BitClude - Najszybsza giełda w Polsce

Jak wpłacić pieniądze na BitBay – poradnik

Pierwszą myślą każdego, zaraz po założeniu konta na giełdzie krypto, będzie jak wpłacić pieniądze aby następnie móc kupić bitcoina lub inną kryptowalutę.

Czy działa to tak samo jak w bankach? Czy można zasilić konto przelewem? Czy można zapłacić kartą za BTC? Ile się czeka i jakie giełda stosuje opłaty?

Giełdy kryptowalut kierują się własnymi zasadami i cennikami, dzisiaj sprawdzam jak wygląda to na BitBay – najlepszej polskiej giełdzie kryptowalut.

Wpłata PLN – 3 metody na depozyt złotówek

BitBay akceptuje trzy formy depozytu PLN: klasyczny przelew bankowy, wpłata gotówkowa na Poczcie Polskiej, wpłata z użyciem karty Mastercard i VISA.

Jak wpłacić pieniądze na BitBay - przelew czy wpłata na poczcie
Do wyboru trzy formy wpłaty: przelew bankowy, wpłata na Poczcie lub Mastercard

Nie ma wielkiej filozofii przy przelewie bankowym, jedyne na co musisz zwrócić uwagę to poprawne wpisanie danych w formularzu. Roztargnionym może przydarzyć się pomyłka, gdyż odbiorcą nie jest bezpośrednio BitBay a Payment Technology sp. z o.o. – spółka specjalizująca się w branży finansowej, ściśle współpracująca z Pocztą Polską.

W szczegółach, zasilenie konta na BitBay, poprzez przelew bankowy wygląda następująco:

 • logujesz się na stronę giełdy https://bitbay.net
 • w lewym panelu w zakładce [Portfele], odnajdujesz interesującą się walutę, w tym przypadku Polski Złoty.
 • klikasz [Wpłata] a następnie [Przelew bankowy] – pojawią ci się szczegóły konta do wpłaty
 • wchodzisz na stronę swojego banku i przepisujesz uważnie dane do przelewu – nic nie zmieniasz, nazwa odbiorcy, tytuł przelewu mają być takie jak widzisz
 • realizujesz przelew
Bitbay jak wpłacić pieniądze - formularz
Uważnie skopiuj dane do przelewu

Kiedy w twoim portfelu na giełdzie pojawią się środki?

Przelewy w BitBay księgowane są 3 razy dziennie (tylko w dni robocze): 11:00, 14:00, 17:00.

Oznacza to, że jeśli wypuścisz przelew rano, jest duża szansa, że twoje konto w PLN zostanie zasilone po paru godzinach. Jeśli zabierzesz się do tego późnym popołudniem, z kupnem kryptowaluty będziesz musiał poczekać do kolejnego dnia.

Przelewy ekspresowe nie funkcjonują, nie ma sensu abyś w swoim banku wybierał „Express Elixir” – nie przyspieszy to przepływu środków.

Nieskuteczne będą też wpłaty za pośrednictwem różnego rodzaju operatorów płatności np. takich jak Revolut, bez powodzenia zakończy się również próba wpłaty gotówkowej w siedzibie banku – w grę wchodzi tylko klasyczny przelew bankowy.

I jeszcze jedna ważna rzecz – wpłata musi być dokonana od osoby, która jest właścicielem konta – jeśli nadawca w banku i odbiorca na giełdzie będzie inny, wpłata nie zostanie zaakceptowana.

Minimalna kwota przelewu to 10 zł.

Depozyty w tej formie są darmowe, BitBay nie pobiera opłaty za wpłatę przelewem w walucie Polski Złoty (PLN).


Wpłata gotówkowa na Poczcie Polskiej to ciekawa opcja. Nie każdy chce zostawiać ślad na swoim koncie bankowym, nie każdy chce mieszać pieniądze rodzinne z tymi przeznaczonymi na inwestycje.

Zasilenie konta na BitBay, poprzez wpłatę na Poczcie wygląda następująco:

 • logujesz się na stronę giełdy https://bitbay.net
 • przechodzisz do zakładki [Portfele] w lewym menu, odnajdujesz interesującą się walutę, w tym przypadku PLN.
 • klikasz [Wpłata] a następnie [Poczta Polska]
 • wpisujesz kwotę jaką planujesz zdeponować na giełdzie (pamiętaj, że zostanie ona pomniejszona o prowizję) i klikasz [Wpłać] – utworzone zostanie automatycznie zlecenie wpłaty, które musisz wydrukować
 • z wydrukowanym druczkiem udajesz się do urzędu pocztowego (UP) lub filii urzędu pocztowego (FUP). Usługi nie zrealizujesz w agencji pocztowej.
Jak wpłacić pieniądze - druk do wpłaty na Poczcie Polskiej
Automatycznie wygenerowany druk do wpłaty na BitBay

Pieniądze na twoim koncie pojawią się do 30 minut – to duża zaleta tej usługi. Tu warunek jest podobny, jak przy przelewie, wpłata musi być dokonana w godz. 9-17 w dni robocze.

Minimalna kwota wpłaty to 10 zł, maksymalna 50 000 zł. Nie ma limitu co do ilości wpłat.

Na poczcie nie uiszczasz urzędnikowi żadnej opłaty – BitBay pobierze stosowną prowizję w wysokości 2% wpłacanej kwoty (nie mniej niż 5 zł), czyli jeśli np. zadeklarujesz wpłatę 500 zł to na swoim koncie giełdowym ujrzysz środki w wysokości 490 zł.


Od niedawna możliwa jest również wpłata PLN poprzez kartę kredytową i debetową MasterCard oraz VISA. Wpłata kartą płatniczą jest dla wielu z nas dużym ułatwieniem, gdyż transfer możliwy jest teraz przez 24 godziny 7 dni w tygodniu! Koniec z czekaniem do poniedziałku na zaksięgowanie środków – chcesz tradować w weekend – proszę bardzo – zasil konto kartą i działaj. Środki powinny zostać przypisane do twojego konta do 10 minut!

Pamiętaj tylko, aby dokonać wpłaty karta płatniczą, musisz mieć w pełni zweryfikowane konto oraz aktywne zabezpieczenie Google Authenticator.

Wpłata EURO na twoje konto w BitBay

Pomimo iż dostawcą usługi wpłat i wypłat w walutach fiat takich jak euro jest operator zagraniczny, schemat działania jest bardzo podobny jak w przypadku PLN.

Przechodzisz do zakładki [Portfele] i wyszukujesz interesującą cię walutę. Następnie wybierasz Przelew bankowy (dla euro mamy tylko jedną formę wpłaty) i realizujesz transakcję.

Minimalna kwota przelewu to 10 euro. Wpłaty euro są darmowe.

Dla ścisłości należy dodać, że przy euro mamy do czynienia z przelewami typu SEPA.

Wpłata bitcoina i innych kryptowalut

Aby mieć możliwość wygenerowania adresu do wpłaty kryptowalut należy posiadać I stopień weryfikacji konta (obejmuje on weryfikację tożsamości). Ogólnie metoda jest ta sama – z menu po lewej stronie wybierasz zakładkę [Portfele], a następnie kryptowalutę, którą chcesz wpłacić.

Przy opcji [Wpłata] pokaże ci się twój indywidualny adres do wpłaty – skopiuj go lub użyj skanera kodów QR a następnie potwierdź wysyłkę u źródła transakcji. Przy niektórych kryptowalutach pojawi ci się dodatkowe pole do wypełnienia: ID płatności lub Tag płatności. Uzupełnij je koniecznie, w przeciwnym razie księgowanie środków może trwać znacznie dłużej i może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Zwróć też uwagę na użyteczny przycisk [Blockchain] – pomoże ci śledzić twoją transakcję.

BitBay wpłata XRP
Przy wpłatach i wypłatach niektórych krypto pamiętaj o Tagu / ID płatności

Kiedy środki zostaną dodane do konta?

To kiedy BitBay otrzyma twoją wpłatę przelewem, zależne jest de facto od sesji bankowych a nie od samej giełdy. Próbując oszacować czas kiedy dojdzie twój przelew do BitBay musisz wziąć pod uwagę harmonogram sesji przelewów wychodzących twojego banku oraz ustalić w jakiej sesji rozrachunkowej NBP (poranna, popołudniowa, czy wieczorna) twój przelew będzie rozliczany a następnie przyrównać to do godzin księgowań obowiązujących na giełdzie.

Wcale nie łatwiej jest precyzyjnie określić kiedy krypto pojawią się w twoim portfelu. Na BitBay bitcoiny dodawane są do twojego salda automatycznie, po uzyskaniu przez transakcję trzech potwierdzeń z sieci.

Wymagana ilość potwierdzeń z sieci jest inna dla każdej kryptowaluty np. dla litecoina będzie to 6 potwierdzeń, dla ethereum 18 a dla liska 150. Dokładne dane odnośnie pozostałych krypto znajdziesz bez problemu na bitbay.net. Wbrew pozorom kryptowaluty dość szybko wskakują do twojego giełdowego portfela.

Jak wypłacić PLN – 3 metody na wypłatę złotówek

Wypłatę PLN możesz zrealizować poprzez przelew zwykły, wypłatę na Poczcie a także pieniądze możesz wycofać z giełdy dokonując wypłaty w bankomatach sieci Euronet.


Przelew nie wymaga tłumaczenia – musisz jedynie pamiętać, że wypłatę można wykonać tylko i wyłącznie na rachunek bankowy, z którego zasiliłeś wcześniej konto BitBay. Opłata za przelew kształtuje się na poziomie 6 zł.

Giełda realizuje wypłaty w dni robocze około godziny 13:00. Aby przelew został wypuszczony przez BitBay tego samego dnia, najlepiej zleć go do godziny 12:30. Jeśli wypłata ma status „Zakończono” oznacza to, że środki zostały wypłacone poprawnie. Czas dotarcia środków na wskazany rachunek zależny jest od sesji elixir międzybankowych.


Wypłata na Poczcie odbywa się w następujących krokach:

 • logujesz się na stronę giełdy, wybierasz zakładkę [Portfele] a następnie [Wypłata] -> [Poczta Polska]
 • wpisujesz kwotę wypłaty (bez groszy) i zatwierdzasz
 • sprawdzasz swoją skrzynkę mailową – otrzymasz wiadomość z kodem PIN oraz SMS od operatora, zawierający PUK do wypłaty. Kody będą ważne do 48 godzin.
 • na poczcie zgłaszasz chęć wypłaty przekazu „Formatka ZTG 146 Halcash”
 • czekasz – w przypadku gdy natrafisz na niedoświadczonego urzędnika, pobiegnie on do naczelnika z zapytaniem co to za nietypowe zlecenie
 • podajesz urzędnikowi swój numer telefonu, kod PIN z wiadomości email, kod PUK z wiadomości SMS, dowód osobisty a on weryfikuje dane, wypłaca gotówkę i wydaje pokwitowanie

Minimalna wypłata wynosi 1 zł, a maksymalna 15 000 zł (o ile jest tyle dostępne w kasie Poczty – na taką większą wypłatę lepiej umówić się wcześniej z urzędnikiem).


Aby przygotować wypłatę z bankomatu, na platformie BitBay dokonujesz podobnych czynności jak powyżej – w zakładce [Portfele] wybierasz walutę PLN a następnie w podmenu [Wypłata] -> [Wypłata w bankomacie].

Następnie podajesz kwotę wypłaty oraz dwukrotnie wpisujesz swój numer telefonu – otrzymasz na niego 6-cyfrowy kod SMS a na swoją skrzynkę email 4-cyfrowy kod PIN. Cierpliwości, tokeny mogą pojawić się u ciebie nawet do pół godziny od realizacji zlecenia. Uwaga! Musisz mieć włączoną usługę przyjmowania smsów Premium. Inaczej nie zadziała. Kod SMS będzie ważny 48 godzin.

Wypłata w bankomacie Euronet odbywa się w następujących krokach:

 1. Na wyświetlaczu wybierasz usługę: „Wypłata bez karty”.
 2. Następnie operacja: „SkyCash” oraz „Wypłata gotówki”.
 3. Podajesz 6-cyfrowy kod SMS i kwotę wypłaty (bez wliczonej prowizji).
 4. Zatwierdzasz kodem PIN z wiadomości email.
 5. Odbierasz gotówkę oraz wydruk z potwierdzeniem transakcji

Minimalna wypłata wynosi 100 zł, a maksymalna 1 000 zł.

Możesz zrealizować kilka wypłat w bankomacie w ciągu jednego dnia: 24-godzinny limit wypłat na numer telefonu wynosi 10 500 zł. 31-dniowy limit wynosi 21 000 zł.

Wysokość prowizji dla wypłat z bankomatu to 10 zł. Prowizja jest dodawana do kwoty wypłaty i pobierana z twojego konta.

Wypłata w bankomacie to najwygodniejszy sposób na wypłacenie PLN z giełdy. Warto zainstalować aplikację mobilną BitBay, dzięki której zlecenie wypłaty przygotujesz sobie praktycznie w każdym czasie i miejscu np. na zakupach w Centrum Handlowym.

Jak wypłacić EURO

Przy przelewach obcych walut należy pamiętać, aby tak jak w przypadku PLN, był to ten sam rachunek, z którego przyszła wpłata.

W formularzu zlecenia przelewu podajesz kwotę, numer konta bankowego w formacie IBAN (czyli z dodanym na początku skrótem PL dla rachunków w Polsce) oraz kod SWIFT (znajdziesz go na stronie www twojego banku).

Obsługiwane są wyłącznie przelewy SEPA, co przekłada się na zasadę, że odbiorca musi mieć konto na terenie Jednolitego Obszaru Płatności w EURO. Jeśli twoje konto w euro znajduje się w polskim banku, z realizacją przelewów nie będzie oczywiście żadnego problemu.

Koszt wypłaty przelewem bankowym dla euro wynosi 0,1% (min. 1,5 EUR, max 150 EUR). Minimalna wartość wypłaty to 5 euro.

Jak wypłacić bitcoin i inne kryptowaluty

Aby dokonać wypłaty bitcoina lub innej krypto, przechodzisz do zakładki [Portfele], w której wyszukujesz odpowiedniego coina, a następnie klikasz [Wypłata].

Wprowadzasz adres swojego portfela sprzętowego, mobilnego czy portfela na innej giełdzie oraz kwotę przelewu.

Przy kryptowalutach takich jak ripple (XRP) czy stellar (XLM) pamiętaj o podaniu ID płatności lub Tagu Płatności. Podanie ID pozwala na „przypisanie” wpłaty do salda konkretnego użytkownika, jest ważnym elementem zapewniającym poprawność transakcji.

BitBay – płatności kartą

Na ten moment giełda nie wspiera jeszcze płatności kartami kredytowymi i debetowymi za kryptowaluty, choć zapewne jest to kwestia niedługiego czasu gdy sytuacja się zmieni. Widać na rynku krypto trend budowania bramek płatności fiat, które przyczyniają się do adopcji i pokazywania kryptowalut coraz większej ilości użytkowników.

Metody płatności na BitBay – podsumowanie

Reasumując, metody płatności na BitBay są bardzo przyjazne dla użytkownika, i w porównaniu do wielu innych europejskich giełd opłaty za nie są naprawdę niskie, co jest kluczowe dla zachowania kapitału inwestycyjnego.

Istnienie kilku alternatywnych metod wypłat i wpłat należy zapisać po stronie zalet giełdy, natomiast ograniczenia związane z księgowaniem płatności w dni robocze to wada. Wada, która jednak nie przeszkadza być BitBay największą giełdą kryptowalut w Polsce, gdyż płynność giełdy, bezpieczeństwo transakcji i niewielkie koszty obsługi w pełni rekompensują tę kwestię.

Pamiętaj, iż przed zasileniem konta w PLN lub EURO musisz przejść pozytywnie weryfikację, która umożliwi ci korzystanie z pełnej funkcjonalności serwisu. Więcej szczegółów o BitBay znajdziesz w naszych artykułach:

Bitbay Opinie i Poradnik Jak Kupić Bitcoin

Aplikacja do handlu kryptowalutami od BitBay

Czy weryfikacja na BitBay jest bezpieczna?

Kiedy dźwignia na BitBay? Opis giełdy PRO i jej funkcjonalności

[głosów: 8 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

1 Komentarz
 1. Dziękuję za bardzo przydatny artykuł. Znajomy polecił mi BitBay, ale nie mogłem nigdzie znaleźć informacji na ten temat

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo