Kryptowaluta Cardano (ADA) – Opinie, Prognozy, Analiza

Kryptowaluty to gorący temat. Wszyscy o tym mówią, niektórzy inwestują lub mają taki zamiar. Nie ma się co dziwić. Trudno znaleźć instrumenty finansowe, (jeśli potraktować kryptowaluty w ten sposób) które miałyby podobną stopę zwrotu z inwestycji.

Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin. Jednak nie tylko on jest warty uwagi. Wręcz przeciwnie. Istnieją kryptowaluty, które jeszcze nie zdobyły takiej popularności, a ich cena nie urosła do niebotycznych rozmiarów. Warto zwrócić uwagę na takie okazje.

Zdecydowanie jedną z alternatyw i bardzo ciekawych możliwości z dużym potencjałem na wzrosty jest kryptowaluta o nazwie Cardano (ADA).

Logo kryptowaluty Cardano niebieskie

Cardano, a co to jest?

Jeśli szukasz lub interesujesz się czymś wyjątkowym i rewolucyjnym w świecie kryptowalut to z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na Cardano (ADA). Przy rozwoju tego projektu może pracować każdy, a dzieje się tak za sprawą schematu warstwowego kodu źródłowego. Zespół, który bezpośrednio zarządza projektem składa się z 30 osób, niektórzy z nich posiadają tytuły naukowe.

Cardano powstało w Japonii. Ambicją twórców było prześcignięcie innej kryptowaluty o nazwie Ethereum. Niektórzy nazywali nawet Cardano „pogromcą Ethereum”. Cardano bowiem miało być szybsze w przetwarzaniu transakcji i wygodniejsze w użyciu.

Krótka historia powstania Cardano

Ambicją twórców było stworzenie zdecentralizowanej sieci, która będzie otwarta źródłowo, a która umożliwiałaby szybkie i wygodne płatności (szybsze niż wspomniane Ethereum). W roku 2015 rozpoczęto zbiórkę funduszy na projekt. W roku 2017 projekt został uruchomiony. Ponad 95% zebranych środków zebrano w Japonii i Korei Południowej.

Za głównego twórcę Cardano uważa się Charlesa Hoskinsona. Po debiucie kryptowaluty zyskała ona duże zainteresowanie inwestorów na całym świecie. Doceniono jej innowacyjność, technologię. Istotne jest to, że w rozwoju sieci może pomóc każda osoba mająca odpowiednią wiedzę. Projekt jest wiec ciągle rozwijany.

Co ważne z punktu inwestycyjnego (na co i Ty powinieneś zwrócić uwagę), Cardano posiada bardzo przemyślaną, spójną i logiczną strategię rozwoju. Użytkownicy i inwestorzy wiedzą dokładnie jakie są i będą kolejne kroki organizacji nadzorujących kryptowalutę.

A skąd wzięła się nazwa Cardano? Otóż nazwa ta pochodzi od nazwiska włoskiego wynalazcy Girolamo Cardano. Skrót, który określa nazwę tokenów projektu czyli ADA pochodzi z kolei od Ady Lovelace, która była twórczynią pierwszej maszyny analitycznej. Przez wielu jest ona nazywana pierwszą programistką.

Kilka zagadnień technicznych

Cardano złożone jest z dwóch podstawowych warstw. Są to SettlementLayer i ComputionalLayer.

Settlement Layer jest odpowiedzialna za działanie portfeli, sieci i węzłów transakcyjnych. To tutaj odbywa się finalizowanie płatności.

Computional Layer jest z kolei odpowiedzialna za zdecentralizowane aplikacje, które zostały stworzone przez deweloperów współpracujących z projektem oraz za smart kontrakty. Językiem, który jest wykorzystywany do programowania jest autorski język Plutus. Przy programowaniu prostych smart kontraktów wykorzystuje się język Solidity.

Wszelkie projekty które są tworzone w ramach sieci Cardano biorą swoje nazwy od nazwisk słynnych pisarzy i poetów.

Czy warto inwestować w Cardano? Analiza i prognozy na przyszłość

Cardano jest wciąż w miarę nową kryptowalutą, nad inwestowaniem w którą możesz się zastanowić. W rankingu kryptowalut Cardano znajduje się w TOP 10 pod względem kapitalizacji.

Cena Cardano bardzo wzrosła w ostatnich miesiącach, to jedna z tych kryptowalut, która przebiła swoje poprzednie ATH z 2018 roku. Może być to więc dobra opcja inwestycyjna, uważa się bowiem, że z powodu zaawansowanej technologii zastosowanej w tym projekcie, cena może solidnie wzrosnąć w długim terminie. Jako ciekawostkę warto dodać, że jakiś czas temu pieniądze w tę kryptowalutę zainwestował lider zespołu Kiss.

Twitter - dlaczego lider zespołu Kiss inwestuje w kryptowalutę Cardano
Lider Kiss wyjaśnia dlaczego Cardano. Źródło: twitter.com

Wkrótce po tej deklaracji cena ADA wzrosła o 50%.

Plany dotyczące rozwoju kryptowaluty znajdziesz na oficjalnej stronie projektu: https://cardano.org/

Historyczny i aktualny kurs Cardano sprawdzisz tutaj: https://coinmarketcap.com/currencies/cardano/

Portfel do przechowywania Cardano

Co bardzo ciekawe kryptowalutę Cardano można przechowywać na portfelu stworzonym przez samą organizację, która zbudowała sieć. Nazwa oryginalnej aplikacji to Daedalus Wallet – portfel dostępny jest w wersjach na Windows, macOS, Linux.

Cardano portfel Daedalus Wallet

Dobrym portfelem jest też powszechnie znany Ledger czy Trezor.

Jak zacząć? Gdzie kupić i gdzie sprzedać Cardano?

Coinbase

Coinbase to pierwsza na świecie giełda kryptowalut notowana na giełdzie papierów wartościowych (Nasdaq). To jeden z najsolidniejszych, najbardziej zaufanych na rynku podmiotów zajmujących się handlem kryptowalutami, tym samym doskonałe miejsce aby kupić kryptowalutę Cardano (ADA). Dodatkowo, przy pierwszej transakcji, możliwy do zgarnięcia bonus w wysokości ok. 8 euro przy przekroczeniu określonego progu.

Giełda kryptowalut Coinbase logo

Giełda kryptowalut Binance

Cardano można kupić i sprzedać na giełdzie Binance. Binance to bardzo dobre rozwiązanie. Jest to uznana i popularna giełda kryptowalut. Wystarczy, że wejdziesz na stronę giełdy, znajdziesz na górze zakładkę „Kup kryptowaluty” odnajdziesz Cardano i klikniesz w nazwę. Zostaniesz wtedy poinstruowany, co musisz dalej zrobić, ale wszelkie czynności ograniczają się do wprowadzenia podstawowych danych i zapłaty.

Binance giełda kryptowalut logo

Być może zastanawiasz się czy powinieneś kupić Cardano. Czy będzie to dobra inwestycja? Musisz wiedzieć, że projekty, które mają za sobą świetną technologię oraz wykazują ciągłą chęć rozwoju są dobrymi opcjami do rozważenia przy planowaniu długofalowej inwestycji. W krótkim terminie może okazać się, że cena gwałtownie spadnie. Rynek kryptowalut jest bardzo ryzykowny – możliwe są wspaniałe zyski, ale również bolesne straty.

Tak jest w przypadku Cardano. Warto więc byś wziął to pod uwagę, gdy będziesz podejmował decyzję.

[głosów: 3 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo