Zonda to najchętniej używana giełda kryptowalut dla osób, których celem jest handel w złotówkach. Nawet jeśli na początku drogi Zonda nie jest giełdą pierwszego wyboru to i tak po jakimś czasie większość z nas zakłada konto na polskiej giełdzie kryptowalut gdyż znacznie efektywniej można tu zrealizować zyski i wyjść do tradycyjnej waluty. Jeśli chcesz wiedzieć jak działa proces opłat na giełdzie Zonda oraz jak można je ograniczyć przeczytaj do końca ten artykuł. Mam dla ciebie kilka wskazówek przydatnych w tradingu.

Rodzaje opłat na giełdzie kryptowalut
Jeden ze znanych cytatów, największego inwestora wszechczasów Warrena Buffetta brzmi:
„Nigdy nie trać pieniędzy”
I o ile Mistrz pomylił się w stosunku do kryptowalut (jak można Panie Buffett nie wierzyć w bitcoina, który tylko w ciągu ostatnich 5 lat dał stopę zwrotu 15 000% ???) to powyższą zasadę można uznać za naprawdę wartościową.
Trzeba być uważnym, ile i za co płacimy używając danej platformy czy korzystając z produktów danego usługodawcy. Przykładem mogą być banki, które stosują wobec lekkomyślnych i mało zaangażowanych osób różnorakie opłaty: nie wpłynie na twoje konto odpowiednia sumka w miesiącu – ciach opłata, nie użyjesz karty lub blika – ciach opłata, ogólnie brak aktywności z twojej strony na koncie – ciach kolejna opłata. Zdarza się, że z twojego konta wycieka kilkanaście złotych miesięcznie. A to sumarycznie znaczny ubytek kapitału w dłuższym okresie czasu.

A jak to wygląda w przypadku giełd kryptowalut? Jakich prowizji i za co można się spodziewać?
Opłaty na giełdach krypto można podzielić na kilka rodzajów:
- opłata za brak aktywności na koncie (na szczęście występuje sporadycznie)
- opłata za wpłatę środków – jej wysokość zależy od formy (w większości przypadków depozyt jest jednak darmowy)
- opłata za dokonywane transakcje zakupu i sprzedaży walorów (powszechnie stosowana)
- opłata za wypłatę środków – jej wysokość zależy od formy (powszechnie stosowana)
Dokonując niewłaściwych decyzji np. wybierając giełdę z wysokimi opłatami lub decydując się na najdroższe opłaty na danej giełdzie możesz stracić część swoich pieniędzy już na starcie. Jeśli nie masz presji czasowej staraj się zawsze wybierać tańsze formy działania.
Prowizja za założenie i prowadzenie konta na giełdzie Zonda
Założenie konta, praktycznie w przypadku każdej giełdy jest darmowe – może się zdarzyć, że jedynie weryfikacja „kosztuje” cię trochę nerwów:) Co do zasady giełdy kryptowalut nigdy nie pobierają opłat na początku współpracy.
Tak właśnie jest w przypadku Zonda – rejestracja i weryfikacja są darmowe. Możesz zostać użytkownikiem giełdy kryptowalut zupełnie za darmo. Nie zostaniesz też obciążony żadną opłatą za brak aktywności na koncie – to jest element, który z pewnością warto docenić w Zonda, gdyż konkurenci stosują niewielkie opłaty jeśli przez dłuższy czas nie dokonuje się żadnej transakcji (dla przykładu inne giełdy pobierają opłatę jeśli nie logowałeś się do platformy przez ostatnie pół roku, a brokerzy CFD pobierają miesięczną prowizję w wypadku braku aktywności na koncie przez 365 dni itp.)
Podsumowując – posiadanie konta, jego otwarcie i zamknięcie jest na Zonda zupełnie darmowe! I warto z tego skorzystać!
Prowizja od wpłaty środków na giełdę
Aby zacząć handel kryptowalutami potrzebujesz środków na swoim koncie na giełdzie w tzw. portfelu. Na Zonda wpłaty możesz dokonać w takich walutach jak polski złoty, euro lub funt brytyjski. W zależności od wybranej metody wpłata będzie darmowa lub zostanie pobrana zgodna z cennikiem prowizja. Oto szczegóły:
PLN
- Przelew bankowy – 0 PLN
- Wpłata kartą płatniczą – 2,99% wartości wpłaty, (minimalna prowizja 10 PLN)
- Wpłata na Poczcie Polskiej – 2% wartości wpłaty (minimalna prowizja 5 PLN)
EUR
- Przelew bankowy – 0 EUR
- Wpłata kartą płatniczą – 2,99% wartości wpłaty, (minimalna prowizja 2,50 EUR)
GBP
- Przelew bankowy FPS – 0 GBP
KRYPTOWALUTY
- Wszystkie kryptowaluty – bez opłat
Minimalna wartość depozytu to: 10 PLN lub 10 EUR lub 5 GBP.
Prowizja od dokonywanych transakcji
Twoim głównym kosztem będą prawdopodobnie prowizje za każdą dokonaną na giełdzie transakcję zakupu lub sprzedaży kryptowaluty. Istnieją 2 rodzaje prowizji: prowizja maker oraz taker.
Prowizja Maker – przeglądając orderbook, odnajdziesz w nim propozycje tzw. makerów. Są to osoby wystawiające oferty – to inwestorzy gotowi poczekać na sprzedaż (lub zakup) po określonym przez nich kursie. Jeśli ich oferta jest atrakcyjna, transakcja zostaje zawiązana dość szybko, znajdzie się druga osoba zainteresowana nabyciem waloru po ustalonej przez Makera cenie. Jeśli cena nie jest akceptowalna przez innych graczy, oferta może siedzieć w orderbooku tygodniami. Makerzy ze względu na swoją bardzo ważną rolę w utrzymaniu płynności i atrakcyjności giełdy, mogą z reguły liczyć na nieco niższe prowizje. W przypadku giełdy Zonda opłaty dla Makera kształtują się:
- 0% – dla transakcji krypto-krypto (np. ETH/BTC)
- 0,3% – dla transakcji krypto-fiat (np. BTC/PLN).
Poniższa tabela obrazuje różnice pomiędzy prowizją Maker i Taker oraz poziomy wynikające z obrotu.

Prowizja Taker – opłatę nieznacznie wyższą niż Maker, zapłaci Taker, czyli osoba, która decyduje się skorzystać z wystawionej już oferty w orderbooku. Działanie takie jest szybsze i daje ci pewność dokonania transakcji, lecz tym samym jest nieco bardziej kosztowne. Dużo zależy od ilości dokonywanych transakcji. Jeśli jesteś hodlerem i dokonujesz wymiany kryptowalut raz na jakiś czas różnica pomiędzy prowizją Maker a Taker nie będzie dla ciebie w ogóle odczuwalna, jeśli natomiast jesteś fanem day tradingu i dokonujesz kilkanaście transakcji w ciągu dnia różnice w wysokości prowizji będą cię jednak „boleć”.
W przypadku giełdy Zonda opłaty dla Takera kształtują się następująco:
- 0,1% – dla transakcji krypto-krypto (np. XRP/BTC)
- 0,43% – dla transakcji krypto-fiat (np. ETH/PLN)
Pamiętaj, wraz ze wzrostem twojego kapitału i rosnącym wolumenem obrotów istnieje realna szansa na niższe prowizje transakcyjne.
Prowizja od wypłaty środków z giełdy
Wypłata środków praktycznie zawsze wiąże się z kosztami. Jeśli przesyłasz kryptowaluty z giełdy na giełdę (czyli de facto wypłacasz je z danej giełdy) to musisz się liczyć z tzw. opłatą dla górników, czyli osób udzielających dostępu do mocy obliczeniowej swoich urządzeń, a tym samym otrzymujących gratyfikację w postaci kryptowaluty. Górnicy otrzymują różne kwoty jednak każda giełda ustala stałe stawki za wypłatę kryptowalut dla ułatwienia rozliczeń pomiędzy użytkownikami, więc podobnie jak dla walut tradycyjnych istnieje również cennik za wypłatę poszczególnych kryptowalut.
Tak samo jak przy depozytach, metoda wypłaty ma ogromne znaczenie dla kosztu, który poniesiesz. Przelew bankowy w złotówkach to tylko 0,5% złotych, natomiast wypłata na kartę to koszt od 2,99% zł.
PLN
- Przelew bankowy – 0,5% (minimalna prowizja 9 PLN, maksymalna prowizja 149 PLN)
- Wypłata na kartę płatniczą – 2,99% (minimalna prowizja 10 PLN)
- Wypłata na Poczcie Polskiej – 1% (minimalna prowizja 20 PLN, maksymalna prowizja 120 PLN)
- Wypłata w bankomacie – 10 PLN
- Wypłata przez bramkę płatniczą Zen – 1%
EUR
- Przelew bankowy SEPA – 0,1% (minimalna prowizja 1,5 EUR, maksymalna prowizja 150 EUR)
- Przelew bankowy SEPA Instant – 2 EUR
- Wypłata na kartę płatniczą – 2,99% (minimalna prowizja 2,50 EUR)
- Wypłata przez bramkę płatniczą Zen – 1%
GBP
- Przelew bankowy Faster Payments (FPS) – 2 GBP
KRYPTOWALUTY
- bitcoin – prowizja 0.0005 BTC
- bitcoin cash – prowizja 0.001 BCC
- bitcoin gold – prowizja 0.001 BTG
- litecoin – prowizja 0.001 LTC
- ethereum – prowizja 0.01 ETH
- lisk – prowizja 0.3 LSK
- dash – prowizja 0.001 DASH
- ripple – 0,1 XRP
Czy można uniknąć opłat?
Aby biznes był rentowny, pośrednik w transakcjach – w tym przypadku giełda kryptowalut – musi pobierać pewne prowizje. Rzecz w tym abyś Ty jako użytkownik giełdy miał świadomość za co płacisz i jak możesz zredukować koszty aby twój trading był bardziej efektywny. Uniknąć opłat nie unikniesz, ale dzięki cierpliwości i opanowaniu możesz sporo zaoszczędzić. Oto kilka wskazówek dla chcących rozsądnie tradować:
Po pierwsze – zasil swój giełdowy portfel przelewem bankowym w PLN a nie kartą płatniczą.
Po drugie – wystaw ofertę, bądź Makerem i skorzystaj z niższej prowizji
Po trzecie – realizując zyski, najlepiej wypłacaj również przelewem lub w bankomacie
Po czwarte – w przypadku gdy dokonujesz przelewu kryptowaluty na inną giełdę wybierz do transferu „tanią kryptowalutę”.
O co chodzi z tą „tanią kryptowalutą”? Spójrz na cennik, transfer w bitcoinach to 0,0005 BTC a np. transfer w ripple to 0,1 XRP. Przelicz sobie to teraz na złotówki. Widać różnicę? Przy transferach pomiędzy giełdami można stracić sporo pieniędzy.
Pamiętasz też, że wysokość poszczególnych prowizji zależy od twojego ogólnego obrotu na giełdzie w ciągu ostatnich 30 dni? Im większy obrót tym mniejszą prowizję zapłacisz.
I tego ci życzę – obrotu takim kapitałem, aby twoja prowizja spadła do najniższego poziomu. Powodzenia w inwestowaniu!!!