Nieustannie powstają nowe kryptowaluty. Kod źródłowy ma jawne oprogramowanie, przez co każdy może stworzyć swoją wirtualną monetę opierając ją na technologii blockchain. Zaledwie w ciągu pierwszych kilku lat istnienia powstało pięć razy więcej kryptowalut niż tradycyjnych jednostek monetarnych. W ilości kryptowalut można się pogubić. I choć ich nazwy nie wydają się znajome to zewsząd słyszy się, że inwestycja w kryptowaluty jest ponadprzeciętnie opłacalna.
Aby tak się stało trzeba jednak przyjąć odpowiednią strategię.
Inwestorzy krótkoterminowi mogą pozwolić sobie na ryzykowne transakcje w mało znane projekty o dużym potencjale szybkiego wzrostu. Inwestorzy długoterminowi powinni dokonać odmiennej selekcji i postawić na kryptowaluty o ugruntowanej już pozycji, które z dużym prawdopodobieństwem przetrwają kolejne lata i zanotują jeszcze lepsze wyceny.
W doborze inwestycji pomocne są rankingi kryptowalut – oto dziesięć najpopularniejszych cyfrowych monet na rynku wśród inwestorów stosujących strategię HODL.
1. Bitcoin (BTC)
kryptowaluta, której chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać. Pojawiła się w obrocie w 2009 roku, jest obecnie najbardziej rozpoznawalna, najdroższa, najczęściej kupowana, najczęściej prezentowana w mediach. Oparta na technologii blockchain, czyli na rozproszonej bazie danych. Została stworzona przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto (do tej pory nie wiadomo kto się za nim kryje). Bitcoin nazywany jest cyfrowym złotem, gdyż podobnie jak najcenniejszy z kruszców przechowuje wartość w długim horyzoncie czasowym. Przez wiele lat doceniana przez inwestorów indywidualnych przyciągnęła też uwagę wielkich korporacji takich jak Tesla czy MicroStrategy, które zainwestowały w BTC niebagatelne kwoty przyczyniając się do rekordowego wzrostu cen. Bitcoin znajduje się poza kontrolą władz takich jak rządy czy banki centralne, jest zdecentralizowaną walutą o ściśle określonej podaży.
Oficjalna strona projektu: https://bitcoin.org/
2. Ethereum (ETH)
bezdyskusyjnie drugie miejsce na podium. Ethereum to tak naprawdę nazwa sieci a sama kryptowaluta to Ether, choć powszechnie przyjęło się stosować tę pierwszą nazwę w odniesieniu do obydwóch wartości. System został uruchomiony w 2015 r. a stworzył go utalentowany programista Vitalik Buterin. Umożliwia tworzenie tzw. Smart Contracts dzięki którym użytkownicy tej sieci mogą budować aplikacje, tworzyć skrypty, programy, metody płatności. Choć wielu mówi o tej kryptowalucie – konkurent bitcoina – to z punktu widzenia inwestora zdecydowanie warto posiadać obydwie kryptowaluty w swoim portfelu. Ethereum jest kryptowalutą o nieograniczonej podaży.
Oficjalna strona projektu: https://ethereum.org/
3. Ripple (XRP)
wyjątkowy projekt, który postawił całkowicie na inną technologię niż blockchain. Szczególnie popularny jest wśród banków i instytucji bankowych – wśród firm które zaadoptowały ripple do przelewów transgranicznych są takie uznane marki jak Santander, UniCredit, UBS, ReiseBank.
Przelewy ripple są bardzo szybkie i tanie. Transfery rozliczane są w 4 sekundy, podczas gdy w sieci bitcoin proces trwa kilkanaście minut. Ta cecha powoduje, że traderzy często wykorzystują ripple do transferu środków pomiędzy giełdami np. z BitBay na Binance.
Oficjalna strona projektu: https://ripple.com/xrp/
4. Litecoin (LTC)
stworzony przez Charliego Lee – jedną z najpopularniejszych postaci świata krypto – w 2011 roku. Kryptowaluta lubiana przez graczy, nieprzerwanie od ponad 10 lat w ścisłej czołówce pod względem wolumenu obrotów. Litecoin w założeniu twórców miał być ulepszonym bitcoinem (LTC oparty jest na kodzie źródłowym BTC) i faktycznie pod względem technicznym w wielu aspektach dominuje nad pierwowzorem (np. przetwarza blok co 2,5 minuty a Bitcoin co 10 minut, tym samym sieć produkuje znacznie więcej zasobów).
Oficjalna strona projektu: https://litecoin.org/
5. Tether (USDT)
to najpopularniejszy stablecoin, czyli walor odwzorowujący cenę dolara amerykańskiego (tzw. kryptowalutowy dolar). Jego cena nie podlega znacznym wahaniom tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych kryptowalut i zawsze oscyluje w okolicach 1 $. W kryptowalutę Tether się nie inwestuje, „wychodzi się” do niej w momencie gdy chcemy zrealizować zyski, ale nie chcemy jeszcze wymieniać krypto na tradycyjną walutę fiat, gdyż planujemy kolejne inwestycje w BTC lub altcoiny. Tether stał się wzorem dla innych stablecoinów takich jak: USDCoin (USDC), TrueUSD (TUSD) czy Binance USD (BUSD), które pełnią podobną rolę w cyklu inwestycyjnym.
Oficjalna strona projektu: https://tether.to/
6. Cardano (ADA)
to sieć, której celem jest uruchomienie publicznej platformy dla inteligentnych kontraktów i aplikacji finansowych. Projekt stworzony przez naukowców i środowisko akademickie ma duże ambicje być w dłuższej perspektywie jedną z najważniejszych kryptowalut na świecie.
Oficjalna strona projektu: https://cardano.org/
7. Polkadot (DOT)
o Polkadot było głośno w 2017 roku gdzie twórcy zebrali 145 milionów dolarów podczas ICO. Następnie prace nad projektem trwały do maja 2020 roku, kiedy to młoda kryptowaluta ujrzała światło dzienne i wdarła się do TOP 10 stając się jednym z najbardziej cennych walorów (osoby które zainwestowały na początku zarobiły ponad 2000%). W naszym zestawieniu to jeden z mniej stabilnych projektów, którego przyszłość trudno określić w tym momencie.
Oficjalna strona projektu: https://polkadot.network/
8. Chainlink (Link)
to projekt oparty na blockchainie Ethereum, z własnym tokenem użytkowym ERC20 o nazwie Link. Opiera się na trzech kontraktach (reputacyjne, odpowiedzialne za kojarzenie zleceń, sumujące), może stać się wyrocznią inteligentnych umów. Sławę i dobre wyceny zapewniły mu współprace z wielkimi firmami: ubezpieczycielem AXA oraz producentem procesorów Intel.
Oficjalna strona projektu: https://chain.link/
9. Binance Coin (BNB)
jest rodzimym tokenem giełdy kryptowalut Binance używanym głównie do dokonywania opłat na giełdzie. Użytkownicy dzięki posiadaniu tych tokenów mogą liczyć na zniżki w opłatach. Jej przyszłość jest ściśle zależna od popularności i dalszego rozwoju samej giełdy. Aktualnie Binance jest największą giełdą kryptowalut na świecie tym samym Binance Coin odnotowuje rekordowe wyceny dostarczając jej posiadaczom wiele radości z osiąganych zysków.
Oficjalna strona projektu: https://www.binance.com/pl/bnb
10. Stellar (XLM)
stworzona przez Jeda Caleba w 2014 roku platforma z własną kryptowalutą o nazwie Stellar Lumens (XLM). Misją założycieli jest stworzenie wydajnej, taniej sieci płatniczej i zaoferowanie jej ludziom na całym świecie nawet tym którzy obecnie nie posiadają dostępu do usług bankowych. To kolejna po XRP waluta wykorzystywana przez skutecznych traderów do transferu środków pomiędzy giełdami. Cechą XLM są transakcje dokonywane z niemal natychmiastowym potwierdzeniem i niewielkimi opłatami. Rozwijaniem sieci zajmuję się fundacja non-profit Stellar Foundation.
Oficjalna strona projektu: https://www.stellar.org/
Ranking kryptowalut – podsumowanie
Ranking kryptowalut, w które warto inwestować w dłuższej perspektywie nie jest prosty do stworzenia. Programiści cały czas wypuszczają nowe, udoskonalone projekty, a niektóre z nich mają szansę stać się kolejnymi hitami inwestycyjnymi. Z uwagi na wielką zmienność, rynek kryptowalut trzeba obserwować ze zdwojoną uwagą i w razie potrzeb dokonywać zmian w portfelu dobierając do niego wschodzące gwiazdy i usuwając projekty, które na zawsze straciły zainteresowanie inwestorów