Indeks Strachu i Chciwości – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Indeks strachu i chciwości (z ang. Fear and Greed Index) to znany wskaźnik określający aktualne nastroje na rynku kryptowalut, a dokładniej na rynku bitcoina. Czy warto się nim sugerować? Jak się nim posługiwać? Jak wygląda sprawdzalność prognoz? Sprawdźmy.

Aktualny odczyt Indeksu Strachu i Chciwości:

Latest Crypto Fear & Greed Index

Wykres wskaźnika strachu i chciwości w czasie. Wartość 0 oznacza „ekstremalny strach”, a wartość 100 prezentuje „ekstremalną chciwość”.

Jak czytać wykres indeksu strachu i chciwości?

Jeśli indeks przedstawia duży strach, może to sygnalizować zaniepokojenie inwestorów. Fani kryptowalut czują się niepewni, przeważa myślenie, że cena będzie spadać. Odważny inwestor myśli odwrotnie, dla niego jest to dobra okazja do zakupu.

Natomiast, gdy indeks pokazuje ogromną chciwość, może to sugerować, że rynek doczeka się wkrótce korekty. Cena bitcoina (BTC) może jeszcze przez jakiś czas rosnąć ale wielce prawdopodobne, że w niedługim czasie dojdzie do znacznej obniżki kursu. Dla doświadczonego inwestora to znak, że zbliżamy się do „górki” i należy sprzedać swoje kryptowaluty i wyjść do gotówki.

Metodologia – jak powstaje indeks dla bitcoina

Indeks strachu i chciwości bierze pod uwagę szereg różnych wskaźników, w tym wolumen obrotu kryptowalutami, zmienność cen, sytuację na rynku, aktywność w mediach społecznościowych oraz trendy. W sumie jest to 5 źródeł. Każda z danych wyceniana jest w sposób pozwalający zobrazować znaczący postęp w zmianie sentymentu na rynku kryptowalut. Przyjrzyjmy się poszczególnym czynnikom i ich procentowym wagom w indeksie:

Zmienność ceny BTC (25%)

Indeks mierzy aktualną zmienność cen na giełdach i maksymalne spadki ceny bitcoina i porównuje je z odpowiadającymi średnimi wartościami z ostatnich 30 i 90 dni. Nietypowy wzrost zmienności wyceny BTC jest oznaką rynku pełnego strachu.

Wolumen rynku (25%)

Ponadto, indeks mierzy momentum rynku i obecny wolumen na największych giełdach kryptowalut (ponownie w porównaniu ze średnimi danymi z ostatnich 30/90 dni) i łączy te dwie wartości. Zwykle, gdy na co dzień obserwuje się duży wolumen zakupów, wnioskuje się, że rynek działa zbyt chciwie.

Media społecznościowe (15%)

Dane w mediach społecznościowych zbierane są głównie na Twitterze (trwają prace nad wykorzystaniem reddita). Mechanizm zbiera i liczy posty na różne hashtagi dla każdej kryptowaluty (do prezentacji wyniku bierze się pod uwagę tylko te dotyczące Bitcoina) a następnie sprawdza, jak szybko i ile interakcji otrzymują one w określonych przedziałach czasowych. Niezwykle wysoka stopa interakcji oznacza rosnące zainteresowanie publiczne daną kryptowalutą i w wadze indeksu odpowiada zachowaniu chciwego rynku.

Dominacja bitcoina (10%)

Dominacja danej kryptowaluty określa udział jej kapitalizacji rynkowej w całym rynku kryptowalut. Jeśli jesteś na rynku już kilka lat zwróciłeś zapewne uwagę na zjawisko nazywane „sezon na altcoiny”. To moment, w którym fani kryptowalut marząc o swojej szansie w kolejnym dużym wzroście rynku, stają się coraz bardziej zachłanni i inwestują w ryzykowne altcoiny kosztem bitcoina a czy ethereum. W odwrotnej sytuacji, wzrost dominacji Bitcoina nad altcoinami spowodowany jest lękiem przed zbyt spekulacyjnymi inwestycjami. W takiej sytuacji, dla wielu, Bitcoin staje się bezpieczną przystanią na rynku kryptowalut.

Trendy wyszukiwań (10%)

Analiza trendów bazuje na dostępnym narzędziu Google Trends. System analizuje słowa kluczowe dotyczące różnych zapytań związanych z Bitcoinem, ich ilość, kontekst, zmiany. Dzięki dokładnej analizie wyszukiwanych fraz można określić, jak bardzo inwestorzy zainteresowani są zakupami krypto aktywów.

Warren Buffett a Indeks Strachu i Chciwości

Warren Buffett cytat

Kojarzysz Warrena Buffetta? To jeden z najwybitniejszych inwestorów na świecie. I o ile mistrz istotnie się pomylił co do bitcoina i całego rynku krypto odradzając innym inwestycje w cyfrowe aktywa o tyle warto znać jego zasady z rynku akcji i stosować je na rynku kryptowalut.

Jeden z jego słynniejszych cytatów to:

Bądź ostrożny, gdy inni są chciwi, i bądź chciwygdy inni się boją.”

Ta prosta zasada sprawdzała się wielokrotnie na przestrzeni lat. Indeks strachu i chciwości jest niczym innym jak próbą określenia kiedy „inni są chciwi” i kiedy „inni się boją” po to aby podjąć najlepsze decyzje inwestycyjne w bitcoin.

Wiele lat temu określenie poziomu chciwości i strachu było dużo trudniejsze, to co można było zrobić to obserwować jedynie innych inwestorów. Dzisiaj mamy do dyspozycji rozbudowane narzędzia, osobne dla rynku akcji i dla kryptowalut, dostępne online. Najpopularniejsze to Crypto Fear & Greed Index tworzone przez Alternative.me oraz Fear & Greed Index generowane przez CNN Money.

Podsumowanie

Zachowania na rynku krypto są bardzo emocjonalne. Ludzie stają się chciwi, gdy rynek rośnie, co w efekcie skutkuje FOMO (strach przed tym co nas omija). Z drugiej strony ludzie często irracjonalnie sprzedają swoje kryptowaluty gdy wykres staje się czerwony.

Indeks strachu i chciwości ma za zadanie chronić cię przed niewłaściwymi reakcjami. Z jego pomocą powinieneś móc właściwie odczytywać sygnały rynkowe, a przede wszystkim zauważać nadarzające się okazje. Pamiętaj, że nigdy nie będziesz w stanie kupować dokładnie „na dołku” i sprzedawać idealnie „na górce”. Ważne jednak aby z wejściem i wyjściem z inwestycji być możliwie blisko szczytów i dołków – indeks strachu i chciwości jest jednym z narzędzi pozwalających podejmować trafniejsze decyzje i panować nad emocjami.

[głosów: 0 średnia ocena: 0]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo