Jak wpłacić pieniądze na Zonda – poradnik

Pierwszą myślą każdego, zaraz po założeniu konta, będzie jak wpłacić pieniądze na Zonda aby następnie móc kupić bitcoina lub inną kryptowalutę.

Czy działa to tak samo jak w bankach? Czy można zasilić konto przelewem? Czy można zapłacić kartą za BTC? Ile się czeka i jakie giełda stosuje opłaty?

Giełdy kryptowalut kierują się własnymi zasadami i cennikami, dzisiaj sprawdzam jak wygląda to na Zonda Crypto – najlepszej polskiej giełdzie kryptowalut.

Wpłata PLN – 3 metody na depozyt złotówek

Zonda akceptuje trzy formy depozytu PLN: klasyczny przelew bankowy, wpłata z użyciem karty Mastercard i VISA oraz wpłata ekspresowa za pomocą operatora płatności Zen.com.

Metody wpłat złotówek na giełdę BitBay Zonda
Do wyboru trzy formy wpłaty: przelew bankowy, karta płatnicza, aplikacja Zen

Metoda 1: wpłata na giełdę Zonda poprzez przelew bankowy

Nie ma wielkiej filozofii przy przelewie bankowym, jedyne na co musisz zwrócić uwagę to poprawne wpisanie danych w formularzu. Roztargnionym może przydarzyć się pomyłka, gdyż odbiorcą nie jest bezpośrednio Zonda a Payment Technology sp. z o.o. – spółka specjalizująca się w branży finansowej, ściśle współpracująca z giełdą kryptowalut.

W szczegółach, zasilenie konta na ZondaCrypto, poprzez przelew bankowy wygląda następująco:

 • logujesz się na stronę giełdy zondacrypto.com
 • w lewym panelu w zakładce [Portfele], odnajdujesz interesującą się walutę, w tym przypadku Polski Złoty.
 • klikasz [Wpłata] a następnie [Przelew bankowy] – pojawią ci się szczegóły konta do wpłaty
 • wchodzisz na stronę swojego banku i przepisujesz uważnie dane do przelewu – nic nie zmieniasz, nazwa odbiorcy, tytuł przelewu mają być takie jak widzisz
 • realizujesz przelew
Dane do przelewu na BitBay (Zonda)
Uważnie skopiuj dane do przelewu

Kiedy w twoim portfelu na giełdzie pojawią się środki?

Przelewy w na giełdzie Zonda księgowane są 3 razy dziennie (tylko w dni robocze): 11:00, 14:00, 16:00.

Oznacza to, że jeśli wypuścisz przelew rano, jest duża szansa, że twoje konto w PLN zostanie zasilone po paru godzinach. Jeśli zabierzesz się do tego późnym popołudniem, z kupnem kryptowaluty będziesz musiał poczekać do kolejnego dnia.

Przelewy ekspresowe nie funkcjonują, nie ma sensu abyś w swoim banku wybierał „Express Elixir” – nie przyspieszy to przepływu środków.

Nieskuteczne będą też wpłaty za pośrednictwem różnego rodzaju operatorów płatności np. takich jak Blue Media czy Transferwise. Bez powodzenia zakończy się również próba wpłaty gotówkowej w siedzibie banku – w grę wchodzi tylko klasyczny przelew bankowy.

I jeszcze jedna ważna rzecz – wpłata musi być dokonana od osoby, która jest właścicielem konta – jeśli nadawca w banku i odbiorca na giełdzie będzie inny, wpłata nie zostanie zaakceptowana.

Minimalna kwota przelewu to 10 zł.

Depozyty w tej formie są darmowe – Zonda nie pobiera opłaty za wpłatę przelewem w walucie Polski Złoty (PLN).


Metoda 2: wpłata na giełdę Zonda poprzez kartę płatniczą

Od niedawna możliwa jest również wpłata PLN poprzez kartę kredytową i debetową MasterCard oraz VISA. Wpłata kartą płatniczą jest dla wielu z nas dużym ułatwieniem, gdyż transfer możliwy jest teraz przez 24 godziny 7 dni w tygodniu! Koniec z czekaniem do poniedziałku na zaksięgowanie środków – chcesz tradować w weekend – proszę bardzo – zasil konto kartą i działaj. Środki powinny zostać przypisane do twojego konta do 10 minut!

Pamiętaj tylko, aby dokonać wpłaty karta płatniczą, musisz mieć w pełni zweryfikowane konto oraz aktywne zabezpieczenie Google Authenticator.

Różnica pomiędzy wpłatą przelewem a wpłatą kartą dotyczy czasu i opłat. Przelewem jest dłużej ale za darmo, kartą jest szybciej ale z prowizją. Opłata za wpłatę kartą płatniczą wynosi 2,99% wpłacanej kwoty (minimum 10 zł).


Metoda 3: wpłata na giełdę Zonda poprzez bramkę płatniczą ZEN (blik, Google Pay, Apple Pay itd.)

Nowe rozwiązanie z wykorzystaniem bramki płatności Zen pozwoli ci dokonywać wpłat ekspresowych na giełdzie kryptowalut Zonda. Konto na Zen.com możesz założyć na kilka sposobów:

 • korzystając z QR kodu umieszczonego na stronie zen.com
 • wyszukując i pobierając aplikację Zen w sklepie Google Play lub Appstore
 • integrując swoje konto na giełdzie kryptowalut Zonda z platformą Zen

I to ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie najlepsze. Idąc tą drogą uzyskasz konto na Zen przez okres 365 dni za darmo (standardowo jest płatne). Warto więc najpierw założyć konto na giełdzie kryptowalut Zonda Crypto a dopiero w następnym kroku pobrać aplikację Zen do wpłat błyskawicznych. Musisz to zrobić poprzez link dostępny w lewym panelu w zakładce [Portfele] -> [PLN] -> [Wpłata]

Integracja giełdy Zonda z bramką płatności Zen

Wpłata EURO na twoje konto w Zonda

Pomimo iż dostawcą usługi wpłat i wypłat w walutach fiat takich jak euro jest operator zagraniczny, schemat działania jest bardzo podobny jak w przypadku PLN.

Przechodzisz do zakładki [Portfele] i wyszukujesz interesującą cię walutę. Następnie wybierasz Przelew bankowy i realizujesz transakcję. Minimalna kwota przelewu to 10 euro. Wpłaty euro są darmowe. Dla ścisłości należy dodać, że przy euro mamy do czynienia z przelewami typu SEPA.

Przelew bankowy to podstawowa i najtańsza metoda wpłaty środków w euro. Jeśli jednak masz potrzebę pilnego doładowania konta możesz wybrać inną z dostępnych metod: wpłata kartą płatniczą, bramką Zen czy przelewem błyskawicznym instant.

Wpłata bitcoina i innych kryptowalut

Aby mieć możliwość wygenerowania adresu do wpłaty kryptowalut należy posiadać I stopień weryfikacji konta (obejmuje on weryfikację tożsamości). Ogólnie metoda jest ta sama – z menu po lewej stronie wybierasz zakładkę [Portfele], a następnie kryptowalutę, którą chcesz wpłacić.

Przy opcji [Wpłata] pokaże ci się twój indywidualny adres do wpłaty – skopiuj go lub użyj skanera kodów QR a następnie potwierdź wysyłkę u źródła transakcji. Przy niektórych kryptowalutach pojawi ci się dodatkowe pole do wypełnienia: ID płatności lub Tag płatności. Uzupełnij je koniecznie, w przeciwnym razie księgowanie środków może trwać znacznie dłużej i może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Zwróć też uwagę na użyteczny przycisk [Blockchain] – pomoże ci śledzić twoją transakcję.

wpłata kryptowaluty Ripple (XRP) na giełdę Zonda
Przy wpłatach i wypłatach niektórych krypto pamiętaj o Tagu / ID płatności

Kiedy środki zostaną dodane do konta?

To kiedy Zonda otrzyma twoją wpłatę przelewem, zależne jest de facto od sesji bankowych a nie od samej giełdy. Próbując oszacować czas kiedy dojdzie twój przelew do Zonda Crypto musisz wziąć pod uwagę harmonogram sesji przelewów wychodzących twojego banku oraz ustalić w jakiej sesji rozrachunkowej NBP (poranna, popołudniowa, czy wieczorna) twój przelew będzie rozliczany a następnie przyrównać to do godzin księgowań obowiązujących na giełdzie.

Wcale nie łatwiej jest precyzyjnie określić kiedy krypto pojawią się w twoim portfelu. Na Zonda bitcoiny dodawane są do twojego salda automatycznie, po uzyskaniu przez transakcję trzech potwierdzeń z sieci.

Wymagana ilość potwierdzeń z sieci jest inna dla każdej kryptowaluty np. dla litecoina będzie to 6 potwierdzeń, dla ethereum 18 a dla liska 150. Dokładne dane odnośnie pozostałych krypto znajdziesz bez problemu na zondacrypto.com. Wbrew pozorom kryptowaluty dość szybko wskakują do twojego giełdowego portfela.

Jak wypłacić PLN – 5 metod na wypłatę złotówek

Wypłatę PLN możesz zrealizować poprzez przelew zwykły, wypłatę na Poczcie, wypłatę na kartę płatniczą, wypłatę do aplikacji Zen. Pieniądze możesz również wycofać z giełdy dokonując wypłaty w bankomatach sieci Euronet.


Przelew nie wymaga tłumaczenia – musisz jedynie pamiętać, że wypłatę można wykonać tylko i wyłącznie na rachunek bankowy, z którego zasiliłeś wcześniej konto giełdy Zonda. Opłata za przelew kształtuje się na poziomie 0,5% wartości przelewu (min. 9 zł, max. 149 zł).

Giełda realizuje wypłaty w dni robocze około godziny 13:00. Aby przelew został wypuszczony przez Zonda Crypto tego samego dnia, najlepiej zleć go z samego rana. Jeśli wypłata ma status „Zakończono” oznacza to, że środki zostały wypłacone poprawnie. Czas dotarcia środków na wskazany rachunek zależny jest od sesji elixir międzybankowych.


Wypłata na Poczcie odbywa się w następujących krokach:

 • logujesz się na stronę giełdy, wybierasz zakładkę [Portfele] a następnie [Wypłata] -> [Poczta Polska]
 • wpisujesz kwotę wypłaty (bez groszy) i zatwierdzasz
 • sprawdzasz swoją skrzynkę mailową – otrzymasz wiadomość z kodem PIN oraz SMS od operatora, zawierający PUK do wypłaty. Kody będą ważne do 48 godzin.
 • na poczcie zgłaszasz chęć wypłaty przekazu „Formatka ZTG 146 Halcash”
 • czekasz – w przypadku gdy natrafisz na niedoświadczonego urzędnika, pobiegnie on do naczelnika z zapytaniem co to za nietypowe zlecenie
 • podajesz urzędnikowi swój numer telefonu, kod PIN z wiadomości email, kod PUK z wiadomości SMS, dowód osobisty a on weryfikuje dane, wypłaca gotówkę i wydaje pokwitowanie

Minimalna wypłata wynosi 1 zł, a maksymalna 15 000 zł (o ile jest tyle dostępne w kasie Poczty – na taką większą wypłatę lepiej umówić się wcześniej z urzędnikiem).


Aby przygotować wypłatę z bankomatu, na platformie Zonda dokonujesz podobnych czynności jak powyżej – w zakładce [Portfele] wybierasz walutę PLN a następnie w podmenu [Wypłata] -> [Wypłata w bankomacie].

Następnie podajesz kwotę wypłaty oraz dwukrotnie wpisujesz swój numer telefonu – otrzymasz na niego 6-cyfrowy kod SMS a na swoją skrzynkę email 4-cyfrowy kod PIN. Cierpliwości, tokeny mogą pojawić się u ciebie nawet do pół godziny od realizacji zlecenia. Uwaga! Musisz mieć włączoną usługę przyjmowania smsów Premium. Inaczej nie zadziała. Kod SMS będzie ważny 48 godzin.

Wypłata w bankomacie Euronet odbywa się w następujących krokach:

 1. Na wyświetlaczu wybierasz usługę: „Wypłata bez karty”.
 2. Następnie operacja: „SkyCash” oraz „Wypłata gotówki”.
 3. Podajesz 6-cyfrowy kod SMS i kwotę wypłaty (bez wliczonej prowizji).
 4. Zatwierdzasz kodem PIN z wiadomości email.
 5. Odbierasz gotówkę oraz wydruk z potwierdzeniem transakcji

Minimalna wypłata wynosi 100 zł, a maksymalna 1 000 zł.

Możesz zrealizować kilka wypłat w bankomacie w ciągu jednego dnia: 24-godzinny limit wypłat na numer telefonu wynosi 10 500 zł. 31-dniowy limit wynosi 21 000 zł.

Wysokość prowizji dla wypłat z bankomatu to 10 zł. Prowizja jest dodawana do kwoty wypłaty i pobierana z twojego konta.

Wypłata w bankomacie to najwygodniejszy sposób na wypłacenie PLN z giełdy. Warto zainstalować aplikację mobilną Zonda, dzięki której zlecenie wypłaty przygotujesz sobie praktycznie w każdym czasie i miejscu np. na zakupach w Centrum Handlowym.

Jak wypłacić EURO

Przy przelewach obcych walut należy pamiętać, aby tak jak w przypadku PLN, był to ten sam rachunek, z którego przyszła wpłata.

W formularzu zlecenia przelewu podajesz kwotę, numer konta bankowego w formacie IBAN (czyli z dodanym na początku skrótem PL dla rachunków w Polsce) oraz kod SWIFT (znajdziesz go na stronie www twojego banku).

Obsługiwane są wyłącznie przelewy SEPA, co przekłada się na zasadę, że odbiorca musi mieć konto na terenie Jednolitego Obszaru Płatności w EURO. Jeśli twoje konto w euro znajduje się w polskim banku, z realizacją przelewów nie będzie oczywiście żadnego problemu.

Koszt wypłaty przelewem bankowym dla euro wynosi 0,1% (min. 1,5 EUR, max 150 EUR). Minimalna wartość wypłaty to 5 euro.

Jak wypłacić bitcoin i inne kryptowaluty

Aby dokonać wypłaty bitcoina lub innej krypto, przechodzisz do zakładki [Portfele], w której wyszukujesz odpowiedniego coina, a następnie klikasz [Wypłata].

Wprowadzasz adres swojego portfela sprzętowego, mobilnego czy portfela na innej giełdzie oraz kwotę przelewu.

Przy kryptowalutach takich jak ripple (XRP) czy stellar (XLM) pamiętaj o podaniu ID płatności lub Tagu Płatności. Podanie ID pozwala na „przypisanie” wpłaty do salda konkretnego użytkownika, jest ważnym elementem zapewniającym poprawność transakcji.

Metody płatności na Zonda – podsumowanie

Reasumując, metody płatności na Zonda są bardzo przyjazne dla użytkownika, i w porównaniu do wielu innych europejskich giełd opłaty za nie są naprawdę niskie, co jest kluczowe dla zachowania kapitału inwestycyjnego.

Istnienie kilku alternatywnych metod wypłat i wpłat należy zapisać po stronie zalet giełdy, natomiast ograniczenia związane z księgowaniem płatności w dni robocze to wada. Wada, która jednak nie przeszkadza być Zonda największą giełdą kryptowalut w Polsce, gdyż płynność giełdy, bezpieczeństwo transakcji i niewielkie koszty obsługi w pełni rekompensują tę kwestię.

Pamiętaj, iż przed zasileniem konta w PLN lub EURO musisz przejść pozytywnie weryfikację, która umożliwi ci korzystanie z pełnej funkcjonalności serwisu. Więcej szczegółów o giełdzie kryptowalut Zonda znajdziesz w naszych artykułach:

Wszystko o Zonda Crypto – cykl artykułów

Opinie o Zonda – recenzja giełdy kryptowalut

Weryfikacja na giełdzie Zonda

Jak kupić bitcoin na Zonda – poradnik

[głosów: 11 średnia ocena: 4.8]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

2 komentarze
 1. Dziękuję za bardzo przydatny artykuł. Znajomy polecił mi BitBay, ale nie mogłem nigdzie znaleźć informacji na ten temat

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo