Zonda: założenie i używanie konta firmowego do handlu bitcoinem

Czy warto zakładać konto firmowe na giełdzie kryptowalut? Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Czy giełda kryptowalut ma możliwość wystawiania faktur VAT? Właściciele firm pragnący pomnożyć swój kapitał często zastanawiają się czy lepiej inwestować w kryptowaluty „na firmę” czy poprzez konto indywidualne. Sprawdzam jak wygląda ta kwestia na przykładzie giełdy Zonda.

Dla kogo konto firmowe

Zacznijmy najpierw od konta firmowego w banku. W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić, że ktoś kto prowadzi działalność gospodarczą i nie posiada osobnego, dedykowanego firmie konta bankowego. Co ciekawe, jest to możliwe, przepisy prawa w naszym kraju nie obligują mikroprzedsiębiorców (tj. firm które zatrudniają mniej niż 10 pracowników i osiągają roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro) do posiadania konta firmowego w banku. Przedsiębiorcy mogą opłacać składki ZUS, podatki, media np. na poczcie zupełnie nie współpracując z bankami. Mogą też stosować rozwiązanie pośrednie realizując płatności firmowe z konta osobistego. Prowadzi to jednak do pomieszania wydatków prywatnych i firmowych, co negatywnie wpływa na przejrzystość i ocenę efektywności działań firmowych. I choć nie ma przymusu, to zaleceniem wielu ekspertów jest odseparowanie przychodów i kosztów osobistych od tych związanych z prowadzeniem działalności.

Tym samym tokiem rozumowania kieruje się Zonda. Polska platforma umożliwia założenie konta firmowego na giełdzie kryptowalut dla osób, które chciałyby mieć możliwość tradowania i obracania środkami firmowymi.

Konto firmowe na Zonda mogą założyć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub reprezentanci spółki z o.o., spółki akcyjnej, komandytowo-akcyjnej, jawnej, komandytowej, cywilnej oraz partnerskiej.

Ogólna idea jest taka, aby udostępnić firmom możliwość grania i korzystania ze wzrostów kursu bitcoina, ethereum itp. i pozyskania nowego kapitału na dalszy rozwój firmy.

Masz własną firmę? Zastanów się czy nie założyć konta firmowego na giełdzie

Czym różni się konto firmowe od konta prywatnego na Zonda?

Jakie korzyści może przynieść ci firmowe konto?

  • Wpłaty i wypłaty na Zonda możesz realizować poprzez firmowy rachunek co da ci pełną kontrolę nad finansami firmy
  • Możesz dowolnie ustalić dostęp do konta firmy na giełdzie kryptowalut – dostęp może mieć tylko jedna osoba a mogą też mieć wszyscy reprezentanci spółki
  • Masz możliwość otrzymania faktury na firmę i ujęcia prowizji w kosztach działalności przedsiębiorstwa

W samym użyciu, konto firmowe praktycznie nie różni się od konta prywatnego na Zonda. Metody wpłat są takie same, do tradingu możesz używać aplikacji mobilnej, możesz też przejść na tryb PRO i wykorzystywać narzędzia analizy technicznej. Różnice widoczne są tylko na początku, w procesie weryfikacji konta. W przypadku opcji konta firmowego musisz dostarczyć dodatkowy komplet dokumentów dotyczących samej firmy.

Faktury z giełdy Zonda

Zonda ma możliwość wystawienia faktury VAT za:

  • prowizje od sprzedaży kryptowalut (prowizja pobierana w walucie fiat: PLN, EUR, GBP lub USD),
  • prowizje od wypłat tradycyjnych w formie przelewu w walutach FIAT,
  • prowizje od wpłat i wypłat poprzez Pocztę Polską,
  • prowizje od wypłat z bankomatu

W sumie, dlaczego z tego nie korzystać jeśli jest taka możliwość. Handlując na giełdzie kryptowalut jako przedsiębiorca płacisz prowizje, które możesz potem ująć w ramach kosztów uzyskania przychodów.

Najczęściej zadawane pytania o konto firmowe na Zonda

Konto firmowe czy konto osobiste? Które lepsze? Które wybrać?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy któryś typ konta jest lepszy, zależne jest to od preferencji użytkownika, nie idą za tym również różnice w kwestiach prowizji lub innych korzystniejszych warunków

Czy można zamienić konto prywatne na konto firmowe?

Decyzja musi być dobrze przemyślana od samego początku, nie ma możliwości zmiany konta prywatnego na firmowe ani odwrotnie

Czy można mieć obydwa konta? prywatne i firmowe jednocześnie?

Można mieć zarejestrowane konto prywatne oraz firmowe równorzędnie, należy pamiętać tylko, że jedno konto może być zarejestrowane na osobę prywatną oraz jedno konto na jedną firmę 

Jak założyć konto firmowe

Pierwszy krok jest taki sam w przypadku konta prywatnego i firmowego, na stronie głównej wybierasz ZAŁÓŻ KONTO, podajesz adres email, który będziesz używał w procesie logowania, oraz akceptujesz potwierdzenie zapoznania się z Regulaminem i Polityką Prywatności.

Rejestracja odbywa się bez rozróżnienia na konto osobiste i firmowe

Po akceptacji i kliknięciu w link aktywacyjny w skrzynce mailowej, zostaniesz przeniesiony na Zonda aby uzupełnić dane dotyczące rejestracji: login, hasło, kod bezpieczeństwa.

Dopiero na etapie weryfikacji konta podejmujesz decyzję czy ma to być konto firmowe czy prywatne:

Proces obejmuje 5 bloków tematycznych: należy podać dane firmy nazwę firmy (NIP, REGON, nr KRS, datę założenia firmy, stronę www), zrobić upload dokumentów firmowych CEIDG lub KRS oraz dokumentów potwierdzających adres firmy, trzeba podać szczegóły dotyczące struktury udziałów a na koniec wypełnić stosowne oświadczenia.

Istotna jest sekcja pod nazwą „struktura udziałów firmy”. Zonda wymaga podania wszystkich udziałowców posiadających co najmniej 25% udziałów w firmie. W celu weryfikacji konta firmowego poproszony zostaniesz o wskazanie:

1) w sekcji „Reprezentanci” – prezesa firmy oraz wszystkich osób uprawnionych do reprezentowania jej na Zonda.

2) w sekcji „Udziałowcy” – wszystkich osób fizycznych, które posiadają powyżej 25% udziałów w Twojej firmie.

Dane każdego reprezentanta należy podać w formularzu, następnie konieczne jest załączenie zdjęcia/skanu dowodu osobistego i zrobienie selfie z dowodem w ręku.

Weryfikacja z punktu widzenia użytkownika jest mało komfortowa, ale bezwarunkowo konieczna. Giełda Zonda stawia na wysoki poziom ochrony i przestrzega międzynarodowych standardów AML/KYC aby zapewnić bezpieczeństwo środków i danych osobowych.

Podsumowanie

Konta firmowe z reguły rządzą się tymi samymi prawami co te przeznaczone dla osób fizycznych – dotyczy to również giełd kryptowalut. Główna różnica to proces weryfikacji konta, który wymaga trochę więcej formalności niż w przypadku konta prywatnego.

Jeśli jesteś właścicielem firmy powinieneś rozważyć założenie konta firmowego na giełdzie kryptowalut, nawet jeśli nie planujesz aktualnie tradować bitcoinem. Kto wie, może warto dokapitalizować firmę korzystając z kolejnego trendu wzrostowego BTC niż w przyszłości szukać źródeł finansowania w kredycie bankowym czy w emisji obligacji korporacyjnych.

[głosów: 4 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo