Kryptowaluta Litecoin (LTC) – Opinie, Prognozy, Analiza

Kryptowaluty już od lat rozpalają umysły współczesnych ludzi. W ciągu kilkunastu lat od powstania pierwszej z nich (Bitcoina) powstało wiele kopii, które zwykle znikały tak szybko jak pojawiły się na rynku. Tylko nieliczne z nich przetrwały próbę czasu i oczekiwań użytkowników. Jednym z tych wygranych projektów jest nazywany kryptowalutowym srebrem, Litecoin.  

Logo Litecoin LTC

Co to jest Litecoin?

Kryptowalutę Litecoin stworzył Charles Lee, informatyk pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej. Powstała w 2011 i często nazywana jest młodszym bratem Bitcoina. Wraz z Fundacją Litecoina, której Charles jest dyrektorem, cały czas prężnie pracuje on nad rozwojem tej wirtualnej waluty. Czym jednak w istocie ona jest?

Czas generowania bloków Litecoina wynosi średnio 2,5 minuty w porównaniu z 10 minutami dla Bitcoina. Algorytm jego wydobywania zmienił się z SHA-256 na Scrypt, a całkowita liczba dostępnych Litecoinów wynosi 84 miliony, w porównaniu do 21 milionów Bitcoinów. Co w praktyce oznaczają te zapisy?

Kryptowaluty tworzą co jakiś czas bloki, w których zapisane są wszystkie odbyte transakcje. Dzięki temu możemy stwierdzić czy transakcja, której właśnie dokonaliśmy przebiegła w prawidłowy sposób. Porównujemy po prostu naszą transakcję z odpowiednią częścią poprzedniego bloku. Jak bez trudu możemy sobie wyobrazić, im szybciej tworzy się nowy blok tym szybciej możemy handlować kryptowalutą. Algorytmy wydobywania wpływają na łatwość wydobywania waluty. Wprowadzenie nowego Scrypt w Litecoinie wiązało się z utrudnieniem wydobycia użytkownikom układów ASIC, zapobiegając ich dominacji na rynku. Litecoina nazywamy srebrem – jest jedną z najważniejszych na rynku kryptowalut, jest go dużo więcej niż Bitcoina (złota) ale ma mniejszą wartość.  

Czy warto inwestować w Litecoin? Analiza i prognozy na przyszłość

Prognozy dla Litecoina są niewątpliwie jednymi z najbardziej optymistycznych. Warto podkreślić, że Litecoin nie zbliżył się jeszcze do swojego rekordu z 2017 roku wynoszącego 360 dolarów. Uwzględniając rosnącą popularność kryptowalut i trwałe zainteresowanie LTC jest wielce prawdopodobne, że najwyższe wyceny są jeszcze przed nami. Dla jednych to bardzo dobra inwestycja krótkoterminowa, dla innych ciekawe aktywo do długoterminowego inwestowania. Jego częste spadki i wzloty są na pewno ciekawą opcją dla graczy lubiących trochę ryzyka.

Zwróć uwagę, ze możesz również zarabiać na spadkach ceny Litecoina inwestując w niego poprzez tzw. kontrakty na różnice kursowe – instrument CFD na Litecoina dostępny jest u najlepszych brokerów na rynku.

Jaki jest najlepszy portfel do przechowywania Litecoina?

Rozpoczynając przygodę z kryptowalutami powinieneś wyposażyć się w odpowiedni portfel. Pozwoli ci on w bezpieczny sposób przechowywać i handlować kryptowalutami.  

Portfel sprzętowy na litecoina – offline

Jest to typ portfela w formie zewnętrznego nośnika. Jest on najbezpieczniejszą formą przechowywania kapitału nabytego na giełdzie kryptowalut. Najważniejszą zaletą tych portfeli jest mała podatność na ataki poprzez brak stałego dostępu do Internetu. Zwykle mają postać małego pendriva i oferują możliwość odzyskania danych nawet po jego utracie. Niewątpliwymi liderami tutaj są portfel sprzętowy Ledger oraz portfel sprzętowy Trezor.

Portfele typu software – online

Portfele software to aplikacje, które możemy uruchamiać na komputerze lub w naszym telefonie. Charakteryzują się bardzo dużą wygodą użytkowania, jednak nie są postrzegane jako 100% bezpieczne (w szczególności wersje mobilne). W tej kategorii do przechowywania litecoina można bez wątpienia polecić portfel Exodus (desktop lub mobile), Jaxx Liberty (desktop lub mobile) czy Atomic (desktop lub mobile). Są proste w obsłudze i oferują możliwość przechowywania większości popularnych kryptowalut.

Jak zacząć? Gdzie kupić i gdzie sprzedać Litecoin?

BitBay

To numer jeden wśród giełd kryptowalut na polskim rynku. Oferuje szeroki wybór walut wirtualnych, wymianę po korzystnych kursach od innych użytkowników, niezwykle szybkie wpłaty i wypłaty oraz wiele innych funkcjonalności.  BitBay wykazuje dużą dbałość o bezpieczeństwo. Wszystkie środki przechowuje na serwerach niepowiązanych z giełdą, a także daje możliwość dwuetapowej weryfikacji. 

logo bitbay

Binance

To giełda najbardziej znana na świecie, zarówno pod względem funkcjonalności jak i szerokości oferty. Znajdziemy tu większość dostępnych obecnie na rynku kryptowalut, a także największą liczbę debiutów i możliwość inwestowania na najnowsze projekty. Giełda oferuje nam wiele możliwości wpłaty i zarządzania środkami.  

binance logo

Rozpoczęcie handlu z obiema platformami jest niezwykle proste. Wystarczy zarejestrować konto, a następnie potwierdzić swoją tożsamość. Po weryfikacji możemy już przystąpić do wpłaty naszych środków i pierwszej inwestycji np. w litecoina.

[głosów: 5 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo