BitClude - Najszybsza giełda w Polsce

Najtańsza kryptowaluta do przelewu z giełdy na giełdę

Na rynku dostępnych jest około 2000 kryptowalut. Na polskiej giełdzie możemy kupić kilka, kilkanaście, w najlepszym wypadku kilkadziesiąt coinów. Gdzie szukać reszty? Jak dotrzeć do najnowszych, świeżych projektów, które dopiero co wyszły z fazy ICO i są udostępnione do handlu? Oczywiście znajdziemy je na giełdach altcoins, takich jak Binance, KuCoin czy Poloniex.

Super. Tylko, tylko tych interesujących coinów nie kupimy ani za złotówki, ani za dolary, ani za euro….

Musimy wcześniej przelać na wybraną giełdę altcoin jakąś kryptowalutę. Jaką? Najlepiej najtańszą! Najtańszą w znaczeniu wysokości opłaty za przelew. Zwróć uwagę, że koszty transferu poszczególnych kryptowalut bardzo się różnią. Przeczytaj ten artykuł i nie przepłacaj:)

Większość wybiera przelewy bitcoin

W poradnikach dostępnych w sieci uzyskamy rekomendację, aby za złotówki kupić bitcoina, przelać go na giełdę altów, tam go wymienić, co finalnie pozwoli nam zainwestować w wybraną kryptowalutę. Z drugiej strony, sporo się jednak słyszy, że opłaty za przelew bitcoina są bardzo wysokie, że sieć Bitcoina się zapycha, że jeśli opłata transakcyjna ustawiona jest za nisko to trzeba odczekać kilka/kilkanaście bloków na potwierdzenie co może doprowadzić do tego, że nasze środki pojawią się na koncie dopiero po kilku godzinach.

Nasuwa się zatem pytanie czy aby na pewno bitcoin jest najlepszy (najtańszy) do transferu?

Postanowiliśmy przeprowadzić pewien eksperyment i w tym samym czasie przelać z giełdy na giełdę kilka wybranych kryptowalut a następnie wymienić wszystkie na inną walutę, która jest dostępna tylko na giełdzie altcoins. Taki test pokaże nam, która z kryptowalut jest najtańsza do transferu i z jej wykorzystaniem najlepiej przelewać środki.

Jak najkorzystniej przelać kryptowaluty z BitBay na Binance?

Przyjrzyjmy się naszym założeniom i planowi działania.

Do naszego badania wybraliśmy giełdy BitBay i Binance.

W pierwszym kroku na BitBay przelejemy złotówki, następnie wymienimy je za tę samą kwotę na następujące kryptowaluty:

 • bitcoin (BTC)
 • bitcoin cash (BCC)
 • ethereum (ETH)
 • dash (DASH)
 • lisk (LSK)
 • omisego (OMG)
 • ripple (XRP)
 • tron (TRX)

W drugim kroku, każdą z wyżej wymienionych kryptowalut, przelejemy z BitBay na Binance a następnie sprawdzimy i porównamy koszt transferu.

W ostatnim kroku, na Binance, wszystkie kryptowaluty wymienimy na altcoina:

 • ardor (ARDR)

i obliczymy, za którą z kryptowalut otrzymaliśmy największą wartość i ilość ardor.

Wpłata PLN na BitBay

BitBay przyciąga do siebie zarówno użytkowników, którzy ograniczają się do handlu tylko z wykorzystaniem tej platformy jak również tych, którzy traktują ją tylko jako krótki przystanek do zakupu BTC (lub innego coina) i przesłania go na giełdę altcoins. Giełda akceptuje tradycyjne waluty – po założeniu konta oraz przejściu procesu weryfikacji – dokonujemy wpłaty w PLN, EUR lub USD. Cały proces dokładnie opisaliśmy w osobnym artykule „BitBay – poradnik krok-po-kroku jak kupić bitcoin”. Przypomnijmy tylko, że wpłaty w złotówkach dokonać można za pomocą:

 • przelewu bankowego – deponowanie środków jest darmowe, BitBay nie pobiera opłaty a czas księgowania zależny jest od sesji bankowej
 • wpłaty ekspresowej na Poczcie Polskiej

Którą kryptowalutę wybrać do przelewu?

Gdy już zasilimy nasze konto złotówkami, musimy znaleźć odpowiedź na pytanie która z dostępnych kryptowalut nadaje się do transferu. Tak naprawdę dobra jest każda jeśli jest dostępna na obydwóch giełdach. Może się zdarzyć, że na BitBay dostępny jest coin, którego nie ma na Binance, musimy więc zwrócić na ten fakt uwagę zanim dokonamy zakupu kryptowaluty.

Pod rozwagę musimy wziąć również głębokość rynku i to po jakiej cenie uda nam się kupić kryptowalutę z kapitałem jaki postanowiliśmy zainwestować (będzie o tym więcej w dalszej części artykułu) oraz wysokość prowizji za wypłatę waluty z giełdy, która de facto uszczupli nasz kapitał (to również dokładniej przeanalizujemy za chwilę).

W naszym badaniu mogliśmy przetestować praktycznie wszystkie dostępne na BitBay waluty, ale dla przejrzystości postanowiliśmy ograniczyć się do ośmiu powszechnie uznanych: BTC, BCC, ETH, LSK, DASH, TRX, XRP, OMG.

Zakup kryptowalut na BitBay

Po zasileniu konta  jesteśmy gotowi do zakupu interesujących nas kryptowalut. Załóżmy, że na zakup każdej cyfrowej waluty wydajemy po 100 zł. Wynik takiej operacji obecnie wygląda następująco:

Z uwagi na dużą zmienność cen prezentowany materiał należy traktować edukacyjnie – przed dokonaniem własnej transakcji konieczne jest wykonanie nowej kalkulacji

W tym miejscu należy nadmienić, że BitBay stosuje inne wysokości opłat do transakcji typu krypto-krypto a inne do transakcji typu krypto-fiat. W naszym przypadku, kupując kryptowaluty za złotówki, zapłacimy prowizję 0,43% od każdej wymiany. Samo kupno kryptowalut może być zrealizowane od ręki, ale możemy też czekać na wypełnienie zlecenia – w przeprowadzonym teście przyjęliśmy założenie, że dokonujemy natychmiastowego zakupu po aktualnej cenie rynkowej.

Jedna z pułapek w kalkulacji kosztów całego przedsięwzięcia dotyczy ceny zakupu kryptowaluty. Im mniej popularna kryptowaluta na danej giełdzie i mniejsze zainteresowanie inwestorów tym większe prawdopodobieństwo, że niestety nie uda nam się jej kupić po rynkowej cenie. Podobnie, im większy kapitał tym trudniej pozyskać kryptowalutę po atrakcyjnej stawce.

Spójrzmy na poniższy obrazek – pomimo niewielkiej kwoty przeznaczonej na zakup omisego nie udało nam się w całości pozyskać waluty z pierwszego wystawionego zlecenia a wypełnienie w całości kolejnymi zleceniami z orderbooka powoduje finalnie wzrost ceny zakupu OMG.

Zwróć uwagę na obrazku na mocno ograniczoną ilość OMG.

Ponadto, możemy zauważyć, że giełda cenę danej kryptowaluty przedstawia na bazie historii ostatnio zrealizowanej transakcji. Taki system wcale nie oznacza, że uda nam się dokonać zakupu po właśnie takiej cenie jaką widzimy w panelu.

Kryptowaluty do wypłaty – sprawdź wcześniej opłaty!

Kryptowaluty zakupione. Pora rozeznać się jaka będzie opłata za transfer. Tutaj pojawia się kluczowy element – koszt wypłaty poszczególnych kryptowalut jest rożny, każda cyfrowa waluta ma swoją ustaloną stawkę, którą należy zidentyfikować w cenniku danej platformy.

Prowizja od wypłaty zawiera w sobie opłatę dla górników oraz zdarza się, że również opłatę dla giełdy. Giełdy stosują różne strategie dotyczące opłat, jedne mają niższe opłaty transakcyjne, inne niższe opłaty dotyczące wypłat walut tradycyjnych oraz walut cyfrowych, dlatego też warto porównywać i przyglądać się listom prowizji i opłat kompleksowo.

Na dzień przeprowadzonego testu, na BitBay, opłaty dotyczące wypłat wyglądały następująco:

 • BTC: 0.00045
 • BCC: 0.0006
 • ETH: 0.00126
 • DASH: 0.001
 • LSK: 0.2
 • OMG: 0.1
 • TRX: 1
 • XRP: 0.1

Takie zestawienie niewiele nam mówi – dopóki nie przeliczymy powyższych kwot na walutę tradycyjną, nie będziemy w stanie porównać kosztów i ocenić czy to dużo czy mało.

Przesyłając kryptowaluty z własnego zewnętrznego portfela możemy regulować wysokość opłaty dla górników, zapłacimy więcej – szybko otrzymamy środki, zapłacimy mniej – musimy uzbroić się w cierpliwość. W przypadku giełdy, nie ma takiej opcji, prowizja od wypłaty ustalona jest odgórnie.

Tron (TRX) i Ripple (XRP) z najniższą opłatą na BitBay

Spójrzmy na tabelę z porównaniem kosztów po przeliczeniu na złotówki, wyszło nam, że używając kryptowaluty tron zapłacimy za przesył 9 groszy a używając bitcoina prawie 7 zł !!! Miażdżąca różnica! (pamiętajmy, że w jednym i drugim przypadku przesyłamy środki o wartości ok. 100 zł)

Ogólnie nie ma znaczenia jaką kwotę przesyłamy, czy będzie to równowartość 100 zł czy 10 000 zł  – prowizja będzie zawsze wynosić tyle samo.

Z BitBay na Binance – przelew kryptowalut z giełdy na giełdę

Operacja transferu walut z jednej giełdy na drugą jest prosta. Należy zalogować się jednocześnie do obydwóch giełd a następnie otworzyć portfele tej samej waluty. Po skopiowaniu danych z jednej do drugiej platformy i potwierdzeniu zlecenia rozpoczyna się proces transferu środków.

Na obrazku przedstawiono portfel do wypłaty na BitBay oraz portfel do wpłaty na Binance.

Pamiętajmy, aby zawsze uzupełnić wszystkie wymagane pola. Z reguły, do transferu wystarczy podać sam adres wpłaty, jednakże przy niektórych kryptowalutach konieczne jest uzupełnienie dodatkowego pola takiego jak Tag płatności lub ID płatności.

Wartość portfela po odjęciu prowizji za wymianę oraz przelew

Przyszła pora na podsumowanie pierwszego etapu naszego eksperymentu. Poniższa tabela przedstawia porównanie jakim wolumenem danej kryptowaluty dysponujemy na Binance kiedy nasze środki pojawią się w odpowiednich portfelach.

Z bitcoin i ethereum oszczędzimy na prowizji

Po dokonaniu transferu z BitBay na Binance w naszych portfelach znajduje się 8 różnych kryptowalut. Niestety nie możemy każdej z nich bezpośrednio wymienić na upatrzonego przez nas altcoina –  aktualnie alty parowane są z bitcoin, ethereum, binance coin czy „stabilnymi” kryptowalutami jak tether. Wynika z tego, że transferując bitcoina i ethereum pomijamy jeden krok – waluty te możemy bezpośrednio wymienić na ardor a pozostałe waluty (bitcoin cash, dash, lisk, ripple, omisego, tron) musimy najpierw wymienić np. na bitcoina (lub ethereum)  a dopiero w następnym kroku otrzymanego bitcoina (lub ethereum) wymienić możemy na ardor.

Pamiętajmy, że giełda pobiera prowizję od każdej transakcji, więc za wyjątkiem BTC i ETH prowizję zapłacimy podwójnie. Na szczęście nie jest ona wysoka. Prowizja transakcyjna na Binance wynosi tylko 0,1%, ale może być jeszcze niższa jeśli w portfelu posiadamy binance coin (BNB) – jeśli planujemy dokonywać wielu transakcji na tej giełdzie warto zaopatrzyć się w BNB i skorzystać z możliwości redukcji opłat.

Zwróć uwagę, że Binance zaokrągla kwotę, którą planujesz wymienić przez co obniża nieznacznie wartość docelowego coina. Niewykorzystana kwota pozostaje w twoim portfelu, jej niska wartość nie spełnia wymaganego limitu transakcyjnego, ale na szczęście nie przepada gdyż wszystkie „resztówki” można wymienić na binance coin (BNB).

Najtańsza kryptowaluta do transferu – WYNIKI

Podsumowanie całego testu wygląda następująco:

Z naszego badania wynika, ze najlepiej do transferu środków użyć kryptowaluty ripple (XRP) a najmniej opłacalny będzie bitcoin (BTC). Musimy jednak pamiętać, że rezultat jest zależny od kilku elementów i wynik będzie zupełnie inny dla 100 zł, 1000 zł, 10 000zł, 100 000 zł itd. – im większa kwota tym większe znaczenie będzie miała głębokość rynku na danej giełdzie i cena za jaką uda nam się kupić daną kryptowalutę a nie wysokość opłaty za jej wypłatę.

Gorąco zachęcamy, aby przeprowadzić podobną kalkulację zanim zdecydujemy się przesłać środki z giełdy na giełdę, nie musimy tego robić dla 8 czy więcej kryptowalut, wystarczy sprawdzić wyniki dla 3-4 coiny i upewnić się, że po drodze niepotrzebnie nie tracimy kapitału.

Podsumowanie

Warto poświęcić chwilę, aby przeanalizować koszt transferu poszczególnych coinów. Przy dużej kwocie, opłata za transfer może nie wydaje się tak istotna, ale przy niewielkich wolumenach potrącany procent powoduje niekiedy znaczny uszczerbek naszych środków. Zróbmy małe podsumowanie i prześledźmy jeszcze raz wszystkie kroki:

 • otwieramy konto na giełdzie, która akceptuje tradycyjne waluty takie jak PLN, EUR czy USD (np. BitBay, CoinDeal)
 • otwieramy konto na giełdzie altów (np. Binance, KuCoin, Poloniex)
 • przelewamy na nasze konto na polskiej giełdzie złotówki lub inną walutę fiat
 • na stronie tej giełdy odnajdujemy cennik i sprawdzamy jakie są koszty wypłat poszczególnych kryptowalut
 • przeliczamy te stawki na złotówki i porównujemy ze sobą
 • wybieramy „kandydatów” do przelewu (kryptowaluty z najniższą opłatą po przeliczeniu na PLN)
 • sprawdzamy czy „kandydaci” są dostępni na giełdzie altów i jaką mają głębokość rynku
 • dokonujemy transferu wybranej kryptowaluty z polskiej giełdy na giełdę altów
 • na giełdzie altów wymieniamy przetransferowaną kryptowalutę bezpośrednio na naszego upatrzonego coina  (lub w dodatkowym kroku kupujemy bitcoin lub ethereum, który posłuży nam do docelowej wymiany)
 • realizujemy własną strategię inwestycyjną:)
[głosów: 45 średnia ocena: 4,7]
Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli