Portfel Bitcoin. Co to jest? Jak go używać?

Portfel Bitcoin (zwany również portfelem kryptowalut) to fizyczne urządzenie, program lub usługa przechowująca klucze publiczne i prywatne niezbędne do transakcji kryptowalutowych.

Potocznie mówiąc, portfel bitcoin to najczęściej software, który umożliwi ci bezpieczne przechowywanie twoich kryptowalut (secure storage of crypto-currencies). Takie oprogramowanie może być zainstalowane na fizycznym nośniku (podobnym do pen drive), na twoim laptopie, na smartfonie lub też możesz powierzyć komuś taką usługę przechowywania.

Zwróciłeś uwagę na słowo „najczęściej” w poprzednim zdaniu? Tak, program to nie jedyne rozwiązanie. Portfelem kryptowalut może być również zwykła kartka papieru, na której spiszesz ciągi cyfr zwane kluczami.

Zanim zdecydujesz się, które z rozwiązań będzie dla ciebie najlepsze warto zagłębić się w to czym jest portfel bitcoin i jak go używać.

Przejdźmy do szczegółów!

portfel bitcoin zapewnia większe bezpieczeństwo środków

Portfel giełdowy” to nie portfel bitcoin

Po zakupie bitcoina na giełdzie kryptowalut powinieneś przelać go na dedykowany portfel kryptowalut.

Ktoś mógłby zapytać: „Dlaczego? Przecież widzę w panelu giełdy zakładkę Portfele a w niej moje środki, więc po co mi jeszcze jakiś inny Portfel?”

Portfel kryptowalut na giełdzie Zonda (BitBay)
Przykład z giełdy Zonda. Jedna z zakładek to Portfele

No cóż, faktem jest, iż giełdy nazywają zakładki ze stanem środków „Portfelami„, „Portfelami Spot” itp. – nie oznacza to jednak, że są to typowe portfele kryptowalut. Te „giełdowe portfele” są jak najbardziej ok do krótkotrwałego przechowywania środków. Musisz z nich korzystać dokonując transakcji na giełdzie. Jeśli jednak planujesz przechowywać bitcoina przez dłuższy czas to obowiązkowo musisz pomyśleć o tym właściwym portfelu kryptowalut (programie na komputer, aplikacji na telefon, specjalnym urządzeniu czy kartce papieru z kodem). Twoja kryptowaluta będzie z nim znacznie bezpieczniejsza niż na giełdzie. Zdarzały się już sytuacje, że giełdy kryptowalut znikały z rynku lub bankrutowały, a w takich sytuacjach odzyskanie środków jest bardzo trudne, ponieważ instytucje państwowe jeszcze nie regulują obrotów kryptowalutami, a co za tym idzie nie dają nam żadnej gwarancji czy ubezpieczenia.

Dostęp do środków w przypadku problemów z giełdy będzie utrudniony, gdyż w przypadku „portfeli giełdowych” to giełda kontroluje twój klucz prywatny a nie Ty, a więc de facto dopóki nie przetransferujesz BTC do zewnętrznego portfela to giełda jest właścicielem bitcoina a nie Ty.

Przejdźmy teraz do tego czym jest klucz prywatny i klucz publiczny.

Co to jest i jak działa portfel bitcoin? Kryptowaluty i kryptografia

Powszechnie uważa się, że portfele bitcoin przechowują kryptowaluty.

Prawdą jest jednak to, że portfele przechowują jedynie klucze prywatne. Same kryptowaluty „fizycznie” znajdują się na stałe w sieci blockchain a klucze prywatne sprawiają że środki posiadają wyłącznych właścicieli, którzy jako jedyni mają do nich dostęp.

Jak to działa? Kryptowaluty to waluty cyfrowe zabezpieczone kryptograficznie. Cały proces polega na stworzeniu pary kluczy: publicznego i prywatnego, z czego pierwszy to odpowiednik numeru konta bankowego a drugi to rodzaj hasła służący do podpisywania transakcji.

Jak to sobie wyobrazić? Spróbujmy na przykładzie:

Załóżmy, że skarbiec to blockchain.

W skarbcu znajdują się bitcoiny (schowane w milionach sejfów), przy czym „budowa” trwa i „górnicy” ciągle wydobywają i stawiają nowe sejfy (bloki) z bitcoinami, aż do osiągnięcia 21 milionów sztuk (na tyle została ustalona podaż BTC).

Jeśli chciałbyś żebym przesłał ci bitcoina musisz mi podać identyfikator swojego sejfu (klucz publiczny) – dzięki niemu możliwa będzie identyfikacja i bitcoiny trafią we właściwe miejsce. Abyś mógł otworzyć sejf i przesłać bitcoina komuś innemu (np. sprzedać go bezpośrednio innej osobie bez pośrednictwa giełdy kryptowalut) musisz mieć „klucz/hasło” do sejfu (klucz prywatny). Ponieważ klucz prywatny to bardzo długi ciąg znaków, którego nie jesteś w stanie zapamiętać potrzebujesz urządzenia lub kartki papieru, na której będziesz przechowywać ten „klucz/hasło”. I to jest właśnie portfel bitcoin. To nic innego jak skrytka, w której przechowujesz „klucz” do swojej kryptowaluty.

Czy klucz prywatny można przechowywać w kilku różnych portfelach? Dobrze myślisz! Jeśli tak zrobisz a stracisz jeden z portfeli to nic się nie dzieje, dostęp do środków będzie możliwy. Ale jeśli trzymasz klucz do swojego BTC tylko w jednym portfelu i zgubisz ten portfel. No cóż…Sejf jest na tyle mocny, że nikt nie jest w stanie się do niego dostać…Nigdy!

Dlaczego potrzebujesz portfela Bitcoin?

Odpowiedź jest prosta, dla wygody i bezpieczeństwa. Niektóre portfele działają offline, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne, kiedy nie są podłączone do komputera, inne oferują dostęp z dowolnego miejsca z Internetem, daje to wygodę korzystania, szczególnie w podróży. Portfel kryptowalutowy daje Ci też wgląd w posiadane zasoby oraz historię operacji.

Zimny portfel (cold wallet), czyli ten w trybie offline, bez dostępu do sieci Internet świetnie sprawdza się do długoterminowego przechowywania większych kwot. Jest w największym stopniu odporny na ataki hakerów. Przykładem takiego portfela jest portfel sprzętowy lub papierowy.

Gorący portfel (hot wallet) – znajduje się w trybie online, świetnie sprawdzi się na zakupach (o ile tylko znajdziesz miejsce w którym będziesz mógł zapłacić krypto). Może być na naszym komputerze lub na komórce. Istnieją wersje przeglądarkowe, dostępne z wielu urządzeń i przypominające aplikacje bankowe. Z jednej strony gorące portfele dają większą wygodę korzystania z kryptowalut, ale z drugiej strony są mniej odporne na kradzieże. Powinny być traktowane raczej jako portmonetka na drobne wydatki.

Rodzaje portfeli Bitcoina

Istnieje kilka typów portfeli, wszystkie posiadają inne cechy i stawiają na inne wartości. To, który z nich wybierzesz zależy wyłącznie od twojego podejścia do ryzyka, inwestycji, życia i tego po co w ogóle posiadasz kryptowaluty. Oto najpowszechniejsze rodzaje portfeli:

  • na komputerze (desktop wallet) – są to portfele, które instalujemy na dysku naszego komputera, mamy do nich dostęp wyłącznie z urządzenia na którym taki portfel jest zainstalowany,
  • przeglądarkowe (online wallet) – dają swobodę dostępu. Można je odpalić z dowolnego urządzenia z dostępem do przeglądarki,
  • mobilne, na smartfonie (mobile wallet) – te portfele są szczególnie ciekawe dla tych osób, które większość czasu spędzają przed smartfonem, wystarczy zainstalować aplikację, połączyć się z internetem i gotowe,
  • sprzętowe (hardware wallet) – te portfele to dobre rozwiązanie dla większych inwestorów. Portfel znajduje się bowiem w osobnym urządzeniu, które musimy samodzielnie zakupić. Urządzenie to zazwyczaj przypominam mały dysk przenośny, a dostęp do niego mamy po podłączeniu go do komputera przez port USB. Ceny najtańszych zaczynają się od kilkuset złotych. Dają one duże bezpieczeństwo. Najbardziej znani producenci na rynku to: Ledger i Trezor.
  • papierowe (paper wallet) – na koniec dość ciekawe rozwiązanie. Swoje kryptowaluty możesz trzymać na portfelu papierowym. Oznacza to nic innego jak zapisanie lub wydrukowanie sobie kluczy. Mamy wtedy pewność, że nikt nie wykradnie nam danych zapisanych na komputerze, smartfonie czy w przeglądarce. Wadą jest to, że w razie zgubienia kluczy tracimy dostęp do portfela, a co za tym idzie – wszystkich zgromadzonych na nim środków.
portfel bitcoin marki Ledger
Ledger – kluczowy producent portfeli sprzętowych

Trudno jest wybrać ten jeden najlepszy portfel kryptowalut. Warto pomyśleć nad połączeniem kilku form. Być może dobry rozwiązaniem dla Ciebie będzie trzymanie części środków na portfelu papierowym, części na mobilnym a innej części na sprzętowym?

Jak korzystać z portfela Bitcoin? Jak wysłać środki?

„Zgubił klucze prywatne Bitcoin. Stracił 200 mln dolarów…”

Widziałeś takie nagłówki w artykułach newsowych?

Portfele Bitcoin to nie zabawka. Podobno 20% wszystkich bitcoinów jest zagubionych lub zablokowanych w portfelach z powodu utraty hasła. Po zakupie lub zainstalowaniu swojego portfela bardzo ważne jest, żeby nikomu nie przekazywać danych dostępowych, nie trzymać w łatwo dostępnym miejscu no i… nie zgubić.

Po uzyskaniu dostępu do wnętrza portfela, można go przyrównać do bankowości internetowej. Aby przelać środki na swój portfel, na giełdzie, na której zakupiłeś kryptowaluty, w zakładce wypłata należy podać adres portfela, na który ma nastąpić przekazanie wirtualnych środków. Warto na początku wypłacić testowo niewielką kwotę i sprawdzić czy całość przebiegnie pomyślnie.

Temat kryptowalut i portfeli cyfrowych może wydawać się dla początkującej osoby skomplikowany. Działa tutaj jednak podobna zasada, co niemal wszędzie i brzmi: jeśli nie spróbujesz to się nie nauczysz. Warto więc poświęcić kilka godzin na testowanie różnych rozwiązań i przesyłanie niewielkich kwot. Czas zainwestowany w edukację zawsze zwraca się najlepiej!

[głosów: 1 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo