Jak kupić bitcoin na Zonda: 5 prostych kroków do posiadania BTC i innych kryptowalut

Zonda Crypto jest najpopularniejszą giełdą kryptowalut w naszym kraju, która pozwala bezpiecznie kupić bitcoin i aktywnie inwestować na rynku. Jakie kroki trzeba podjąć aby stać się posiadaczem kryptowaluty? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie skomplikowane, jak może się wydawać. Oto przewodnik obejmujący wszystkie niezbędne czynności, które pozwolą ci rozpocząć inwestowanie z BTC.

WSKAZÓWKA:

Jeśli rozważasz założenie konta i kupno bitcoina przeczytaj cały artykuł, obejmujący 5 prostych kroków.

Jeśli masz już konto a chcesz tylko dowiedzieć się jak dokonać zakupu bitcoina kliknij TUTAJ i przejdź od razu do kroku piątego.

Zonda Global giełda kryptowalut

1. Założ konto na Zonda

Konto na ZondaCrypto jest zupełnie darmowe. Nie ponosisz żadnych opłat za założenie, posiadanie czy nawet zamknięcie konta. Założyć je może każda osoba fizyczna, która ma ukończone 18 lat, posiada numer PESEL oraz legitymuje się dowodem osobistym lub paszportem. Procedura otwarcia konta jak zobaczysz za chwilę w poniższym opisie jest niezwykle prosta, nie jest wymagany żaden wkład początkowy.

Rejestracja przebiega 2-etapowo:

w pierwszym kroku podajesz adres email

Bitbay zakładanie konta

akceptujesz Regulamin, Politykę Prywatności oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

BitBay zakładanie konta - rejestracja z adresem email

w drugim kroku, otwierasz wiadomość email otrzymaną od Zonda i po kliknięciu w link aktywacyjny wypełniasz formularz na stronie aby w pełni dokończyć rejestrację konta.

Ustalasz login, bezpieczne hasło i kod bezpieczeństwa zawierający od 4 do 6 cyfr. Kod bezpieczeństwa nie będzie ci potrzebny w codziennym użytkowaniu, ale w przypadku gdybyś potrzebował się kontaktować z Infolinią możesz zostać poproszony o jego podanie celem poprawnej weryfikacji, warto więc go zapisać i schować w miejsce do którego nikt oprócz ciebie nie ma dostępu.

Pierwszy krok na BitBay - rejestracja konta

Na koniec pozostaje jedynie potwierdzić obywatelstwo i domyślą walutę. Po kliknięciu „Stwórz konto” proces rejestracji jest ukończony, możesz się po raz pierwszy zalogować do platformy tradingowej.

Rejestracja na giełdzie kryptowalut BitBay - wybór kraju

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś właścicielem spółki zastanów się czy nie założyć konta firmowego. Powyżej opisany proces jest identyczny dla kont prywatnych i firmowych, decyzję odnośnie rodzaju konta podejmuje się dopiero w procesie weryfikacji konta.

2. Zweryfikuj konto

Przy pierwszym logowaniu ujrzysz komunikat zachęcający do weryfikacji konta, która pozwala uzyskać pełną funkcjonalność konta. W początkowym okresie rozwoju rynku weryfikacja na giełdach kryptowalut nie była wymagana, obecnie każdy podmiot prowadzący działalność finansową i przyjmujący depozyty klientów walutach tradycyjnych ma obowiązek weryfikacji swoich użytkowników. I giełda kryptowalut Zonda Crypto nie jest tu żadnym wyjątkiem. Weryfikację przeprowadzają wszystkie inne czołowe giełdy krypto na świecie takie jak Binance, Coinbase czy Kraken.

Weryfikacja konta BItBay - potrzebne dokumenty

Weryfikacji lepiej nie odkładać na później. Jedyne co warto zrobić przed rozpoczęciem procesu to przygotować sobie telefon, dowód osobisty oraz dokument potwierdzający adres zamieszkania. I choć weryfikacja obejmuje aż 4 etapy to sprawnie przeprowadzona nie powinna ci zająć więcej niż 10 minut.

Weryfikując konto prywatne podajesz w formularzu dane osobowe, wykonujesz zdjęcie dokumentu tożsamości oraz selfie, wgrywasz przygotowany wcześniej dokument oraz wypełniasz ankietę AML.

Jeśli coś będzie dla ciebie niejasne skorzystaj z video-poradnika na YT:

Reasumując – uzyskanie pozytywnej weryfikacji jest niezbędne do posiadania w pełni działającego konta oraz możliwości dokonywania wpłat i wypłat środków na konto Zonda. Ogólnie wszystkie giełdy kryptowalut oferujące swoje usługi na terenie Unii Europejskiej muszą mieć wdrożone przepisy AML (przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu) oraz przestrzegać protokołu KYC (weryfikacja i monitorowanie transakcji klientów oraz składanie raportów o podejrzanych działaniach).

3. Zabezpiecz konto – włącz weryfikację dwustopniową

Zanim przelejesz pieniądze i rozpoczniesz handel na giełdzie zabezpiecz swoje konto z aplikacją Google Authenticator. W tym celu pobierz z właściwego sklepu (Google Play/App Store Apple) aplikację GA a po zalogowaniu do giełdy kliknij w nazwę użytkownika i wybierz „Ustawienia bezpieczeństwa”

Zabezpieczenie konta na Bitbay

Uaktywnij Google Authenticator i zapisz zmiany.

włączanie Google Authenticator na BitBay

Dobrą praktyką jest (przed zeskanowaniem kodu) przepisanie kodu na kartkę papieru i przechowywanie go w bezpiecznym miejscu. Ten kod umożliwi ci dostęp do giełdy w przypadku gdy twój telefon ulegnie zniszczeniu lub zgubieniu.

Jeśli jesteś gotowy otwórz aplikację, zeskanuj kod i wpisz 6 cyfr wygenerowanych przez GA.

Tajny kod - klucz do Google Authenticator

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe zostanie aktywowane po wpisaniu kodu z maila, którego otrzymasz od Zonda.

4. Przelej pieniądze na swoje konto w zondacrypto.com

Konto jest otwarte, zweryfikowane i zabezpieczone więc twoje inwestycje będą zależeć teraz od ilości posiadanych przez ciebie środków finansowych oraz skuteczności twoich działań. Swój handel na rynku możesz zacząć od bitcoina a możesz też od każdej innej kryptowaluty – w jednym i drugim przypadku musisz jednak rozpocząć od wpłaty tradycyjnej waluty (dostępne depozyty na Zonda to PLN, EUR i GBP).

Aby dokonać wpłaty przechodzisz do zakładki „Portfele” i odnajdujesz walutę, którą chcesz zasilić swoje konto. Dla PLN masz dwie opcje: karta płatnicza lub przelew bankowy.

Jak wpłacić pieniądze na BitBay

Przelew bankowy to najtańsza opcja wpłaty – przyjęcie depozytu w tej formie jest darmowe.

Przelew bankowy na BitBay

Natomiast karta płatnicza to najszybsza opcja wpłaty – środki pojawią się na koncie w ciągu 10 minut. Akceptowane są karty płatnicze i kredytowe Mastercard oraz VISA a prowizja za tę usługę wynosi 2,99% (minimalna opłata to 10 zł).

Bitbay wpłata kartą  płatniczą

Dla pełnej jasności, na Zonda Crypto nie płacisz kartą bezpośrednio za zakup bitcoina a jedynie wykorzystujesz kartę płatniczą do zasilenia swojego konta na giełdzie a dopiero w kolejnym etapie kupujesz BTC wystawiając ofertę lub poprzez Szybką Transakcję.

5. Wystaw ofertę lub kup bitcoin poprzez Szybką Transakcję

Metoda WYSTAW OFERTĘ

Aby kupić bitcoina lub inną kryptowalutę musisz określić jaka ilość cię interesuje i jaką cenę jesteś gotowy zapłacić. W tym celu przechodzisz do zakładki „Giełda” a następnie uzupełniasz pola „Kurs” i „Ilość” w sekcji „WYSTAW OFERTĘ”. Możesz to zrobić ręcznie wpisując swoje oczekiwania lub skorzystać z ofert znajdujących się w Orderbooku. W kolumnie „ASK-SPRZEDAŻ” zobaczysz wystawione przez innych graczy oferty z których możesz skorzystać:

  • na czerwono prezentowana jest cena po której ktoś sprzedaje a ty możesz natychmiast kupić
  • tuż obok ceny zobaczysz ilość – zwróć uwagę na fakt, iż twoje plany zakupu mogą być rozbieżne od planów sprzedającego w zakresie ilości (w przypadku gdy chcesz kupić więcej niż ktoś sprzedaje w ofercie w pierwszym wierszu powinieneś przeanalizować też ceny z niższych pozycji)
Jak kupić bitcoin na BitBay - wystawianie oferty ASK

Zamiast wpisywać ręcznie możesz też kliknąć w wybraną ofertę w daną cenę czy ikonę koszyka a pola transakcji uzupełnią się automatycznie.

Takie działanie gwarantuje ci, że dokonasz zakupu dość szybko nie jest jednak optymalne jeśli chodzi o cenę transakcji. Możesz spróbować wystawić ofertę z informacją dla innych graczy, że jesteś zainteresowany zakupem danej ilości bitcoina ale po korzystniejszej dla ciebie cenie.

W tym celu powinieneś przeanalizować już wystawione oferty innych użytkowników i zaproponować swoją, atrakcyjną dla sprzedających cenę. W kolumnie „BID-KUPNO” zobaczysz wystawione przez innych graczy oferty:

  • na niebiesko prezentowana jest cena po której podobnie jak ty ktoś próbuje kupić kryptowalutę
  • jeżeli zaproponujesz cenę odrobinę wyższą niż w pierwszej linii twoja oferta po wystawieniu pojawi się w orderbooku na samej górze
  • jeśli znajdzie się chętny sprzedający, po chwili staniesz się posiadaczem bitcoina
  • może się zdarzyć, że nikt nie zainteresuje się twoją ofertą i transakcja nie dojdzie do skutku, może być tak, że chwilę po tym jak ty wystawisz swoją ofertę inni traderzy wystawią swoje oferty z wyższą ceną i zepchną twoją ofertę niżej przez co stanie się nieatrakcyjna dla sprzedających
Jak kupić bitcoin na BitBay - wystawianie oferty BID

Spójrzmy na konkretny przykład transakcji:

Postanowiłem kupić 0,01 BTC. W tym celu uzupełniłem pole z ilością i ceną, określając cenę wyższą niż wszyscy inni chcący dokonać zakupu w kolumnie BID ale niższą niż oferty sprzedających w kolumnie ASK.

Bitbay jak kupić bitcoin przykład

To pozwoliło mojej ofercie wskoczyć do orderbooka na sam szczyt. Następnie ułamek sekundy później moja oferta została zepchnięta do drugiego wiersza. W przypadku gdy oferta spada niżej w orderbooku nie należy panikować, zmienność cen jest tak duża, że w większości przypadków zlecenia i tak się wypełniają po chwili.

Jak kupić bitcoina na bitbay - praktyczny przykład w orderbooku

Po jakimś czasie postanowiłem sprawdzić co dzieje się z moim zleceniem – zajrzałem do zakładki „Moje oferty”.

Scenariusz mogą być różne – może się okazać, że zlecenie jest jeszcze nietknięte albo że jest zrealizowane w części (np. znalazł się sprzedający, który miał mniejszą ilość do sprzedania niż ty potrzebujesz). Na ten moment u mnie nie było jeszcze chętnego na sprzedaż BTC po określonej cenie (pozostało 100%).

Po kilkunastu minutach transakcja została jednak zrealizowana a w moim portfelu pojawił się bitcoin. Zwróć uwagę, że deklarowałem zakup 0,01 BTC natomiast portfel został zasilony 0,00997299 BTC. To normalna sytuacja, gdyż automatycznie pobrana została prowizja transakcyjna.

bitbay-bitcoin-w-portfelu

Jak widzisz, kupno bitcoina na giełdzie Zonda w metodzie WYSTAW OFERTĘ nie jest skomplikowane.

Główną zaletą tej metody jest to, że daje ci ona pełną kontrolę nad ceną po której dokonujesz zakupu bitcoina. Wadą jest, iż twoja transakcja w tej formie może zupełnie nie dojść do skutku lub możesz dość długo czekać na chętnego, który zdecyduje ci się sprzedać kryptowalutę na twoich warunkach.

Metoda SZYBKA TRANSAKCJA

Metoda SZYBKA TRANSAKCJA jest dedykowana użytkownikom, którym zależy na czasie. W tej opcji określasz jedynie ilość kryptowaluty a system automatycznie dopasowuje cenę na bazie bieżących ofert i podpowiada ci jaki będzie koszt zakupu. Intuicyjne, przyjemne, nieskomplikowane. Jedno pole do wypełnienia i w twoim portfelu BTC pojawiają się środki.

Szybkie kupno bitcoina na BitBay

Podsumowanie

Kupienie bitcoina czy innej kryptowaluty to dopiero początek drogi.

Warto kupić i korzystać z trendu wzrostowego lub czasowej korekty, jednocześnie zastanawiając się kompleksowo nad daną inwestycją i wszystkimi aspektami z nią związanymi.

Jak jest moja strategia? Czy lepszy będzie dla mnie HODL czy też Day Trading?

Jak bezpiecznie będę przechowywał moje kryptowaluty? Jaki portfel bitcoin wybiorę?

W jakie inne kryptowaluty jeszcze zainwestuję?

Gra na giełdzie kryptowalut nie jest trudna, ale wymaga opanowania emocji i zrozumienia jak działają rynki finansowe. Aby móc odnosić sukcesy i realizować zyski konieczne jest zdobycie dużego doświadczenia w prawdziwych, praktycznych działaniach.

Zachęcam również do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi giełdy kryptowalut Zonda:

Opinie o Zonda

Czy weryfikacja na Zonda jest bezpieczna?

Jak wpłacić pieniądze na Zonda Crypto

Aplikacja do handlu kryptowalutami od Zonda

[głosów: 2 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo