Czy BitBay jest legalny?

BitBay to od wielu lat najpopularniejsza polska giełda kryptowalut. Przyciąga początkujących, jak i zaawansowanych uczestników rynku. To od niej zaczynają przygodę z krypto zarówno ci którzy po raz pierwszy mają do czynienia z inwestycjami jak i ci, którzy zarobili już duże pieniądze na akcjach czy na Forexie. Pytanie, które wszyscy zadają sobie na początku – czy BitBay działa legalnie? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Czy BitBay jest legalny? - logotyp giełdy kryptowalut BitBay

Handel kryptowalutami na giełdzie BitBay – czy to legalne?

Przyjrzyjmy się historii giełdy:

  • W 2014 roku powstaje polska platforma do handlu kryptowalutami pod nazwą BitBay, a jej pierwszą siedzibą są Katowice. Przez kolejne lata jest giełda dynamicznie się rozwija zdobywając uzasadnione uznanie użytkowników i fotel lidera w naszym kraju
  • W maju 2018 roku BitBay przenosi swoją działalność na Maltę. Zaobserwować można chwilowe spowolnienie w spełnianiu obietnic złożonych klientom
  • W listopadzie 2018 operatorem platformy BitBay zostaje firma BB Trade Estonia OÜ z licencją w Estonii. Giełda przyspiesza z rozwojem, zbiera dobre opinie, tworzy ciekawe funkcjonalności, dodaje nowe kryptowaluty
  • W maju 2021 BitBay ogłasza komunikat o pozyskaniu strategicznego inwestora z branży FinTech z USA, tym samym planuje się dalej intensywnie rozwijać aby zostać największą giełdą kryptowalut w Europie

Jak wynika z powyższego opisu, obecnie siedzibą giełdy BitBay jest Estonia a jej działanie jest regulowane przez estoński Financial Intelligence Unit (FIU). BitBay działa w pełni legalnie w oparciu o estońskie i europejskie prawo. Firma korzysta z bezterminowej autoryzacji na świadczenie usług związanych z rynkiem kryptowalut reaktywowanej 5 października 2020 r.

W praktyce oznacza to, że nie ma się czego obawiać. Prawo w Polsce nie zakazuje handlu bitcoinem, nie ma przepisów zabraniających posiadania kryptowalut. Użytkownik ma pełną swobodę i może kupować waluty cyfrowe na giełdzie estońskiej, amerykańskiej, polskiej itp.

Dlaczego BitBay nie ma siedziby w Polsce

BitBay jest rdzenie polską giełdą kryptowalut, największą w Europie Środkowo-Wschodniej, przez wiele lat posiadającą siedzibę w naszym kraju. Niestety w 2018 r. instytucje rządowe i finansowe, prawdopodobnie z lęku przed nieznanym, zrealizowały szereg działań i kampanii znacznie utrudniających prowadzenie działalności w zakresie usług obrotu kryptowalutami.

O ile zrozumiała może być troska o niedoświadczonych inwestorów i uzmysławianie im jak duże jest ryzyko wynikające z handlu kryptowalutami, to wypowiadanie rachunków bankowych podmiotom zajmującym się handlem krypto było krokiem zbyt natarczywym. W tamtym okresie, wiele firm z branży krypto albo zamknęło działalność, albo przeniosło siedziby poza granice kraju. W tym również BitBay.

Spółka o nazwie Pinewood Estonia OÜ została wtedy operatorem giełdy BitBay i uzyskała dwie licencje w Estonii uprawniające ją do prowadzenia giełdy kryptowalut! Do tej pory ten kraj zajmuje czołowe miejsce w na świecie krajów przyjaznych kryptowalutom. W Estonii ulokowanych jest wiele podmiotów zajmujących się kryptowalutami i projektami opartymi na technologii blockchain.

Wydaje się, że wkrótce i Polska zrobi krok w odpowiednim kierunku, aby działalność w zakresie obrotu kryptowalutami mogła być spokojnie prowadzona z terenu naszego kraju. Trwają prace nad ustawą, która doprecyzuje kto będzie mógł zgłosić i zarejestrować działalność. Obrót kryptowalutami stanie się działalnością rejestrowaną (konieczny będzie wpis do odpowiedniego rejestru).

Jak zacząć handlować na BitBay

Aby zacząć handel kryptowalutami na BitBay załóż swoje konto na stronie bitbay.net

Do samego tradowania możesz użyć aplikacji mobilnej lub wersji przeglądarkowej platformy, to co bardziej ci odpowiada. Dobrym zwyczajem jest niezwłocznie po założeniu konta jego zabezpieczenie poprzez uwierzytelnienie dwuskładnikowe oraz przejście procesu weryfikacji.

Jeśli nie jesteś pewien jak to zrobić zajrzyj do naszych artykułów, w których znajdziesz szczegółowe opisy i bez problemu będziesz potrafił poruszać się po tej giełdzie kryptowalut:

Bitbay Opinie i Poradnik Jak Kupić Bitcoin

Jak kupić bitcoina na BitBay

Jak wpłacić pieniądze na BitBay

Czy weryfikacja na BitBay jest bezpieczna?

[głosów: 4 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo