Dźwignia, zaawansowane zlecenia, wykresy do analizy technicznej, możliwość edycji i ustawień pod swoje preferencje – te elementy kojarzą nam się z giełdą kryptowalut w wersji zaawansowanej.
Które z nich posiada Zonda Crypto? Z których warto korzystać?
W poniższym artykule postaram się przedstawić ci wszystkie wady i zalety Zonda PRO czyli trybu dla bardziej wymagających traderów.
Kiedy dźwignia na Zonda?
Zacznijmy od odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie: „Kiedy Zonda wprowadzi dźwignię?”
Sytuacja na dzisiaj wygląda tak, że przełączając się na tryb PRO nie znajdziesz jeszcze możliwości handlu z dźwignią.
Na zadane bezpośrednio przez nas oraz przez innych użytkowników pytanie Zonda odpowiada:
„Mamy w planach aby wdrożyć tą opcję na naszą platformę, natomiast na tym etapie nie chcąc wprowadzić nikogo w błąd nie jesteśmy w stanie podać dokładnej daty. Prosimy o trochę cierpliwości i mamy nadzieje, że wkrótce wszyscy zostaną miło zaskoczeni.”
Osobiście uważam, że nie ma się do czego spieszyć. Wolę sprawnie działającą giełdę bez tej funkcjonalności niż kolejną giełdę z niedopracowaną dźwignią, która po paru miesiącach zniknie z rynku.
Co to jest tryb zaawansowany na Zonda (tryb PRO)?
Co w takim razie zawiera Zonda PRO?
Tryb PRO to wersja giełdy dedykowana fanom analizy technicznej z dostępem do wielu wskaźników i wykresów. Zawiera zbiór narzędzi pozwalających teoretycznie przewidzieć przyszłe ceny par krypto-walutowych, odnaleźć trendy na rynku, kształtować własną strategię inwestycyjną.
Wymagający użytkownicy znajdą również wiele opcji dostosowania interfejsu i układu giełdy według swoich preferencji. Bezdyskusyjnie są to bardzo przydatne funkcjonalności.
Jak włączyć i wyłączyć tryb PRO?
Aby włączyć Tryb PRO musisz się zalogować do klasycznej wersji giełdy kryptowalut Zonda a następnie z sekcji Narzędzia wybrać zakładkę Tryb PRO. Tylko tyle, panel zaawansowanej wersji giełdy jest od tej chwili dla ciebie w pełni dostępny.
Jeśli u góry w panelu zobaczysz pasek z informacją o możliwości wyłączenia Trybu PRO, kliknij Wyłącz a to zapewni ci automatyczne logowanie do normalnego trybu giełdy od tego momentu.
Co zawiera Zonda PRO?
Zaraz po przełączeniu w tryb PRO możesz poczuć się lekko zawiedziony. Na pierwszy rzut oka nie ma tu nic nowego: jest dashboard z informacjami o rynkach, odnośniki do WPŁAT i WYPŁAT, dostęp do sald, twoich ofert i historii transakcji, wartość portfela, śledzą cię też te same komunikaty z informacjami na paskach u góry.
Jednak gdy przyjrzymy się szczegółom znajdziemy tu wiele zalet i pomocnych funkcjonalności.
Dla przykładu, widok Rynków w wersji PRO jest czytelniejszy, szybciej można się zorientować, które kryptowaluty „lecą w dół” a które do góry. Rynki zajmują początkowo prawie całą dostępną przestrzeń a pierwszą z brzegu zakładką są „Ulubione”, z której polecam skorzystać i dodać do niej wszystkie pary, na których aktualnie tradujesz.
Zakładka Salda ma także swoich zwolenników – osobiście bardzo podoba mi się podział na waluty fiat i kryptowaluty – bez większego wysiłku jestem w stanie określić jakimi środkami dysponuję na inwestycje a jakie już zostały ulokowane w krypto. W poszczególnych kolumnach w przyjazny sposób można sprawdzić wartość każdej kryptowaluty w podziale na: dostępne, zablokowane, oczekujące. Jest tu też intuicyjne, proste przejście do modułu wpłat i wypłat.
Poprzez zakładkę Oferty możesz przejść do Moje oferty i Historia transakcji. zobaczysz wszystkie swoje oferty oraz historię transakcji. W Trybie PRO historia transakcji umożliwia podgląd wszystkich transakcji, które zostały dokonane, aby zrealizować daną ofertę. I tu jest też jeden z benefitów – historia transakcji w wersji PRO jest znacznie lepsza od tej w wersji klasycznej. Różnica polega na tym, iż w wersji PRO możesz analizować szczegółowo swoje zrealizowane zakupy i sprzedaże, masz podgląd kursu i ilości (w wersji normalnej widzisz tylko wartość).
Giełda w wersji PRO zawiera też szereg dodatkowych ustawień wyglądu. Do wyboru masz 4 różne układy widoku giełdy a każdy z nich możesz jeszcze dopasować bliżej swoich preferencji modyfikując kolejność kolumn czy położenie bocznego menu. Możesz także zmienić wersję kolorystyczną i wybrać ciemny bądź jasny motyw.
Zakładka 'Ustawienia szczegółowe’ pozwala na jeszcze precyzyjniejsze zmiany poszczególnych elementów, możesz się „pobawić” i wpłynąć na ustawienia takie jak: czcionka wartości liczbowych, położenie dymków powiadomień, typ, wartości czy przybliżenie słupków itp
Giełda w trybie PRO
Po personalizacji ustawień i wstępnym zaznajomieniu się z nowym interfejsem pora rozpocząć trading na „nowej” platformie. Główne elementy są dokładnie takie same: orderbook, pary/rynki krypto-walutowe, okienko kupna – sprzedaży, wykres głębokości rynku i ostatnie transakcje. Schemat działania jest również znajomy: poszczególne rynki krypto – krypto lub krypto – fiat sprawdzisz po kliknięciu w daną parę. Możesz je dodać do ulubionych, wrzucić na wykres lub ustawić dla nich skrót klawiszowy, który ułatwi ci poruszanie się po giełdzie.
Natomiast po kliknięciu w wykres – orderbook, ostatnie transakcje i wszystkie pozostałe elementy dostosują się do sytuacji danej kryptowaluty na rynku.
Cała „magia” i zaawansowane funkcjonalności ukryte są głębiej – dla przykładu niektóre bardziej zaawansowane typy ofert działają tylko w trybie PRO, ponadto jedynie tryb zaawansowany umożliwia na korzystanie z wielu wykresów na raz.
Zaawansowane zlecenia na giełdzie kryptowalut ZondaCrypto
Niektóre, bardziej zaawansowane typy zleceń działają na Zonda tylko w trybie PRO. Jedną z takich ofert jest ceniona przez traderów funkcja IOC (Immediate or Cancel).
IOC jest ofertą limitowaną, która pozwala ci na natychmiastowy zakup lub sprzedaż wybranej kryptowaluty po zadeklarowanym kursie lub korzystniejszym. Warto tutaj zwrócić uwagę czym różni się zlecenie Immediate or Cancel od zlecenia Fill or Kill, gdyż ich działanie jest mocno zbliżone.
Fill or Kill – to funkcja o znaczeniu „zrealizuj ofertę” a jeśli to niemożliwe „anuluj ofertę”. Oferta musi zostać zrealizowana natychmiast i w całości.
IOC (Immediate or Cancel) – to funkcja o znaczeniu „zrealizuj ofertę” a jeśli to niemożliwe „anuluj ofertę”. Oferta może zostać zrealizowana natychmiast ale może być wypełniona tylko częściowo.
Inne rodzaje zleceń dostępne tylko w wersji PRO to oferty typu stop: stop limit oraz stop market.
Stop limit – to zlecenie, w którym ustalasz poziom cenowy, po osiągnięciu którego Twoja oferta zostanie aktywowana (dopiero wtedy pojawi się ona w orderbooku) – w tym przypadku oferta zostanie jedynie wystawiona i będzie widoczna.
Stop market – to zlecenie, w którym również ustalasz poziom cenowy, po osiągnięciu którego Twoja oferta zostanie aktywowana – w tym przypadku zrealizowana zostanie szybka transakcja.
Wykresy na zondacrypto.com
Inwestorzy kochają wykresy. To główne narzędzie ich pracy. Ważne jest więc, aby platforma transakcyjna, którą wybrali do tradingu dostarczała różne rodzaje wykresów, narzędzia do rysowania czy kompletny zestaw wskaźników. Badanie wykresu pomaga przecież w poszukiwaniu trendów, wyznaczaniu poziomów wsparcia i oporu.
Jak wygląda zestaw narzędzi dostarczany przez Zonda w wersji PRO?
Profesjonalnie! Zonda serwuje swoim użytkownikom narzędzia do bardzo szczegółowych analiz. Pakiet obejmuje szereg różnych rodzajów wykresów, zaczynając od podstawowych takich jak liniowe, słupkowe, świecowe a kończąc na bardziej zaawansowanych, takich jak Renko, Heikin-Ashi, Linia Przełamania, Kropki i Znaki, Kagi.
W trybie PRO możesz wyświetlić kilka wykresów jednocześnie (maksymalnie 8) co pozwala ci na oglądanie ulubionych rynków w tym samym czasie. Jeśli chcesz przetestować tę funkcjonalność najedź na wybraną parę w widoku Giełda – pojawią się wtedy trzy kropki a po ich kliknięciu opcja „Wrzuć na wykres”.
Następnie przy aktualnym wykresie pojawi się drugi wykres pokazujący kolejną parę.
W górnej części wykresu znajdziesz selektory poszczególnych ustawień, w tym:
- przedział czasowy
- wybór wykresu
- wskaźniki
- pasek narzędzi do rysowania
W dolnej części znajdziesz właściwości skali. Dostosujesz tam skalowanie względem Twoich preferencji lub zresetujesz wcześniejsze ustawienia.
Wskaźniki do analizy technicznej na Zonda PRO
Podobnie rzecz się ma ze wskaźnikami, ich ilość zadowoli każdego tradera. Dostępnych jest aż kilkadziesiąt wskaźników analizy technicznej:
Accumulative Swing Index, Akumulacja / Dystrybucja, Aroon, Balans mocy, Chande Kroll Stop, Chmura Ichimoku, Commodity Channel Index, Connors RSI, DEMA, Detektor Oscylatora Cenowego, Indeks Choppiness, Kanał cenowy, Kanał średnich kroczących, Kanały Donchian, Kanały Keltner’a, Koperta, Krzywa Coppocka, Krzywa regresji liniowej, Łatwość Ruchu, MACD, McGinley Dynamic, Momentum, Niesamowity Oscylator, Oscylator Chaikin, Oscylator Klingera, Oscylator Momentum Chande, Oscylator Volumenowy, Oscylator cenowy, Ostateczny oscylator, Paraboliczny SAR, Postęp/Spadek, Potrójne EMA, Prawdziwy wskaźnik siły, Price Volume Trend, Przecięcie EMA, Przecięcie MA z EMA, Przekroczenie MA, Przepływ pieniędzy, Ratio, Relative Strength Index, Relative Vigor Index, Ruch kierunkowy, Spread, Standardowe Punkty Pivota, Starszy Force Index, Stochastic, Stochastic RSI, Strefa Chop, SuperTrend, Szerokość Wstęgi Bollingera, Średnia Krocząca, Średnia Krocząca Arnaud Legoux, Średnia Krocząca Hull’a, Średnia Krocząca Najmniejszych Kwadratów, Średnia Rzeczywistego Zasięgu, TRIX, Tempo zmian, Transformacja Fishera, VWAP, VWMA, Ważona Średnia Krocząca, Williams %R, Williams Alligator, Williams Fractal, Wolumen, Wolumen netto, Wskaźnik Masy, Wskaźnik Równowagi Wolumenu, Wskaźnik Vortex, Wskaźnik przepływów pieniężnych Chaikina, Wskaźnik ruchu kierunkowego, Wskaźnik/Oscylator SMI Ergodic, Współczynnik korelacji, Wstęgi Bollingera, Wstęgi Bollingera %B, Wygładzona Średnia Krocząca, Wykładnicza Średnia Krocząca EMA, Względny wskaźnik płynności, Zig Zag, Zmienność historyczna, Zyskaj Pewność.
Wybrany wskaźnik możesz spersonalizować, nadając mu interesujące cię wejście, styl i priorytet. Możesz również używać kilku wskaźników na raz lub nałożyć je na siebie.
Problemy z Zonda PRO
Zonda PRO nie działa prawidłowo? Prawdopodobnie winna jest przeglądarka. Zaktualizuj ją do najnowszej wersji. Pomóc również może czyszczenie cache lub odświeżenie strony internetowej.
Jeśli problem w dalszym ciągu występuje, pozostaje ci kontakt z supportem poprzez chat lub mailowe zgłoszenie.
Problemy występują stosunkowo rzadko, ale gdyby się pojawiły warto wiedzieć jak się z nimi uporać.
Podsumowanie – dlaczego warto korzystać z Zonda PRO?
Analiza techniczna to zagadnienie bardzo szerokie. Jej zwolennicy powiedzą, ze to skuteczna metoda na systematyczne zarabianie pieniędzy. Przeciwnicy zakrzykną, że bazowanie na notowaniach historycznych jest niewłaściwe bo nikt nie jest w stanie przewidzieć jak zachowa się rynek w przyszłości. Niezależnie po której stronie jesteś warto podjąć próbę jej nauki i zastosowania w praktyce. Solidne przyswojenie jej podstaw może mieć pozytywny wpływ na ukształtowanie twojej strategii inwestycyjnej. Zonda PRO jest z pewnością dobrym miejscem na zdobywanie szlifów i zapoznanie się z regułami funkcjonowania zaawansowanych technik tradingowych.
Pamiętaj też, że analiza techniczna wykracza swoim zastosowaniem poza obszar kryptowalut. To co nauczysz się na Zonda PRO możesz w przyszłości wykorzystać również na rynku Forex czy rynku akcji.
Zachęcam również do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi giełdy kryptowalut Zonda:
Zonda Opinie i Poradnik Jak Kupić Bitcoin
Jak wpłacić pieniądze na Zonda
Aplikacja do handlu kryptowalutami od Zonda
Czy weryfikacja na Zonda jest bezpieczna?