Najtańsza kryptowaluta do przelewu z giełdy na giełdę

Na rynku dostępnych jest ponad 6000 kryptowalut. Na polskiej giełdzie możesz kupić kilkanaście, w najlepszym wypadku kilkadziesiąt coinów. Gdzie szukać reszty? Jak dotrzeć do najnowszych, świeżych projektów, które dopiero co wyszły z fazy ICO i są udostępnione do handlu? Oczywiście znajdziesz je na giełdach altcoins, takich jak Binance, KuCoin czy Poloniex.

Super. Tylko tych interesujących kryptowalut nie kupisz ani za złotówki, ani za dolary, ani za euro. A jeśli nawet, to depozytu musisz dokonać z wykorzystaniem karty płatniczej co generuje wysoki koszt.

Najlepszym wyjściem jest kupić za złotówki jakąś kryptowalutę na polskiej platformie (np. na giełdzie Zonda) a następnie przelać ją na giełdę altcoin (np. na Binance). Jaką kryptowalutę? Najlepiej najtańszą! Najtańszą w znaczeniu wysokości opłaty za przelew. Zwróć uwagę, że koszty transferu poszczególnych kryptowalut bardzo się różnią. Przeczytaj ten artykuł i nie przepłacaj:)

Większość osób wybiera przelewy w bitcoin

W poradnikach dostępnych w sieci uzyskasz rekomendację, aby za złotówki kupić bitcoina, przelać go na giełdę altów, tam go wymienić, co finalnie pozwoli ci zainwestować w wybraną kryptowalutę. Z drugiej strony, zapewne słyszałeś, że opłaty za przelew bitcoina są bardzo wysokie, że sieć Bitcoina się zapycha, że jeśli opłata transakcyjna ustawiona jest za nisko to trzeba odczekać kilka/kilkanaście bloków na potwierdzenie co może doprowadzić do tego, że twoje środki pojawią się na koncie dopiero po kilku godzinach.

Nasuwa się zatem pytanie czy aby na pewno bitcoin jest najlepszy (najtańszy) do transferu?

Postanowiłem przeprowadzić pewien eksperyment i w tym samym czasie przelać z giełdy na giełdę kilka różnych kryptowalut a następnie wymienić je wszystkie na inną, taką samą kryptowalutę , która jest dostępna tylko na giełdzie altcoins. Taki test udowadnia, która z kryptowalut jest najtańsza do transferu i z jej wykorzystaniem najlepiej przelewać środki.

Dowiedz się więcej o najważniejszej giełdzie kryptowalut: Binance

Jak najkorzystniej przelać kryptowaluty z Zonda na Binance?

Przyjrzyjmy się założeniom i planowi działania.

Do badania wybrałem giełdy Zonda i Binance.

W pierwszym kroku na Zonda przelałem złotówki, następnie wymieniłem je za tę samą kwotę na następujące kryptowaluty:

W drugim kroku, każdą z wyżej wymienionych kryptowalut, przelałem z Zonda na Binance a następnie sprawdziłem i porównałem koszt transferu.

W ostatnim kroku, na Binance, wszystkie kryptowaluty wymieniłem na altcoina:

 • PancakeSwap (CAKE)

i obliczyłem, za którą z kryptowalut otrzymałem największą wartość i ilość CAKE.

Wpłata PLN na Zonda Global

Zonda przyciąga do siebie zarówno użytkowników, którzy ograniczają się do handlu tylko z wykorzystaniem tej platformy jak również tych, którzy traktują ją tylko jako krótki przystanek do zakupu BTC (lub innego coina) i przesłania go na giełdę Binance lub Kucoin. Giełda akceptuje tradycyjne waluty – po założeniu konta oraz przejściu procesu weryfikacji – można dokonać wpłaty w PLN, EUR lub USD. Cały proces dokładnie opisałem w osobnym artykule „Zonda – poradnik krok-po-kroku jak kupić bitcoin”. Przypomnijmy tylko, że wpłaty w złotówkach dokonać można za pomocą:

 • przelewu bankowego – deponowanie środków jest darmowe, Zonda nie pobiera opłaty a czas księgowania zależny jest od sesji bankowej
 • wpłaty za pomocą karty płatniczej – usługa bardzo szybka, ale obarczona opłatą

Którą kryptowalutę wybrać do przelewu?

Gdy już zasilisz konto giełdy złotówkami, musisz znaleźć odpowiedź na pytanie która z dostępnych kryptowalut nadaje się do transferu. Tak naprawdę dobra jest każda jeśli jest dostępna na obydwóch giełdach. Może się zdarzyć, że na Zonda dostępny jest coin, którego nie ma na Binance, musisz więc zwrócić na ten fakt uwagę zanim dokonasz zakupu kryptowaluty.

Pod rozwagę trzeba wziąć również głębokość rynku i to po jakiej cenie uda nam się kupić kryptowalutę z kapitałem jaki postanowiliśmy zainwestować (będzie o tym więcej w dalszej części artykułu) oraz wysokość prowizji za wypłatę waluty z giełdy, która de facto uszczupli nasz kapitał (to również dokładniej przeanalizujemy za chwilę).

W badaniu mogłem przetestować praktycznie wszystkie dostępne na Zonda kryptowaluty, ale dla przejrzystości postanowiłem ograniczyć się do ośmiu powszechnie uznanych: BTC, ETH, ADA, USDT, XRP, DOT, DOGE, TRX.

Zakup kryptowalut na Zonda Global

Po zasileniu konta złotówkami można przystąpić do zakupu interesujących nas kryptowalut. Załóżmy, że na zakup każdej cyfrowej waluty wydajemy po 1 000 zł. Wynik takiej operacji obecnie wygląda następująco:

Zakup kryptowalut na giełdzie BitBay za kwotę 1000 zł
Z uwagi na dużą zmienność cen prezentowany materiał należy traktować edukacyjnie – przed dokonaniem własnej transakcji konieczne jest wykonanie nowej kalkulacji

W tym miejscu należy nadmienić, że Zonda stosuje inne wysokości opłat do transakcji typu krypto-krypto a inne do transakcji typu krypto-fiat. W naszym przypadku, kupując kryptowaluty za złotówki, zapłacimy prowizję 0,43% od każdej wymiany. Samo kupno kryptowalut może być zrealizowane od ręki, ale możemy też czekać na wypełnienie zlecenia – w przeprowadzonym teście przyjęliśmy założenie, że dokonujemy natychmiastowego zakupu po aktualnej cenie rynkowej. Pamiętaj jednak, że wystawiając ofertę jako Maker obniżasz koszty – przy bazowej stawce prowizja maleje do 0,30%.

Jedna z pułapek w kalkulacji kosztów całego przedsięwzięcia dotyczy ceny zakupu kryptowaluty. Im mniej popularna kryptowaluta na danej giełdzie i mniejsze zainteresowanie inwestorów tym większe prawdopodobieństwo, że niestety nie uda ci się jej kupić po rynkowej cenie. Podobnie, im większy kapitał angażujesz, tym trudniej pozyskać kryptowalutę po atrakcyjnej stawce. Zwróć też uwagę, że giełda cenę danej kryptowaluty przedstawia na bazie historii ostatnio zrealizowanej transakcji. Taki system wcale nie oznacza, że uda ci się dokonać zakupu po właśnie takiej cenie jaką widzisz w panelu.

Przeczytaj również: XTB kryptowaluty: opinie i recenzja

Kryptowaluty do wypłaty – sprawdź wcześniej opłaty!

Kryptowaluty zakupione. Pora rozeznać się jaka będzie opłata za transfer. Tutaj pojawia się kluczowy element – koszt wypłaty poszczególnych kryptowalut jest rożny, każda cyfrowa waluta ma swoją ustaloną stawkę, którą należy zidentyfikować w cenniku danej platformy.

Prowizja od wypłaty zawiera w sobie opłatę dla górników oraz zdarza się, że również opłatę dla giełdy. Giełdy kryptowalut stosują różne strategie dotyczące opłat, jedne mają niższe opłaty transakcyjne, inne niższe opłaty dotyczące wypłat walut tradycyjnych oraz walut cyfrowych, dlatego też warto porównywać i przyglądać się listom prowizji i opłat kompleksowo na każdej giełdzie osobno.

Na dzień przeprowadzonego testu, na Zonda, opłaty dotyczące wypłat wyglądały następująco:

 • BTC: 0,0005
 • ETH: 0,015
 • ADA: 2
 • USDT: 120
 • XRP: 0.1
 • DOT: 0.1
 • DOGE: 9.9
 • TRX: 1

Takie zestawienie niewiele nam mówi – dopóki nie przeliczymy powyższych kwot na walutę tradycyjną, nie będziemy w stanie porównać kosztów i ocenić czy to dużo czy mało.

Przesyłając kryptowaluty z własnego zewnętrznego portfela możemy regulować wysokość opłaty dla górników, zapłacimy więcej – szybko otrzymamy środki, zapłacimy mniej – musimy uzbroić się w cierpliwość. W przypadku giełdy, nie ma takiej opcji, prowizja od wypłaty ustalona jest odgórnie.

Tron (TRX) i Ripple (XRP) z najniższą prowizją za wypłatę z Zonda Global

Spójrzmy na tabelę z porównaniem kosztów po przeliczeniu na złotówki. Wychodzi, że używając kryptowaluty tron zapłacimy za przelew 45 groszy a używając bitcoina prawie 90 zł !!! Miażdżąca różnica! (pamiętajmy, że w jednym i drugim przypadku przesyłamy środki o wartości ok. 1 000 zł). Z całego zestawienia najlepiej wypada transfer w Ripple (XRP) a najgorzej w Tether (USDT).

Ceny transferu kryptowalut z giełdy BitBay w przeliczeniu na złotówki

Ogólnie nie ma znaczenia jaką kwotę przesyłamy, czy będzie to równowartość 100 zł czy 10 000 zł  – prowizja będzie zawsze wynosić tyle samo.

Z Zonda na Binance – przelew kryptowalut z giełdy na giełdę

Operacja transferu walut z jednej giełdy na drugą jest prosta. Należy zalogować się jednocześnie do obydwóch giełd a następnie otworzyć portfele tej samej waluty. Po skopiowaniu danych z jednej do drugiej platformy i potwierdzeniu zlecenia rozpoczyna się proces transferu środków.

Na obrazkach przedstawiono portfel do wypłaty na Zonda oraz portfel do wpłaty na Binance.

Pamiętaj, aby zawsze uzupełnić wszystkie wymagane pola. Z reguły, do transferu wystarczy podać sam adres wpłaty, jednakże przy niektórych kryptowalutach konieczne jest uzupełnienie dodatkowego pola takiego jak Tag płatności lub ID płatności.

Wartość portfela po odjęciu prowizji za wymianę oraz przelew

Przyszła pora na podsumowanie pierwszego etapu naszego eksperymentu. Poniższa tabela przedstawia porównanie jakim wolumenem danej kryptowaluty dysponujemy na Binance kiedy nasze środki pojawią się w odpowiednich portfelach.

Przelew z giełdy na giełdę - stan portfela po odjęciu prowizji na wypłatę

Z bitcoin i tether oszczędzamy na prowizji

Po dokonaniu transferu z Zonda na Binance w naszych portfelach znajduje się 8 różnych kryptowalut. Niestety nie możemy każdej z nich bezpośrednio wymienić na upatrzonego przez nas altcoina –  aktualnie alty parowane są z bitcoin, ethereum, binance coin czy „stabilnymi” kryptowalutami jak tether. Wynika z tego, że transferując bitcoina lub tether pomijamy jeden krok – waluty te możemy bezpośrednio wymienić na PancakeSwap (CAKE) a pozostałe kryptowaluty (ethereum, cardano, polkadot, dogecoin, ripple, tron) musimy najpierw wymienić np. na bitcoina (lub tether)  a dopiero w następnym kroku otrzymanego bitcoina (lub tether) wymienić możemy na PancakeSwap (CAKE).

przewalutowanie na Binance

Pamiętajmy, że giełda pobiera prowizję od każdej transakcji, więc za wyjątkiem BTC i USDT prowizję zapłacimy podwójnie. Na szczęście nie jest ona wysoka. Prowizja transakcyjna na Binance wynosi 0,1%, ale może być jeszcze niższa jeśli w portfelu posiadamy binance coin (BNB) – jeśli planujemy dokonywać wielu transakcji na tej giełdzie warto zaopatrzyć się w BNB i skorzystać z możliwości redukcji opłat.

Kupno PancakeSwap (CAKE) na giełdzie Binance

Zwróć uwagę, że Binance zaokrągla kwotę, którą planujesz wymienić przez co obniża nieznacznie wartość docelowego coina. Niewykorzystana kwota pozostaje w twoim portfelu, jej niska wartość nie spełnia wymaganego limitu transakcyjnego, ale na szczęście nie przepada gdyż wszystkie „resztówki” można wymienić na binance coin (BNB).

Najtańsza kryptowaluta do transferu – WYNIKI

Podsumowanie całego testu wygląda następująco:

Wyniki przelewu kryptowalut z giełdy na giełdę

Z przeprowadzonego badania wynika, ze najlepiej do transferu środków użyć kryptowaluty ripple (XRP) a najmniej opłacalny będzie tether (USDT), ethereum (ETH) czy bitcoin (BTC). Musimy jednak pamiętać, że rezultat jest zależny od kilku elementów i wynik będzie zupełnie inny dla 100 zł, 1000 zł, 10 000zł, 100 000 zł itd. – im większa kwota tym większe znaczenie będzie miała głębokość rynku na danej giełdzie i cena za jaką uda nam się kupić daną kryptowalutę a nie wysokość opłaty za jej wypłatę.

Gorąco zachęcam, aby przeprowadzić podobną kalkulację zanim zdecydujesz się przesłać środki z giełdy na giełdę. Nie musisz tego robić dla 8 czy więcej kryptowalut, wystarczy sprawdzić wyniki dla 3-4 tokenów i upewnić się, że po drodze niepotrzebnie nie tracisz kapitału. Ja do przelewu z giełdy na giełdę najczęściej wykorzystuję ripple (XRP) albo stellar lumens (XLM). Być może ty znajdziesz jeszcze lepsze rozwiązania.

Podsumowanie

Warto poświęcić chwilę, aby przeanalizować koszt transferu poszczególnych kryptowalut. Przy dużej kwocie, opłata za transfer może nie wydaje się tak istotna, ale przy niewielkich wolumenach potrącany procent powoduje niekiedy znaczny uszczerbek środków. Zróbmy małe podsumowanie i prześledźmy jeszcze raz wszystkie kroki:

 • otwieramy konto na giełdzie, która akceptuje tradycyjne waluty takie jak PLN, EUR czy USD (np. Zonda)
 • otwieramy konto na giełdzie altów (np. Binance, KuCoin, Poloniex)
 • przelewamy na nasze konto na polskiej giełdzie złotówki lub inną walutę fiat
 • na stronie tej giełdy odnajdujemy cennik i sprawdzamy jakie są koszty wypłat poszczególnych kryptowalut
 • przeliczamy te stawki na złotówki i porównujemy ze sobą
 • wybieramy „kandydatów” do przelewu (kryptowaluty z najniższą opłatą po przeliczeniu na PLN)
 • sprawdzamy czy „kandydaci” są dostępni na giełdzie altów i jaką mają głębokość rynku
 • dokonujemy transferu wybranej kryptowaluty z polskiej giełdy na giełdę altów
 • na giełdzie altów wymieniamy przetransferowaną kryptowalutę bezpośrednio na naszego upatrzonego coina  (lub w dodatkowym kroku kupujemy bitcoin, ethereum lub tether który posłuży nam do docelowej wymiany)
 • realizujemy własną strategię inwestycyjną:)

Przeczytaj również:

Polskie giełdy kryptowalut

Podstawy inwestowania w kryptowaluty

Książki o bitcoinie

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo