Najlepsze książki o bitcoinie – przegląd wartościowych pozycji

Kryptowaluty już zmieniły zasady gry na rynkach finansowych, a prawdopodobnie to cały czas dopiero początek wartej miliardy dolarów rozgrywki. Chcąc poznać ten ciekawy trend warto sięgnąć po książki o bitcoinie, które pozwolą zrozumieć czym jest tajemniczy blockchain i dokąd to wszystko zmierza.

ksiazki-o-kryptowalutach

Książki o bitcoinie – idealny sposób na naukę

Czy książki pomagają w inwestowaniu w bitcoin?

Jeśli nie zdobędziesz podstawowej wiedzy o tym gdzie kupić bitcoin, jak go przechowywać, w jaki sposób go przesyłać pomiędzy giełdami czy na zewnętrzny portfel nie będziesz w stanie bezpiecznie wejść na rynek kryptowalut. Jeszcze nie tak dawno mogłeś liczyć tylko na wiedzę zdobytą w Internecie, dzisiaj możesz korzystać również z licznych książek w tematyce wirtualnych walut. Książki o bitcoinie to dobry pomysł, mogą one być bardzo pomocne w zdobywaniu wiedzy.

Książki o bitcoinie – TOP 5

Większość książek dotyczących kryptowalut koncentruje się na bitcoinie. I dobrze, ponieważ bitcoin dominuje na rynku i od niego należy rozpocząć przygodę z inwestowaniem w krypto. Które z nich warto przeczytać Od czego zacząć? Oto lista najciekawszych książek o bitcoinie:

1. Bitcoin. Złoto XXI wieku

Publikacja autorstwa Karola Kopańki i Mateusza Kozłowskiego to kompendium wiedzy o Bitcoinie. Autorzy na 160 stronach wyjaśniają podstawowe terminy związane z Bitcoinem, przedstawiają podstawowe założenia tej waluty, barwnie opisują historię jej powstania przyrównując ją nie bez powodu do serialu sensacyjnego. I choć nie znajdziesz tu wskazówek jak inwestować, jak zarabiać na bitcoinie to z pewnością zrozumiesz istotę kryptowaluty i lepiej poczujesz się w tym tajemniczym świecie. Książka może być niezwykle wartościowym źródłem wiedzy dla dopiero wchodzących w świat kryptowalut, warto po nią sięgnąć jeszcze przed pierwszym zakupem BTC.

Książka dla początkujących o bitcoinie
źródło: maklerska.pl

2. Kryptowaluty, dlaczego jeden Bitcoin wart będzie milion dolarów?

Kolejna polska książka traktująca o Bitcoinie, jest autorstwa Szczepana Bentyna i Michała Grzybkowskiego. Szczegółowo jest omawiana zarówno technologia blockchain, a w konsekwencji kryptowalut oraz historia tych zagadnień. Ważnym elementem publikacji są rozważania na temat przyszłości kryptowalut. Propozycje autorów na temat rozwoju kryptowalut wydają się trafne i prawdopodobne. Autorzy, idąc za tytułem, pokusili się również na przyszłą wycenę bitcoina a także dokonali analizy prawnej i prawno-skarbowej. Pozycja zawiera obszerny fragment będący poradnikiem dla nowicjuszy. Jest to bardzo ważna pozycja w biblioteczce każdego inwestora w kryptowaluty.

Książka - dlaczego Bitcoin będzie wart 1 mln dolarów
źródło: bitbayshop.com

3. Zrozumieć Bitcoina. Technologiczny i ekonomiczny przewodnik po kryptowalutach

Wspólne siły ekonomisty, Roberta Murphy’ego i informatyka, Silasa Barta przyniosły unikalny obraz Bitcoina. W należytej dokładności opisano zarówno aspekty ekonomiczne, jak i technologiczne sieci i samej kryptowaluty. Przy czym autorzy zachowali zarówno jakość, jak i zrozumiałość wywodu. Publikacja zawiera również ciekawostki historyczne, które niewątpliwie ubarwiają pozycję. Krytycy wskazują, że tekst jest de facto laurką dla walut kryptograficznych. Możliwe zagrożenia są wskazane pobieżnie, co ma wynikać z reprezentowanej przez Murphy’ego szkoły ekonomicznej (neoaustrackiej). Na ten moment trzeba przyznać rację autorom – nie pomylili się – bitcoin i altcoiny rządzą światem nowoczesnych inwestycji.

źródło: maklerska.pl

4. Bitcoin. Płatnicze i inwestycyjne zastosowanie

Dr Anna Piotrowska z UMK w Toruniu dokonała szczegółowego ujednolicenia wiedzy teoretycznej. Było to podstawą do rozważań nad stworzeniem charakterystyki polskich użytkowników kryptowalut, oceny trendów w akceptowaniu Bitcoina przy płatnościach za towary oraz opisu perspektyw dla BTC. Multidyscyplinarność wywodu pozwala na otrzymanie niezwykle szerokiego obrazu Bitocina, zwłaszcza w polskim kontekście. Analiza wzbogacona trafną syntezą czyni z pozycji niezwykle wartościowe źródło wiedzy.

źródło: maklerska.pl

5. Standard Bitcoina

Treść oferuje trochę mniej niż tytuł. Liczono, że pozycja będzie początkiem dyskusji o globalnym standardzie Bitcoina. Jednak początek jest de facto krótką historią pieniądza, wzbogaconą (lub zbiedzoną) przemyśleniami autora. Dopiero ostatnie 3 rozdziały publikacji dotyczą stricte Bitcoinów i dlaczego ma on być globalnym pieniądzem ery cyfrowej. Publikacja Ammousa Saifedeana nie może zostać uznana za naukową, bo jest za bardzo uproszczona, a prowadzony wywód zbyt chaotyczny i często fałszywy. Oskarżenie Johna Maynarda Keynesa o niestudiowanie ekonomii jest przejawem skrajnego niedbalstwa lub kłamstwa. Standard Bitcoina nie oferuje żadnej nowej myśli czy koncepcji. Może stanowić uzupełnienie wiedzy, ale wciąż ta wiedza będzie szczątkowa, często anegdotyczna i nie wartościowa.

źródło: maklerska.pl

Co czytać? Jak się uczyć?

Oczywiście książek o Bitcoinie i innych kryptowalutach będzie coraz więcej. Jeśli dopiero wchodzisz na rynek przeczytaj przynajmniej jedną pozycję aby zrozumieć jak działa sieć, czym są w ogóle kryptowaluty i jakie są scenariusze rozwoju na przyszłość.

Wkrótce pojawi się też zapewne wiele nowych tłumaczeń zagranicznych książek. Brakuje przecież chociażby dużej pozycji, która opisywałaby więcej niż jedną kryptowalutę. Nie to jest jednak najważniejsze. Najważniejsze jest abyś przekształcił wiedzę teoretyczną w praktyczną. Pójście na rynek i trading na giełdzie kryptowalut da ci więcej niż niejedna książka, wpis na blogu i tutorial na YouTube.

7 kroków, które pozwolą ci zacząć przygodę z bitcoinem

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo