Gdzie kupić bitcoin? Poradnik dla początkujących

Bitcoina i inne kryptowaluty możesz kupić na giełdzie kryptowalut (najtaniej), w kantorze kryptowalut (najprościej) oraz w bitomacie (anonimowo). Wybór platformy jest niezwykle ważny, dla zwiększenia bezpieczeństwa powinieneś wybierać zaufanych partnerów, którzy istnieją na rynku od wielu lat i świadczą wysoki poziom usług.

Najlepsze miejsca na zakup bitcoina w 2023 roku

  • Giełda kryptowalut ZONDA: Najpopularniejsza Giełda w Polsce
  • Giełda kryptowalut BINANCE: Największa Giełda na Świecie
  • Kantor / Giełda kryptowalut COINBASE: Najchętniej używana w USA (z premią 8,5 EUR przy pierwszej transakcji przy spełnieniu prostych warunków)
  • Kantor / Giełda kryptowalut EGERA: Polska platforma, najszybsza na rynku, depozyty księgowane 24h przez 7 dni, również w weekendy
  • Bankomat bitcoin, czyli tzw. Bitomat: Zakup możliwy anonimowo, bez weryfikacji

Giełda kryptowalut ZONDA: Najpopularniejsza Giełda w Polsce

Giełda kryptowalut Zonda logo

BitBay to bez wątpienia lider polskiego rynku. Około miliona osób zaufało już giełdzie Zonda zakładając konto na tej platformie oraz handlując bitcoinem lub jedną z kilkudziesięciu dostępnych kryptowalut.

Przyjazne formy depozytu w postaci przelewu bankowego w PLN, wpłaty i wypłaty na Poczcie Polskiej, płatności kartami debetowymi i kredytowymi a przede wszystkim bardzo duża płynność rynku dla pary BTC/PLN plasują BitBay na szczytach wszystkich rankingów giełd kryptowalut.

Swoją przygodę z kryptowalutami można śmiało zacząć od Zonda Global, giełda polecana jest zarówno początkującym jak i zaawansowanym uczestnikom rynku kapitałowego.

Giełda kryptowalut BINANCE: Największa Giełda na Świecie

Binance to wielki gracz na rynku kryptowalut i choć niełatwo się tu odnaleźć nowicjuszowi, liczba fanów giełdy stale rośnie umacniając ją na pierwszym miejscu pod względem wolumenu obrotów.

To co przyciąga wszystkich do Binance to niezliczona ilość kryptowalut i tokenów, są ich tutaj dostępne setki, w większości o nazwach, których nigdy wcześniej nie słyszałeś. Altcoiny, bo o nich mowa charakteryzuje to, że ich cena potrafi urosnąć (lub spaść) o kilkadziesiąt, kilkaset czy nawet kilka tysięcy procent (takie szalone rajdy nie są już możliwe w przypadku bitcoina i innych znanych kryptowalut).

Binance stał się dla Polaków jeszcze bardziej dostępny po wprowadzeniu usługi zakupu bitcoina kartą płatniczą bezpośrednio za walutę PLN.

Kantor / Giełda kryptowalut COINBASE: Najchętniej używana w USA

Najbardziej ceniona giełda kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, równie przyjazna Europejczykom. Zakup z Polski jest bezproblemowy, dodatkowo premiowany 8,5 euro premii przy pierwszej transakcji powyżej 85 euro w Programie Poleceń (ważny link polecający tutaj).

Uwielbienie Coinbase wynika z faktu, iż firma oferuje wiele produktów dopasowanych do potrzeb użytkowników: podstawowa wersja platformy (podobna do naszych rodzimych kantorów internetowych), wersja zaawansowana platformy Coinbase Pro dla regularnego day tradingu oraz uważany za bardzo bezpieczny portfel kryptowalut.

Ciekawą inicjatywą firmy jest Coinbase Earn – portal edukacyjny o poszczególnych kryptowalutach, w którym po obejrzeniu filmików a następnie wypełnieniu prostego quizu sprawdzającego wiedzę otrzymujesz darmowe krypto abyś mógł je wypróbować.

Kantor / Giełda kryptowalut EGERA: polska platforma, najszybsza na rynku

Masz palącą potrzebę kupna BTC? W kantorze Egera możesz kupić tylko bitcoin i litecoin ale za to najszybciej! Błyskawiczna, automatyczna weryfikacja a w kolejnym kroku depozyt w formie BLIK lub szybkiego przelewu z jednego z polskich banków i bitcoin za chwilę może być już u ciebie. Przyrównując do powyższych giełd, Egera to jeszcze noworodek, z krótką historią, niewielką płynnością i dużym obszarem do poprawy pod względem funkcjonalności, ale unikatowe cechy pozwalają mieć nadzieję iż docelowo stanie się solidnym graczem na rynku.

Uznanie na rynku budzi fakt, iż Egera jest pierwszą w historii platformą kryptowalutową która uzyskała licencję(wpis) KNF na prowadzenie Małej Instytucji Płatniczej.

Bankomat bitcoin, czyli tzw. Bitomat: Zakup możliwy anonimowo, bez weryfikacji

Największą zaletą bitomatów jest to, że pozwalają one na kupno i sprzedaż bitcoina za gotówkę bez weryfikacji. Ulokowane są w największych miastach, podobnie jak sieci bankomatów w galeriach i na głównych ulicach handlowych. Najwięcej jest ich w USA, choć i w Polsce mamy ich już kilkadziesiąt sztuk (głównie w Warszawie).

Trzeba mieć na uwadze, ze lista dostępnych kryptowalut w bitomatach jest jeszcze bardzo ograniczona, z reguły kupimy tylko: bitcoin (BTC), ethereum (ETH), litecoin (LTC), dash (DASH).

Liczba bitomatów stale rośnie

Rozmieszczenie i lokalizację najbliższego bitomatu możesz sprawdzić w jednym z serwisów-generatorów tego typu sprzętu np. https://coinatmradar.com/country/171/bitcoin-atm-poland/

GIEŁDY KRYPTOWALUT – tu kupisz bitcoina najtaniej

Bez wątpienia giełda kryptowalut jest najpopularniejszym miejscem do zakupu bitcoina.

Aby dokonać zakupu kryptowalut będziesz musiał założyć konto oraz przejść przez proces weryfikacji tożsamości. Proces rejestracji konta jest bardzo prosty i z reguły składa się z podania adresu email i ustalenia hasła. W następnym kroku, z godnie z wymogami KYC, będziesz zobligowany wypełnić formularz oraz przesłać dowód osobisty oraz dokument potwierdzający miejsce zamieszkania. Giełdy często wymagają też selfie z dowodem i kartką papieru ma której jest napisana data i nazwa platformy.

Dopiero po przejściu procesu weryfikacji będziesz mógł zasilić swoje konto na giełdzie wybraną walutą fiducjarną taką jak polski złoty (PLN), euro (EUR) czy dolar amerykański (USD).

Istnieją przeróżne możliwości zdeponowania środków w PLN na giełdzie kryptowalut począwszy od klasycznego przelewu bankowego, poprzez wpłatę na Poczcie Polskiej, płatność kartą kredytową czy system płatności taki jak Skrill. Różnice pomiędzy giełdami w tym zakresie są jednak bardzo duże. Warto sprawdzić przed wyborem platformy jakie obowiązują na niej metody depozytów oraz jakie są koszty wpłat i wypłat środków. Wiele cennych porad i opinii znajdziesz w naszych artykułach dotyczących giełd kryptowalut: Zonda opinie i poradnik, Binance opinie i poradnik, CoinDeal opinie i poradnik.

Najprościej rzecz ujmując, po zdeponowaniu środków wstawiasz swoją ofertę do orderbooka określając co i za ile chcesz kupić / sprzedać (i czekasz na chętnego, który zainteresuje się twoją ofertą) lub korzystasz z już wystawionych ofert w orderbooku (decydujesz się na którąś z propozycji od innych kupujących / sprzedających).

Pamiętaj – giełdy kryptowalut nie dają ci dostępu do kluczy prywatnych kryptowalut, które właśnie kupiłeś. Aby stać się ich pełnoprawnym posiadaczem musisz je przelać na portfel kryptowalut. W praktyce, handlujący małymi kwotami lub handlujący z bardzo dużą częstotliwością trzymają środki na giełdzie akceptując wyższe ryzyko, natomiast inwestorzy długoterminowi i tacy, którzy inwestują naprawdę duże kwoty zaopatrują się w portfel (lub dla dywersyfikacji w kilka różnych portfeli) i bezpośrednio po zakupie wycofują kryptowaluty z giełdy.

KANTORY KRYPTOWALUT – tu kupisz bitcoina najprościej

Niektóre kantory kryptowalut nie wymagają weryfikacji tożsamości do określonej kwoty, dla przykładu, jeden z kantorów do kwoty 4 000 PLN miesięcznie nie wymaga założenia konta (wystarczy tylko podać adres portfela w trakcie transakcji).

Kantor kryptowalut online charakteryzuje się tym, iż sam proces zakupu i sprzedaży jest maksymalnie uproszczony tak abyś intuicyjnie wpisał tylko co chcesz kupić i za ile. Składasz zamówienie poprzez formularz, realizujesz przelew a następnie otrzymujesz kupioną kryptowalutę na swój portfel poza kantorem lub na portfel w kantorze jeśli wcześniej zdecydujesz się na rejestrację.

Uważaj na prowizje. W kantorze za pośrednictwo w transakcji zapłacisz na pewno więcej niż na giełdzie kryptowalut. Stawki pomiędzy kantorami bardzo się różnią i w niektórych przypadkach potrafią znacznie uszczuplić twój kapitał.

W największych miastach w Polsce funkcjonują również stacjonarne kantory kryptowalut, w których możesz dokonać wymiany handlowej. Nie przypominają one znanych powszechnie kantorów walut z tablicą kursów i okienkiem kasowym. To eleganckie biura, gdzie wcześniej potrzebujesz się umówić na wizytę z wyprzedzeniem. Na samą sprzedaż kryptowalut w kantorze stacjonarnym trzeba zarezerwować trochę więcej czasu – pracownik wypłaci ci gotówkę dopiero po otrzymaniu wymaganych potwierdzeń z sieci.

BITOMATY – tu kupisz bitcoina anonimowo

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, zapewne nie jeden raz widziałeś już bitomat w galerii handlowej – to urządzenie przypominające bankomat za pomocą, którego możesz kupić i sprzedać kryptowaluty.

Bitomaty umożliwiają zakup bitcoina bez weryfikacji tym samym zapewniając najwyższy poziom anonimowości. Transakcję musisz po prostu zrealizować przy użyciu gotówki, która w żaden sposób przecież nie jest monitorowana. Potrzeba anonimowości wśród użytkowników jest na tyle duża, iż chętnych na zakup w bitomatach nie brakuje, stąd stale rosnąca z roku na rok liczba bitomatów na rynku.

Jedyne co musisz wcześniej przygotować to adres swojego portfela kryptowalut – portfel możesz pobrać w formie specjalnej aplikacji na telefon komórkowy lub kupić portfel sprzętowy (np. Ledger, Trezor). Przed decyzją, przeczytaj więcej o rodzajach portfeli kryptowalutowych.

Trzeba też pamiętać o limitach, w większości przypadków jest to przedział od 100 zł do 60 000 zł, choć w przypadku sprzedaży ten wyższy poziom wyznaczany jest przez ilość dostępnej gotówki w bitomacie.

Prowizja za transakcję zawarta jest z reguły już w cenie kryptowaluty, stąd zawsze porównując cenę bitcoina, warunki na giełdzie będę zawsze korzystniejsze niż w bitomacie.

PODSUMOWANIE

To czy wybierzesz giełdę kryptowalut, kantor kryptowalut czy bitomat uzależnione jest głównie od twoich potrzeb a czynnikiem decyzyjnym będzie prostota, cena czy brak weryfikacji.

Pamiętaj, bądź ostrożny, korzystaj tylko ze sprawdzonych giełd, kantorów, operatorów bitomatów – nie udostępniaj swoich danych osobowych niepewnym podmiotom i instytucjom. Powinieneś zachować dużą nieufność wobec osób prywatnych pojawiających się z nadzwyczaj atrakcyjną cenowo ofertą w serwisach ogłoszeniowych czy na różnego rodzaju grupach dyskusyjnych – ktoś może chcieć cię oszukać a znalezienie takiego delikwenta może potem być bardzo trudne.

Reasumując, aktualnie najbardziej uznane marki na świecie to m in. Binance, Coinbase, Kraken, Bitstamp, Bittrex, a w Polsce Zonda, Egera oraz Flying Atom.

[głosów: 8 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo