Czy weryfikacja na Zonda jest bezpieczna? Sprawdzamy ile trwa weryfikacja i inne procedury

Ufać Zonda czy nie? Co z tego co mówią i piszą o giełdzie jest prawdą a co okrutnym przekłamaniem? Czy weryfikacja na Zonda jest bezpieczna?

zonda giełda krypto

Bezpardonowa walka o klienta i chęć uzyskania taniego rozgłosu spowodowały, że do osób nie będących na bieżąco z kryptowalutami docierają niejednokrotnie sfałszowane informacje mogące budzić niepokój. O ile zaawansowani traderzy patrzą na nie z przymrużeniem oka, o tyle nowicjusze, którzy dopiero zamierzają przystąpić do kryptowalutowej społeczności mogą się czuć zagubieni.

W tym artykule wyjaśniam szczegóły weryfikacji na Zonda – najlepszej polskiej giełdzie kryptowalut – co warto wiedzieć, o czym pamiętać, czy jest bezpiecznie, jak przebrnąć przez wszystkie procedury bezproblemowo.

Czy weryfikacja jest konieczna? Po co giełda kryptowalut dokonuje weryfikacji użytkowników?

Zacznijmy od pytania czy to w ogóle konieczne. Może da się jakoś to obejść i kupić/ sprzedać bitcoina na Zonda bez weryfikacji? Niestety nie. Możesz założyć konto na giełdzie, ale żeby wpłacić i wypłacić jakiekolwiek środki musisz przejść przez cały proces weryfikacji.

Nie ma w tym nadzwyczajnego, gdyż weryfikacja to aktualnie powszechna praktyka w świecie kryptowalut, a każda legalna i wiarygodna giełda postępuje zgodnie z wytyczonymi w tym zakresie zasadami aby przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. To, że giełda przeprowadza weryfikację użytkowników, dobrze o niej świadczy. To również gwarancja większego bezpieczeństwa dla użytkowników oraz stabilności samej platformy.

Weryfikacja wynika wprost ze stosowania procedur KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anti-Money Laudering). KYC (w tłumaczeniu Poznaj Swojego Klienta) to proces identyfikacji i weryfikacji tożsamości swoich klientów przez firmy. Identyfikacja polega na wprowadzeniu danych osobowych do formularza rejestracyjnego na platformie a weryfikacja to proces sprawdzenia poprawności tych danych. Aby giełda mogła rzetelnie ocenić czy dane są prawdziwe musi uzyskać od ciebie czytelny skan dokumentu tożsamości oraz selfie (zdjęcie twarzy). Wymagane jest też załączenie dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania – wyciąg z banku, urzędowe pismo lub rachunek za media. Ten proces, to nie „wymysł” giełdy a procedura szeroko stosowana przez banki, instytucje finansowe, przedsiębiorstwa, którym zależy na podjęciu współpracy tylko z wiarygodnymi klientami. To często również wymóg prawny i konieczność stosowania się do regulacji rządowych kraju, w którym jest zarejestrowana firma będąca operatorem danej platformy.

Bitbay Zonda - bezpieczeństwo weryfikacji
Każdy pracownik z działu AML posiada certyfikat CAMS, uznawanej na całym świecie kwalifikacji PPP.

Dostęp do danych

Po wypełnieniu formularza twoje dane podlegają zautomatyzowanemu procesowi weryfikacji. Zonda korzysta ze sprawdzonego oprogramowania, takiego produktu używają również największe banki na świecie. Program w sposób zautomatyzowany decyduje, czy weryfikacja konta użytkownika jest zatwierdzona, odrzucona bądź musi zostać sprawdzona manualnie przez Administratora Danych.

Następnie dane użytkowników giełdy przechowywane są na szyfrowanych serwerach zgodnie z wytycznymi RODO oraz według zaleceń estońskiej ustawy o ochronie danych osobowych. Jak powszechnie wiadomo operatorem giełdy kryptowalut Zonda jest estońska spółka BB Trade Estonia OÜ z siedzibą w Tallinnie.

Giełda Zonda operuje na dedykowanych serwerach z pełną redundancją. Bazy danych, kopie zapasowe, portfele, hasła użytkowników – wszystkie te wrażliwe dane są odpowiednio szyfrowane.

Szczegółowe zapisy dotyczące danych osobowych wraz z informacjami o przysługujących ci prawach znajdziesz w Polityce Prywatności Zonda – tak jak w większości podmiotów masz prawo do dostępu do danych, do poprawiania, ograniczenia przetwarzania czy prawo żądania do usunięcia danych.

Czy giełda Zonda jest bezpieczna?

Wiemy już jak z grubsza wygląda proces weryfikacji na Zonda, pytanie które się jednak nasuwa to czy sama giełda jest bezpieczna i jak wygląda bezpieczeństwo przechowywanych na niej środków.

W mojej subiektywnej ocenie, jednym z najważniejszych elementów mówiącym o bezpieczeństwie danej giełdy jest… czas jej obecności na rynku. Oczywiście, nie jest 100% gwarantem fakt, że skoro giełda istnieje długo to jest całkowicie bezpieczna i można jej bezgranicznie ufać. Jest to jednak element znacznie ważący o jej pozycji i wiarygodności. W ciągu ostatnich lat wiele dobrze zapowiadających się podmiotów zniknęło z kryptowalutowej mapy, inne nieprzerwanie funkcjonują dostarczając nam coraz to lepszą, stale rozwijaną usługę.

Zonda istnieje na rynku od 2014 roku i obsłużył już prawie milion klientów co pozwala wierzyć, że wdrożone na giełdzie procedury bezpieczeństwa są na najwyższym poziomie.

Z oficjalnych deklaracji osób zarządzających giełdą wiemy również, że giełda dba szczególnie o bezpieczeństwo depozytów – wszystkie środki w kryptowalutach są przetrzymywane na tak zwanych zimnych portfelach (cold wallets), ponadto są one zabezpieczone ubezpieczeniem BitGo do wysokości 100 milionów dolarów (ubezpieczenie obejmuje również przypadek ataku hakerskiego). W przypadku środków w walutach fiat, gwarantem jest bank i wdrożone przez niego metody zabezpieczeń.

Wysoki poziom bezpieczeństwa dostarczany przez giełdę nie oznacza, że Ty nie musisz już nic robić. Pamiętaj, że sam decydujesz o niektórych zabezpieczeniach i dopasowujesz je do siebie. Niezwykle istotne jest abyś skorzystał z tych możliwości, ustawił mocne hasło, włączył uwierzytelnianie dwuskładniowe czy ustawienia powiadomień i potwierdzeń.

Jak długo trwa weryfikacja na Zonda

Proces weryfikacji na Zonda składa się z 2 etapów:

  • poziom pierwszy – weryfikacja danych osobowych z formularza – pozytywna odpowiedź daje ci uprawnienia do wpłat kryptowalut i walut FIAT przelewem bankowym.
  • poziom drugi – weryfikacja dokumentu potwierdzającego adres -akceptacja daje ci dostęp do pełnej funkcjonalności systemu – w tym do wpłat ekspresowych na Poczcie Polskiej oraz wypłat.

Ile trzeba czekać? Weryfikacja na Zonda trwa w praktyce kilkanaście minut, choć oficjalne materiały giełdy mówią o 24 godzinach oczekiwania. Wszystko oczywiście zależy od tego jak wypełniłeś formularz – jeśli wszystko jest w porządku i dobrej jakości, powiadomienie dotrze do ciebie w niedługim czasie. Innym elementem wpływającym na czas weryfikacji jest ilość zainteresowanych osób, które w danym momencie wnioskują o dostęp do platformy.

Powiadomienie zostanie wysłane do ciebie na adres email oraz smsem.

Problem z weryfikacją? Poznaj powody odrzucenia weryfikacji

W rożnego rodzaju poradnikach możesz znaleźć instrukcje, aby na skanie dowodu osobistego czy dokumencie potwierdzającym adres dopisać jakiś komentarz. Generalnie znaki wodne ani żadna inna przeróbka graficzna dokumentów nie zostanie zaakceptowana w procesie weryfikacji konta. Przygotowując się do weryfikacji, zwróć uwagę aby dokumenty były w jakości umożliwiającej odczytanie danych.

W przypadku odrzucenia weryfikacji Zonda zawsze podaje dokładny powód co było nie tak. W każdej chwili, w sprawie weryfikacji. możesz również napisać korzystając z formularza zgłoszeniowego na stronie: https://zondaglobal.com/pl/helpdesk/formularz-kontaktowy

Weryfikacja – krok-po-kroku

Po założeniu konta, system uporczywym komunikatem na pasku na górze strony będzie przypominał ci o konieczności weryfikacji. Aby rozpocząć ten proces kliknij w ten komunikat.

Następnie, postępuj według wskazówek pojawiających się na ekranie. Na początek prosta decyzja i wybór pomiędzy kontem osobistym, a firmowym: 

W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o numer telefonu:

Następnie wybierz sekcję „Dane konta”:

i wpisz podstawowe informacje:

oraz dane z dokumentu. który planujesz użyć w procesie weryfikacji:

W kolejnym kroku, potwierdź, że chcesz przystąpić do procesu weryfikacji tożsamości:

Zezwól na dostęp kamery a następnie zrób zdjęcie przodu i tyłu dokumentu:

Teraz pora na zaprezentowanie swojego oblicza do kamery:

Problem z selfie? Przeprowadź weryfikację na smartfonie lub spróbuj później w dziennym oświetleniu

Następnie powrót do formularza i wpisanie swojego adresu:

Załącz dokument potwierdzający ten adres:

Dokumentem potwierdzającym adres (datowanym maksymalnie do pół roku wstecz) może być:

W przypadku potwierdzenia przelewu z konta pamiętaj, że musisz być jego nadawcą. Pismo urzędowe to dokument z ZUS, US itp. W przypadku faktury czy rachunku najlepsze będą potwierdzenia opłat za media – faktury ze sklepów internetowych, rachunki ze sklepów stacjonarnych nie zostaną zaakceptowane.

To jeszcze nie koniec.

Na deser pozostanie ci do wypełnienia przedmiotowa Ankieta AML z pytaniami o kraj rezydencji podatkowej, status zatrudnienia czy cel założenia konta. Nie powinieneś mieć z nią żadnego problemu.

W sumie, weryfikacja to dość żmudny proces, ale jeśli chcesz tradować krypto musisz poświęcić te kilkanaście minut na przebrnięcie przez wszystkie te pytania!

Podsumowanie

Zonda nie unika pytań o bezpieczeństwo – przedstawiciele giełdy regularnie potwierdzają, iż stale pracują nad zabezpieczeniem platformy, udoskonalają systemy monitorujące stany sald, analizują procesy pod względem potencjalnych nieprawidłowości, przechodzą regularne audyty i testy.

Nasz wnikliwy wgląd w procedury Zonda pokazuje, że weryfikacja jest prowadzona poprawnie i zgodnie z najlepszymi praktykami na rynku.

Gotowy na weryfikację? Powiedz nam o swoich doświadczeniach w komentarzu. Chętnie wysłuchamy twoich opinii. Udanego tradowania!

Zachęcam również do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi giełdy kryptowalut Zonda:

Zonda Opinie i Poradnik Jak Kupić Bitcoin

Jak wpłacić pieniądze na Zonda

Aplikacja do handlu kryptowalutami od Zonda

Kiedy dźwignia na Zonda? Opis giełdy PRO i jej funkcjonalności

[głosów: 48 średnia ocena: 3.2]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo