Najlepszy portfel kryptowalut

Każdy, kto podjął decyzję o zakupie kryptowaluty zanim dokona transakcji powinien wcześniej wybrać portfel kryptowalut. Tak jak z prawdziwymi pieniędzmi, nie nosimy bilonu i banknotów luzem w kieszeni czy torbie, tylko dobrze rozmieszczone w portfelu, który przechowujemy w bezpiecznym miejscu. W realnym świecie mamy całą gamę portfeli: skórzane i materiałowe, pionowe i poziome, zapinane i niezapinane, różne kształty, kolory, różnych producentów. Tak samo w świecie cyfrowych walut istnieje wiele rodzajów portfeli a każda kategoria ma do zaoferowania różniące się między sobą produkty. Jak zatem wybrać portfel kryptowalut? Jaki jest najlepszy portfel kryptowalut? Który jest najbezpieczniejszy? Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę najpopularniejszych na rynku portfeli.

Rodzaje portfeli kryptowalut

Portfel na giełdzie

Giełdy nazywają portfelami (wallets) miejsca, w których widzimy aktualny stan konta naszej kryptowaluty lub waluty fiat. Te „portfele” na giełdach służą tylko do bieżących operacji i krótkoterminowego przechowywania środków. Są najmniej bezpieczną formą.

Desktop Wallet czyli „portfel na komputerze”

Jest jedną z bezpieczniejszych opcji przechowywania środków. Desktop wallet to aplikacja, którą należy pobrać i zainstalować na swoim komputerze. Portfele te dzielą się na lekkie oraz pełne. Lekkie to takie, w których łańcuch bloków (blockchain) jest przechowywany na serwerach zewnętrznych, charakteryzują się szybkością i dostępnością. Pełne natomiast ściągają na komputer cały łańcuch bloków co powoduje dłuższy czas synchronizacji oraz większe potrzeby dyskowe.

Najlepszy portfel kryptowalut

 • Electrum – najlepszy portfel kryptowalut dla początkujących (i nie tylko). Łatwy w użyciu, nie ściąga łańcucha bloków na dysk, współpracuje z portfelami sprzętowymi. Możliwy do wykorzystania na komputerach z Windows, Linux, MAC. Trzeba pamiętać, że na komputerze połączonym z internetem jest „hot walletem”, jednakże można go wykorzystywać w trybie offline co gwarantuje duże bezpieczeństwo środków.
 • Bitcoin Core
 • Armory
 • Hive
 • Jaxx – obsługuje ponad 90 kryptowalut

Mobile Wallet – portfel mobilny

Portfel w postaci aplikacji na telefon lub tablet. To wspaniałe rozwiązanie dla osób, które są zwolennikami płatności w bitcoinach. Przenośny portfel w smartfonie pozwala na niezależność, dokonywanie transakcji w sklepach, restauracjach itp. poprzez zeskanowanie kodu QR. Poziom bezpieczeństwa należy określić jako średni, nie są rekomendowane do przechowywania większej sumy kryptowalut.

Najlepszy portfel kryptowalut

Online Wallet – portfel przeglądarkowy

Jak sama nazwa mówi, ten typ portfela przechowuje środki online. Dostęp do portfela mamy zarówno z komputera jak urządzenia mobilnego poprzez przeglądarkę. Trzeba przyznać, że są bardzo wygodne w użyciu jednakże musimy wiedzieć, że możemy utracić kontrolę nad naszymi walutami (w przypadku jakichkolwiek problemów to dany podmiot posiada klucze prywatne a nie my). Dobre tylko na krótki okres czasu.

Najlepszy portfel kryptowalut

Hardware Wallet – portfel sprzętowy

Portfel sprzętowy to najbezpieczniejszy a tym samym najlepszy portfel kryptowalut jaki do tej pory wymyślono. To przenośne urządzenie, które wyglądem przypomina pendrive. W zależności od producenta oraz modelu, portfele sprzętowe różnią się między sobą m.in. wyglądem, zasadą działania, poziomem zabezpieczeń, ilością i rodzajem obsługiwanych kryptowalut, dodatkowymi funkcjami oraz ceną. Dlaczego portfele sprzętowe są najbezpieczniejsze? Po pierwsze przechowują klucze prywatne (Ty jesteś ich właścicielem i tylko Ty masz do nich dostęp), po drugie nie są na stałe podłączone do internetu (hakerzy w żaden sposób nie są w stanie wykraść danych przechowywanych offline), po trzecie możliwe jest tworzenie kopii zapasowych (nawet jeśli zgubisz portfel lub zostanie ci on skradziony będziesz w stanie odzyskać swoje kryptowaluty – złodziej nie uzyska do nich dostępu z uwagi na zabezpieczenie kodem pin). Jeśli planujesz inwestycje długoterminowe lub z większą kwotą to zdecydowanie powinieneś zakupić fizyczny portfel kryptowalut. I powinieneś zrobić to już! Portfela nie otrzymasz od razu. Zdarza się, że zapotrzebowanie na portfele sprzętowe jest tak duże, że producenci nie „wyrabiają” się z ich produkcją na bieżąco. Czy warto zakupić portfel sprzętowy? Bezdyskusyjnie tak.

Najlepszy portfel kryptowalut

Paper Wallet – portfel papierowy

Portfel papierowy, to kolejna forma zimnego portfela, gdzie przechowujemy środki offline. Portfel tego typu to nic innego jak kartka papieru, na której drukujemy nasz klucz publiczny i klucz prywatny. Klucze drukowane są dodatkowo w postaci QR kodów, które ułatwiają transfer kryptowalut. Papierowy portfel powinniśmy zabezpieczyć, najlepiej trzymać w zamknięciu, nikomu nie udostępniać. Dobrym pomysłem będzie wykonanie kopii. Niewątpliwą zaletą takiego portfela jest fakt, iż jest on darmowy.

 • bitaddress.org
 • liteaddress.org (dla litecoina)

Który portfel do kryptowalut wybrać?

Na podsumowanie można powiedzieć, że jedną z najważniejszych zasad inwestowania – dywersyfikację – warto przenieść na obszar przechowywania kryptowalut. Profesjonalni traderzy, nie trzymają wszystkich swoich kryptowalut w jednym portfelu, używają zarówno portfeli sprzętowych (i to różnych, Ledgera i Trezora), desktopowych i mobilnych. W świecie kryptowalut liczy się nie tylko umiejętność generowania zysków, ale również umiejętność zadbania o bezpieczeństwo swoich środków.

4 komentarze
 1. Fajnie gdybyście pokazali krok po kroku jak sie sciaga klucz , kod QR na portfel .

  • Iza – dziękuję za sugestię, świetny pomysł. Wkrótce przygotujemy artykuł o tym jak w praktyce używać portfel kryptowalut.

 2. Chciałbym wiedzieć czy istnieje portfel zewnetrzny w j. Polskim

  • przyznam, że nie zwróciłem na to uwagi. w sieci dostępnych jest mnóstwo tutoriali z dokładnym opisem, tak że obsługa w języku angielskim nie powinna stanowić problemu:)

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo