Grudzień, rok 2013 – to wtedy, gdy ceny bitcoina leciały na łeb na szyję, jeden z użytkowników forum Bitcoin Talk rzucił podlaną butelką whisky deklarację… I’M HODLING MY BITCOIN! I choć pomylił się jeśli chodzi o kolejność liter – miał na myśli o słowo hold, z angielskiego: trzymać – to nie pomylił się co do skuteczności tej strategii.
Od bitcoina do milionera
Stosując strategię HODL porzucasz aktywne spekulacje, wymagające uważnego śledzenia wzrostów i spadków cen kryptowalut, nie potrzebujesz też wyczucia rynku. Mnożysz zyski nie poprzez klasyczne naprzemienne skupowanie i sprzedawanie waluty w odpowiednich, starannie wytypowanych momentach, tylko przez, no cóż… Trzymanie. Zauważ, że światowe zainteresowanie tym rynkiem ciągle rośnie, a użytkownik który w 2013 roku kupił 1 bitcoina za 1 000 USD, w 2021 mógł wymienić tę ilość kryptowaluty na… 68 000 USD . Nieźle, prawda?
Wystarczy spojrzeć na historyczny wykres bitcoina. W 2021 roku bezapelacyjnie każdy hodler mógł zrealizować swoje zyski z tak przyjętej strategii, nieważne czy kupił po super cenie w 2019 roku czy też przy szalonym rajdzie na przestrzeni 2017/2018. Każdy jest wygrany i to z satysfakcjonującym zyskiem.
Czy tak będzie zawsze? Czy cena bitcoina będzie rosła w nieskończoność?
Trudno to przewidzieć, wielu fanów BTC wierzy, ze bitcoin dotrze niedługo do poziomu 100 000 dolarów, a najwięksi optymiści są przekonani, że za parę lat będzie to 1 000 000 dolarów.
Tak czy inaczej, rynek się cały czas rozwija, w porównaniu np. do rynku akcji, rynek krypto jest jeszcze niewielki, więc potencjał na wzrost cen jest ogromny.
Emerytura w Bitcoinach
W przypadku HODLowania nie powinieneś więc myśleć o zakupie kryptowaluty jak o sposobie na szybki zarobek, ale jak o kilkuletniej inwestycji. Potraktuj to jak lokatę w banku i decydując jak długo trzymać kryptowalutę zastanów się najpierw, jaki zysk cię usatysfakcjonuje i wypłacaj wtedy, kiedy wartość bitcoina wzrośnie na tyle, że uda ci się go osiągnąć. Jeśli nie potrzebujesz tych pieniędzy, możesz po prostu trzymać je jak standardowe oszczędności. Biorąc pod uwagę dotychczasowy wzrost cen na przestrzeni lat możesz zakładać, że im dłużej trzymasz, tym więcej zarobisz.
Aby zacząć tę strategię musisz mieć co trzymać, w bitcoiny lub inne kryptowaluty zaopatrzysz się najkorzystniej na jednej z kryptowalutowych giełd.
Kiedy zacząć? Najlepiej wczoraj
Ale dzisiaj też będzie w porządku. Chodzi o to, że nie ma sensu, żebyś zwlekał. Przyjrzyj się wykresom ceny bitcoina na przestrzeni ostatnich lat.
- rok 2012 (listopad): 1 BTC – 3 USD
- rok 2015 (listopad): 1 BTC – 380 USD
- rok 2018 (listopad): 1 BTC – 6 430 USD
- rok 2021 (listopad): 1 BTC – 68 000 USD
- rok 2024 (listopad): 1 BTC – ?
Z roku na rok rośnie? W bardzo długiej tak, ale w 2022 roku odnotowaliśmy znaczące spadki. Przekonany do swojej racji inwestor cieszy się z takiego obrotu sprawy i wykorzystuje czas korekty na zakupy.
Dobre, sprawdzone projekty, które przyjęły się na stałe w kryptowalutowej społeczności, mogą być brane pod uwagę w omawianej strategii. Uważaj jednak na nowe, świeże, niesprawdzone kryptowaluty – o ile, mogą one się świetnie nadawać do day tradingu to niekoniecznie muszą się sprawdzić w strategii HODL.
No dobra, a ile można na tym stracić?
Metoda HODL wydaje się bezpieczniejsza od aktywnych spekulacji. Nie musisz martwić się okresowymi wyrostami i spadkami cen, nie ryzykujesz, że pieniądze zainwestowane dziś, jutro okażą się nic nie warte. Te chwilowe skoki cię nie interesują, dopóki widzisz, że w skali kilku lat wartość kryptowaluty wzrasta.
Jak każda tego typu strategia, tak i HODL wiąże się z pewnym ryzykiem – nie sposób wykluczyć sytuacji, której dana kryptowaluta upadnie lub się nie przyjmie. Strategia sprawdzi się więc przede wszystkim w przypadku znanych i pewnych walut, których wartość regularnie wzrasta, takich jak bitcoin. Zainteresować mogą cię również ethereum (ETH), litecoin (LTC) czy ripple (XRP). Sytuacja, w której cały rynek kryptowalut nagle zacznie upadać jest mało prawdopodobna, ale nie niemożliwa, taki kryzys jednak trudno będzie przeoczyć i zapewne nie nastąpi w najbliższej przyszłości.
Internetowe oszczędności w papierowym portfelu?
Decydując się na strategię HODL kluczowe jest bezpieczeństwo przechowywania kryptowalut. W żadnym wypadku nie wolno ci trzymać swoich środków na giełdach kryptowalut, to jest dozwolone tylko w krótkim okresie czasu, w długiej perspektywie przechowywanie na giełdach oznaczałoby brak odpowiedzialności.
Pamiętaj, że musisz być posiadaczem klucza prywatnego abyś tylko i wyłącznie ty kontrolował dostęp do swoich środków. Jest kilka sposobów na bezpieczne przechowywanie bitcoinów – zakup portfela sprzętowego (a nawet kilku takich portfeli!) jak Trezor czy Ledger przy hodlowaniu jest koniecznością. I choć na początku możesz mieć wątpliwości czy rzeczywiście warto wydać kilka stówek na portfel sprzętowy to pamiętaj że HODL to strategia wieloletnia i ten wydatek ci się z pewnością zwróci, innymi słowy warto się zaopatrzyć w najlepszy portfel kryptowalut dostępny aktualnie na rynku.
Hodlerzy często wykorzystują też tak zwany papierowy portfel kryptowalut. Metoda ta polega na użyciu generatora do zakodowaniu informacji na temat rodzaju i ilości posiadanych bitcoinów w ciągu kilkudziesięciu znaków zapisanych na papierze lub nośniku USB. Brak dostępu do Internetu w praktyce uniemożliwia kradzież tak zabezpieczonych oszczędności.
Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana…
…ale jeśli wolisz, żeby stosunek wielkości do ryzyka do jakości szampana był dla ciebie korzystny, a pieniędzy nie potrzebujesz już zaraz, HODLowanie może być strategią, której szukasz. A zatem… Trzymaj się!