niższych od tych które widzimy na polskich giełdach kryptowalut) trader może stopniowo redukować koszty aż do poziomu 0% dla Makera i 0,10% dla Takera.
Kraken: giełda BTC z dźwignią
Oprócz opłat transakcyjnych opisanych powyżej, stosowane są dodatkowe prowizje dla osób próbujących swoich sił w handlu z dźwignią. Szczegółowy cennik w tym zakresie znajdziesz na stronie Kraken: https://www.kraken.com/en-us/features/fee-schedule
Obsługa i opinie użytkowników o giełdzie Kraken
Czasy gdy na reakcję i odpowiedź zagranicznej giełdy czekało się tygodniami zdaje się, że już minęły. Coraz więcej firm wprowadza live chat, obsługiwany przez wyspecjalizowane osoby mogące szybko sprawdzić źródło problemu i znaleźć rozwiązanie. Kraken jest wspaniałym przykładem jak w dobrym kierunkach rozwija się obsługa klientów na giełdach krypto – live chat jest obsługiwany tutaj non stop 24/7. Opinie użytkowników są przyjazne a pozytywny wizerunek Kraken kształtowany jest poprzez dbałość o relacje z klientami – firma szczyci się, ze rozwiązała już ponad 2 miliony ticketów dostarczając wiedzy i wskazówek zagubionym traderom.
Wzorem najlepszych giełd na rynku, Kraken oferuje również rozszerzoną opcję supportu dla najbardziej zaawansowanych użytkowników – przy inwestowaniu dużych sum możesz liczyć na priorytetowe formy kontaktu z giełdą w postaci szybkiej komunikacji poprzez email, telefon, wiadomości sms.