Kryptowaluta Binance Coin (BNB) – Opinie, Prognozy, Analiza

Popularność kryptowalut sprawia, że tworzone są coraz to nowsze projekty oparte na technologii blockchain. W tyle nie pozostaje giełda kryptowalut, Binance. Oferowany przez nią Binance Coin jest wyjątkowo interesującym cyfrowym aktywem. To niewiarygodne, że ten token giełdowy, biorąc pod uwagę kapitalizację, osiągnął 3 miejsce wśród wszystkich walut kryptograficznych.

Binance Coin logo kryptowaluty

Co to jest Binance Coin?

Binance Coin (BNB) to natywny (własny, wyłączny dla niego) token giełdy kryptowalut, Binance. Architektura jest oparta na na łańcuchu blokowym Ethereum. Binance stworzyło wyłącznie 200 milionów BNB. Binance Coin może zostać wykorzystany do uiszczenia opłat na giełdzie. Ponadto wciąż można zyskiwać na różnicy między ceną za którą kupiliśmy, a za którą sprzedamy BNB. Co ciekawe, w pierwszym roku istnienia BNB, uiszczanie opłat za pomocą tej kryptowaluty zmniejszało wysokość opłaty o 50%. W kolejnych latach ten rabat stał się znacznie niższy, ale wciąż opłaca się go posiadać w swoim portfolio. Taka korzyść z BNB sprawia, że jest nazywany walutą użyteczną/tokenem użytkowym (utility token).

Na rynek BNB wszedł w 2017 roku. Wprowadzenie Binance Coin nie tylko miało zapewnić Binance odpowiednie środki na rozwój giełdy i marketing, ale również miało zwiększyć wygodę alokujących na giełdzie. W ramach ICO połowę wszystkich BNB otrzymali uczestnicy crowdfundingu, 10% tzw. aniołowie biznesu, a 40% team projektujący, który jednocześnie miał utrzymywać płynność.

Ponadto istnienie BNB zmniejszyło zależność od tradycyjnych pieniędzy (walut fiducjarnych). Handel z wykorzystaniem walut państw mógł powodować opóźnienia, a także dodatkowe obciążenie finansowe dla użytkownika końcowego. W ten sposób BNB umożliwiło użytkownikom oszczędzanie pieniędzy podczas handlu.

Jako ciekawostkę warto dodać fakt, że Binance aktywnie uczestniczy w utrzymywaniu wartości waluty. Giełda wykupuje waluty, a następnie dokonuje tzw. spalenia w celu zmniejszenia podaży, a więc zwiększenia ceny. Docelowo ma zostać wykupiona i zniszczona połowa z 200 milionów BNB.

Czy warto inwestować w Binance Coin? Analiza i prognozy na przyszłość

W ostatnich latach kurs BNB był dość zmienny. Co prawda utrata wartości była mniejsza niż dla większości innych kryptowalut, ale analiza pokazuje, że niecierpliwi mogli stracić swego czasu prawie 4-krotnie (spadek z 38 USD do 10 USD), ale za to już długoterminowi gracze zyskać aż 60-krotnie (wzrost z 10 USD do ok 600 USD). To niesamowite!

Wydaje się, że Binance Coin ma przed sobą jeszcze duże perspektywy wzrostu. Optymistyczni analitycy uważają, że w długim terminie impulsem do wzrostów będzie zmniejszająca się podaż od Binance (spalanie BNB), dominująca pozycja giełdy Binance na rynku oraz nowe projekty wprowadzane na giełdę powodujące zainteresowanie samą platformą a tym samym Binance Coin. Jednym z takim projektów jest uruchomienie tokenów akcyjnych takich jak Tesla czy Coinbase, które pozwalają użytkownikom handlować częściami prawdziwych akcji.

Pesymistyczne prognozy wskazują, że w należy spodziewać się sporej korekty i powrotu do wycen z początku 2021 roku. Dużo jednak zależy zarówno od kondycji giełdy, jak i regulacji prawnych na świecie.

Plany dotyczące rozwoju kryptowaluty znajdziesz na oficjalnej stronie projektu: https://www.binance.com/pl/bnb

Historyczny i aktualny kurs Binance Coin sprawdzisz tutaj: https://coinmarketcap.com/currencies/binance-coin/

Jaki jest najlepszy portfel do przechowywania Binance Coin?

Jeśli masz zamiar inwestować dalej na giełdzie Binance, to wydaje się, że najlepszym sposobem na trzymanie BNB będzie „portfel giełdowy” (portfel na Binance to jest nic innego jak zapis na koncie i zapewnienie Binance, że jest on przechowywany u nich). Utrzymywanie BNB na giełdzie pozwala obniżyć koszty transakcji, jednakże trzeba mieć świadomość, że w przypadku upadku giełdy, twoje środki mogą zostać nieuchronnie stracone.

Osoby inwestujące stricte w Binance Coin długookresowo powinny zastanowić się nad indywidulanym portfelem kryptowalut. Jednym z nich może być aplikacja Trust Wallet, którą możesz pobrać z oficjalnej strony projektu https://trustwallet.com. To portfel, któremu zaufało już ponad 5 milionów użytkowników, na którym oprócz Binance Coin możesz przechowywać wiele innych kryptowalut takich jak: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) itd. Trzeba wiedzieć, że właścicielem Trust Wallet jest Binance, to oficjalny portfel mobilny tej giełdy.

Tak jak w przypadku wszystkich innych kryptowalut, duże kwoty rekomenduje się trzymać na portfelach sprzętowych (fizyczne portfele, które można wyglądem porównać do pen drive). Jednym z najlepszych portfeli do Binance Coin będą te oferowane przez firmę Ledger.

portfel sprzętowy Ledger nadaje się do przechowywania Binance Coin

Jak zacząć? Gdzie kupić i gdzie sprzedać Binance Coin?

Najprostszym sposobem na zakup i sprzedaż Binance Coin jest zrobienie tego przez Binance. Jest to giełda, która funkcjonuje już wiele lat, zapewnia stosunkowo wysokie bezpieczeństwo (mimo dużej kradzieży w 2019 roku, giełda zapewniła rekompensatę ze specjalnego funduszu) oraz nie wymaga weryfikacji do wypłat/wpłat w kryptowalutach do równowartości 2 bitcoinów.

binance giełda kryptowalut logo

Jeśli masz konto na Binance, to aby zakupić BNB musisz wpłacić środki w walucie tradycyjnej (np. za pomocą karty kredytowej). Następnie należy za przelane środki kupić Binance Coin. W tym celu, należy podać m.in. liczbę BNB, którą chcemy kupić oraz akceptowalną przez ciebie cenę maksymalną. Jeśli transakcja zostanie zrealizowana to albo utrzymujesz je na koncie, albo przelewasz na własny portfel przez wpisanie specjalnego kod (adresu portfela).

Sprzedaż Binance Coin jest znacząco ułatwiona jeśli zdecydowałeś się na utrzymywanie kryptowaluty na portfelu giełdowym. Wystarczy wpisać cenę (akceptowalną przez ciebie) i liczbę BNB do sprzedaży. Bardziej kłopotliwa jest sprzedaż jeśli przechowywałeś BNB na innym portfelu. Należy wtedy przelać środki z portfela na adres podany na koncie na Binance.

[głosów: 4 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo