Kryptowaluta Ethereum (ETH) – Opinie, Prognozy, Analiza

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że Ethereum silnie konkuruje z Bitcoinem i może go nawet wyprzeć. Czy tak się stanie? Jakie są opinie o Ethereum? Jakie są prognozy? Przyjrzyjmy się sieci, która stale się rozwija i ma wiele do zaoferowania inwestorom.

Logo kryptowaluty ethereum (ETH)

Ether to nie Ethereum

Ethereum to platforma o otwartym kodzie źródłowym, która umożliwia tworzenie szeregu zdecentralizowanych aplikacji. Aplikacje te de facto mogą być wszystkim (od programów do głosowania, po formy płatności w sklepach). Natomiast Ether to krytpowaluta przynależna platformie Etherum. Pomyłka polegająca na powiedzeniu, że „kupiło się Ethereum” można przyrównać do zdania: „kupiłem Polskę/NBP” (w rozumieniu polskiego złotego). Dopuszczalny błąd, ale niewskazany.

Biała księga Ethereum (coś co można porównać do prospektu emisyjnego) powstała już w 2013 roku. Co ważne w lipcu 2014 zorganizowano sprzedaż publiczną ETH, podczas której sprzedano ponad 50 milionów ETH. Niemniej za datę powstania uważa się 30 lipca 2015 roku, bo wtedy uruchomiono całą sieć.

Należy mieć świadomość, że w roku 2015 powstało coś więcej niż kryptowaluta z własnym łańcuchem bloków. Niektórzy porównują to nawet do powstania komputera świata.

Co można za pomocą Ethereum?

Podobnie jak przy Bitcoinie wszystkie transakcje ETH są rejestrowane w łańcuchu bloków. Jednak dużą innowacją jest fakt, że istnieje możliwość rejestrowania zmian stanu sieci.

Innymi słowy, zdecentralizowane aplikacje (tzw. DApps) dostępne za pomocą sieci Ethereum mogą być również obsługiwane, gdy otrzymują różne dane wejściowe i przechodzą różne zmiany stanu. Dzięki mechanizmowi konsensusu ich integralność jest zachowana nawet bez pośredników czy osób trzecich.

Jeszcze prościej, powstał system, który gwarantuje, że każdy będzie mógł tworzyć programy w dowolnym miejscu na świecie przy użyciu tego samego kodu, ponieważ reguły są zapisywane w łańcuchu bloków.

Pozwala to np. na tworzenie cyfrowych umów. Jeśli tylko warunki kontraktu zostaną spełnione przez obie strony i zgłoszone do sieci, umowa zostanie sfinalizowana (wykonujący otrzyma wynagrodzenie). Umowy te mogą przechowywać dane, wysyłać i odbierać transakcje, a nawet wchodzić w interakcje z innymi umowami.

Ether – co warto wiedzieć?

Rocznie może powstać co najwyżej 18 milionów ETH. Oznacza to, że emisja w wartościach bezwzględnych (liczbowych) jest zmienna, ale względna inflacja spada.

Tak jak Satoshi jest najmniejszą częścią Bitcoina, tak Wei najmniejszą częścią Ether. Jeden Wei to dziesięć do potęgi minus 18 całego ETH. Innymi słowy jest to „zero przecinek 17 zer i jeden” Ether. Warto wiedzieć, choć raczej nie usłyszysz od nikogo, ze kupił tyle i tyle Wei, nazwy jednostek kryptowalut nie wchodzą do powszechnego użycia.

Istnienie Ether pozwala obniżać koszty transakcyjne, zmniejszyć przeszkody wynikające z biurokracji, ale też zapewnia bezpieczeństwo (zwłaszcza osobom podpisującym cyfrowe umowy).

Inwestowanie w Ether. Czy ETH to srebro, a BTC to złoto?

Jeszcze do niedawna uważano, że cena ETH de facto podąża za Bitcoinem. Ether jednak odszedł od takiej korelacji i sam zaczął odnotowywać rekordy. Dalej są ustanawiane nowe, coraz to wyższe wyceny dla ETH. Zwłaszcza w kontekście propozycji zmian w sieci.

Wielu wskazuje, że jeśli Bitcoin jest złotem (ograniczona liczba, nie ma użyteczności wynikającej z posiadania), tak Ether może być srebrem. Kryją się za nim konkretne możliwości budowania wartości dla posiadaczy. Kryptowaluty takie jak Dogecoin, Ripple, Cardano, Polkadot, Litecoin, przynajmniej na razie, nie powinny zagrozić ETH drugiej pozycji w rankingu kryptowalut.

Wydaje się, że przez Ether są wyłącznie perspektywy dalszego wzrostu cen. Mimo, że czasami będą miały miejsce większe tąpnięcia, tak w dłuższej perspektywie powinien być stabilny wzrost. Niektórzy eksperci prognozują, że wkrótce Etherum będzie napędzać transakcje każdego większego banku na świecie.

Jaki jest najlepszy portfel do przechowywania Ethereum (ETH)

Z popularnymi kryptowalutami jest ten komfort, że praktycznie wszystkie najlepsze portfele krypto nadają się do ich przechowywania. Tak jest właśnie z ETH – do wyboru mamy portfele sprzętowe, przeglądarkowe, desktopowe, mobilne, papierowe – a decyzja, który wybrać zależy od tego w jaki sposób zamierzasz go używać.

Fizyczne portfele kryptowalut są płatne, ale zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, kupując taki sprzęt mamy pewność, że nasz Ether będzie niezagrożony. Przykładowymi modelami jest: Trezor One, Ledger Nano S czy nieco droższy SecuX V20.

Portfel kryptowalut Ledger

Popularną formą przechowywania ETH wśród fanów tej kryptowaluty jest portfel Exodus. Jest kompatybilny z systemami Windows, Mac OS czy Linux. Co ciekawe, występuje jednocześnie w wersji desktopowej jak i mobilnej, od ciebie – możesz używać go stacjonarnie a możesz pobrać apkę na smartfona i dokonywać transferów w dowolnym miejscu i czasie.

Jak zacząć? Gdzie kupić i gdzie sprzedać Ethereum?

Bezdyskusyjnie najlepszym miejscem do zakupu i handlu ETH są giełdy kryptowalut.

Dobrym przykładem takiej giełdy jest  Zonda Global (BitBay). Masz możliwość handlowania na platformie poprzez przeglądarkę internetową jak również z wykorzystaniem aplikacji mobilnej na systemy iOS oraz Android. Na Zonda znajdziesz wiele kursów edukacyjnych, które podpowiedzą ci jak dokonywać zakupów i sprzedaży Ethereum i innych kryptowalut.

Giełda kryptowalut Zonda Global (BitBay)

Niemniej ciekawą propozycją giełdy jest Binance. Od 2018 roku jest to największa giełda kryptowalut na świecie. Co ważne, kryptowaluty za złotówki można zakupić jedynie przy użyciu karty płatniczej. Możliwy jest jednak zwykły przelew w euro. Wypłatę w złotówkach możesz zrealizować na innej giełdzie, czyli na przykład poprzez wspomnianą wcześniej giełdę Zonda.

Giełda kryptowalut Binance

Ether czy pójdzie w eter?

Cena drugiej co do wielkości kryptowaluty trafia ostatnio coraz częściej na nagłówki serwisów internetowych osiągając raz po raz kolejne ATH. Cena tego cyfrowego aktywa wzrosła na przestrzeni ostatniego roku 20-krotnie!!!

Wydaje się, że Ether ma wiele do zaoferowania dla rynku kryptowalut, a jego rosnąca kapitalizacja pozwala sądzić, że w długim terminie możliwe jest ciągłe zmniejszanie dystansu pomiędzy ETH a BTC.

[głosów: 6 średnia ocena: 4]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo