Kryptowaluty to stosunkowo nowy wynalazek, jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie tak bezpiecznych i szybkich rozwiązań płatniczych. Pierwsze wzmianki o kryptowalutach można umieścić na osi czasu gdzieś na początku XXI wieku, natomiast pierwsza zdecentralizowana waluta pojawiła się w 2008 roku i została nazwana Bitcoinem. Dziś przeprowadzę Cię przez podstawowe pojęcia związane z rynkiem kryptowalut oraz opowiem o zagadnieniach, które powinieneś sobie przyswoić w zakresie podstaw inwestowania w kryptowaluty.
- Kryptowaluty – podstawy
- Bitcoin – podstawy
- Mining kryptowalut – podstawy
- Analiza techniczna – podstawy
- Psychologia tradingu – podstawy
- Gdzie kupić bitcoin i kryptowaluty
- Jak zacząć – pierwsza transakcja na rynku
Kryptowaluty – podstawy
Czym w ogóle są kryptowaluty? Sposobem lokowania środków? Sposobem ich pomnażania? A może, na co wskazuje sama nazwa, są walutami i można nimi płacić? Odpowiedź na te trzy pytania brzmi za każdym razem tak samo: TAK. Kryptowaluty możesz bowiem wykorzystywać na różne sposoby, możesz zarobić na wzroście ich wyceny, możesz trzymać w nich oszczędności, jednocześnie licząc na to, że ich wartość wzrośnie, ale kryptowalutami możesz też płacić. Dodatkowo cyfrowe waluty są znacznie bezpieczniejsze i szybsze, o ile umiemy się z nimi obchodzić. Co w takim razie odróżnia je od zwykłych walut jak dolary, euro czy złotówki? Przede wszystkim zdecentralizowanie, dzięki któremu nie istnieje instytucja czy firma mogąca samodzielnie decydować o danej kryptowalucie oraz wpływać na jej podaż, cenę czy przyszłość. Oznacza to także anonimowość, którą zyskują jej użytkownicy. Poszczególnych transakcji czy stanów konta nie da się bowiem sprawdzić w tak łatwy sposób jak ma to miejsce w przypadku klasycznych kont bankowych.
Aktualnie na rynku dostępnych jest ponad 7 500 kryptowalut tworzących 32 000 par do handlu. W opinii entuzjastów walut cyfrowych jednym z bardziej wiarygodnych źródeł odnośnie rynku kryptowalut jest serwis CoinMarketCap gromadzący dane o kapitalizacji rynku, wartości obrotów na poszczególnych parach, podstawowych informacjach o kryptowalutach. Warto tam zerknąć, aby uświadomić sobie jak ogromny jest to obecnie rynek finansowy.
Więcej teorii o kryptowalutach oraz praktycznych przykładów ich wykorzystania znajdziesz też na stronach internetowych giełd kryptowalut – warto tu polecić chociażby kurs pod nazwą Zonda Academy przygotowany przez naszą polską giełdę Zonda. Składa się on z 3 części: Krypto dla początkujących, Podstawy inwestycji w krypto, Wykresy i analiza.
Dominacja bitcoina na rynku jest bezdyskusyjna – ponad 60% wszystkich transakcji handlowych odbywa się na parach z królem kryptowalut, takich jak BTC/USD, BTC/USDT, BTC/EUR, BTC/JPY, BTC/ETH, BTC/PLN itd. – w związku z tym dobrym pomysłem jest ukierunkowanie swojej nauki w początkowym etapie właśnie na tą kryptowalutę.
Bitcoin – podstawy
Jak już wiesz, Bitcoin powstał w 2008 roku, jest asterowalny, nie da się go kontrolować, a przelew na drugi koniec świata możesz zrealizować w przeciągu kilku sekund, bez możliwości wykrycia nadawcy, ani odbiorcy przez osoby trzecie. Dodatkowo używać go mogą dosłownie wszyscy, wystarczy dostęp do Internetu. Ze względu na swoją popularność gwarantuje wysoką płynność i bezpieczeństwo, tym samym jest to jedna z najlepszych opcji rozpoczęcia swojej przygody z kryptowalutami. Mając na uwadze to jakie korzyści i anonimowość daje w obecnych, jakże kontrolowanych i inwigilowanych czasach, można powiedzieć, że Bitcoin to waluta wolnego człowieka.
Oficjalnym skrótem tej kryptowaluty jest BTC, choć na niektórych giełdach możesz spotkać oznaczenie XBT oznaczające dokładnie to samo. W powszechnym użyciu z reguły operuje się „częściami” bitcoina, wartościami o wiele mniejszymi, na przykład bitcentem (0,01 BTC), milibitcoinem (0,001 BTC) czy mikrobitcoinem (0,000001 BTC). Rzadko kiedy jednak usłyszysz te nazwy – raczej ktoś powie ci, że ma „tyle i tyle” satoshi. Satoshi to najmniejsza część bitcoina, nazywana od imienia twórcy, przyjmuje ona wartość 0,00000001 BTC. Formułę rozliczeń łatwiej przyswoisz sobie, gdy zapamiętasz że wartość bitcoina określana jest do ośmiu miejsc po przecinku.
Mining (kopanie) kryptowalut – podstawy
Czy jedynym sposobem pozyskania kryptowalut jest jej zakup za pieniądze fiducjarne lub inne kryptowaluty? Otóż nie! Kryptowaluty możesz także wykopać. Dla łatwego zobrazowania uprośćmy schemat miningu. Polega on na udostępnieniu mocy obliczeniowej swojego komputera, przez co zużywa on znacznie więcej energii, co z kolei odczujesz w postaci rachunków za prąd (moc obliczeniowa wykorzystywana jest do rozwiązywania skomplikowanych matematycznych zadań). Musisz jednak pamiętać, że, aby wartość wykopanych kryptowalut w ten sposób miała jakąś sensowną wartość potrzebujesz kilku działających w ten sposób urządzeń. Jeśli więc nie posiadasz dostępu do taniego lub darmowego prądu i wielu komputerów, to mining może być dla Ciebie nieopłacalny. Będzie to zależne przede wszystkim od kursu Bitcoina, jednak nie zawsze kopanie będzie opłacalne tylko przy wysokim kursie. Może okazać się, że przy mocnym spadku kursu, wielu „górników” postanowi zaniechać kopania, przez co znacznie łatwiej będzie wykopać kryptowalutę. Możesz jej sprzedaż odłożyć wtedy w czasie i poczekać na ponowny wzrost kursu.
Wydobywanie bitcoinów nie będzie trwało jednak w nieskończoność – finalnie liczba bitcoinów w obiegu osiągnie poziom prawie 21 milionów (precyzyjnie będzie to 20 999 999,97690000).
Analiza techniczna – podstawy
Entuzjaści analizy technicznej uważają, że przed zakupem bądź sprzedażą danego waloru warto sprawdzić wszystkie wskaźniki, analizy i wykresy jej dotyczące, aby zauważyć jak najwięcej powtarzalnych cech, czynników i cykli, które w przeszłości przekładały się na zmiany kursów, a mogą pojawić się także teraz, lub w najbliższej przyszłości. Dzięki takiej analizie i wyciągnięciu z niej wniosków trader jest w stanie podejmować lepsze decyzje inwestycyjne.
Czy koniecznie trzeba się uczyć analizy technicznej?
Przy prostej, długookresowej strategii „kupi i trzymaj” analiza techniczna nie jest konieczna. Możesz zacząć trading, kupić swoją pierwszą kryptowalutę bez znajomości jakiegokolwiek zagadnienia analizy technicznej. Ta potrzeba przyjdzie później (choć warto już dziś prześledzić podstawowe zagadnienia). Faktem jest, iż profesjonalni traderzy, którzy nie korzystają z żadnej formy analizy technicznej należą do rzadkości.
Czytaj też: Kiedy dźwignia na Zonda? Opis giełdy PRO i jej funkcjonalności
Psychologia tradingu – podstawy
Psychologia to nauka pozwalająca zrozumieć ludzkie wybory, dokonania, myśli, sukcesy i porażki. Pozwala lepiej zrozumieć i przewidzieć nasze zachowania, a także pomaga zrozumieć motywację poszczególnych osób do podjęcia określonego działania. Trading to natomiast czynności polegające na spekulowaniu, w odniesieniu do cen aktywów inwestycyjnych, czyli innymi słowy granie na różnice cenowe. Na pierwszy rzut oka te dwa pojęcia zestawione z dzisiejszym tematem, czyli kryptowalutami, pasują do siebie jak siodło do świni, jest ono jednak często spotykane i warto wiedzieć na ten temat nieco więcej.
Psychologia tradingu (czy też psychologia inwestowania) odnosi się do różnych emocji i stanów psychicznych, które pomagają odnieść sukces lub przyczyniają się do porażki w handlu na rynkach finansowych, w tym oczywiście na rynku kryptowalut. Reprezentuje ona różne aspekty indywidualnego charakteru, które wpływają na podejmowanie decyzji przed, w trakcie i po zakończeniu handlu na rynku. Psychologia w inwestowaniu jest równie ważna, jak inne cechy poszczególnego inwestora, takie jak wiedza, doświadczenie i umiejętności w określaniu sukcesu handlowego.
Niestety często ulegamy presji, czy to ze strony doniesień medialnych, czy to ze strony innych inwestorów, znajomych, osób z facebookowej grupy, czy po prostu zakładając niewłaściwy scenariusz. Możesz w ten sposób łatwo stracić sporą część oszczędności, które przecież tak mozolnie gromadziłeś. Warto przed podjęciem decyzji zastanowić się, czy nie kierujemy się emocjami lub plotkami, powinniśmy pozbyć się w inwestowaniu strachu, chciwości czy nadziei.
Jak zacząć – pierwsza transakcja na rynku
Twoi znajomi już od dawna są posiadaczami bitcoina i innych kryptowalut a ty nie wiesz jak się do tego zabrać?
To prawda, pierwsza transakcja to niezły zawrót głowy. Gdzie kupić? Jak zacząć? Gdzie przechowywać? Czy to dobry moment na zakup? Im dłużej myślisz, tym więcej pytań i wątpliwości się pojawia.
A może lepiej jest rzucić się na „głęboką wodę”? Udać się na rynek, wziąć „parę stówek”, założyć konto na giełdzie i po prostu zacząć? Przyznam, że każdy kto spróbował tej metody chwali ją sobie bardzo – czasem ktoś poniósł niewielką stratę a ktoś inny zyskał parę groszy – ten pierwszy wynik nie jest tak istotny, jak praktyczna wiedza, którą się zyskuje w trakcie handlu na giełdzie. Doświadczenie jest bezcenne. Po takim pierwszym przetarciu dużo łatwiej będzie ci przegotować własną strategię inwestycyjną i będziesz dużo pewniejszy siebie inwestując duże kwoty.
Handlować bitcoinem możesz klasycznie. poprzez serwis internetowy danej giełdy lub w aplikacji mobilnej, zyskując dostęp do rynku gdziekolwiek się znajdujesz.
Tu kupisz bitcoina za złotówki:
Giełda | Opis | Rok założenia | Krypto | Ocena | Załóż konto |
---|---|---|---|---|---|
Zonda CryptoNajwiększa polska giełda. Najbardziej znana i najchętniej używana. W czołówce europejskich giełd. Szeroka oferta kryptowalut. |
|
||||
Egera (Bitclude)Kantor i giełda kryptowalut z możliwością przelewów natychmiastowych oraz BLIK. Posiada licencję KNF na prowadzenie działalności płatniczej. |
|
Czytaj też: Jak wpłacić pieniądze na Zonda
Gdzie kupić bitcoin i kryptowaluty – giełda, kantor czy bitomat?
Gdzie kupić bitcoin? Od znajomego? Od innych entuzjastów bitcoina na jakimś meetupie? Od kogoś kto się ogłasza w Internecie i do tego oferuje wyjątkowo korzystną cenę? 3 x NIE! W teorii jest to możliwe, lecz w praktyce mocno ryzykowne.
Najlepszym, sprawdzonym miejscem jest tzw. giełda kryptowalut, czyli platforma gromadząca osoby pragnące sprzedać kryptowalutę jak i tych użytkowników którzy planują ją nabyć. Użytkownicy nie znają się wzajemnie, nie mają podglądu do swoich profili, w tzw. orderbooku widzą tylko oferty handlowe, z których mogą skorzystać. Nad poprawnością funkcjonowania procesów czuwa pośrednik, operator danej platformy, pobierając stosowną prowizję od każdej transakcji pomiędzy użytkownikami.
Kryptowaluty możesz również kupić w kantorze kryptowalut (bardzo łatwo i intuicyjnie ale drogo) oraz w bitomacie (anonimowo ale drogo), każda metoda ma swoje plusy i minusy.
Czytaj też: Gdzie kupić bitcoin? Poradnik dla początkujących
Podsumowanie
Pamiętaj, nikt nie rodzi się mistrzem tradingu. Jedynym sposobem na opanowanie zasad gry na rynku kryptowalut jest ciągła nauka, duża cierpliwość i zdyscyplinowanie, a z czasem nabieranie coraz większego doświadczenia.
Jeśli temat cię zainteresował zachęcam do założenia darmowego konta na giełdzie Zonda lub Binance, wpłaty niewielkiej kwoty i zrozumienia jak działa platforma wymiany walut cyfrowych i rządzące nią procesy.