Kryptowaluta Ripple (XRP) – Opinie, Prognozy, Analiza

Kryptowaluty rozpowszechnione zostały przez sukces Bitcoina. Po tym jak BTC zaczął przynosić gigantyczne zyski, wielu nowych śmiałków zaczęło inwestować w krypto, myśląc o tym, że w przyszłości również ich inwestycje się zwrócą. Sukces budzi konkurencję, nie mogło się więc obyć bez kolejnych kryptowalut, a jedną z nich jest Ripple, uważana za najlepszą kryptowalutę do dokonywania płatności.

Niebiesko-czarne logo Ripple

Co to jest Ripple?

Podwaliny kryptowaluty Ripple zostały stworzone już w 2004 roku przez Ryana Fuggera (czyli na długo przed powstaniem Bitcoina). Twórca założył spółkę – RipplePay – której główną ideą było stworzenie sieci peer-to-peer do obsługi usług finansowych bez pośrednictwa banków. Wizja ta przekształciła się i docelowo przyjęła postać zdecentralizowanej sieci transakcyjnej opartej na technologii blockchain. To aktualnie nowoczesna, rozbudowana platforma do rozrachunków w czasie rzeczywistym.

Banki chętnie korzystają z tej sieci, ponieważ mogą uzyskać przelew na żądanie bez zbędnego czekania. Transfer dociera zaledwie w cztery sekundy! Ripple obsługuje nawet 1500 transakcji na sekundę. Sieć Ripple opiera się ona na protokole open-source, dzięki której użytkownik ma pełną kontrolę w przelewach a zawieranie transakcji wymaga wzajemnej zgody i potwierdzenia.

Ripple wypuściło na rynek swojego coina – XRP – w 2013 roku. Kryptowaluta prosto z San Francisco jest szybszą i o wiele tańszą od Bitcoina. Udziałowcem Ripple jest obecnie gigant finansowy z Japonii – SBI Group.

Czy warto inwestować w Ripple? Analiza i prognozy na przyszłość

Wartość rynkowa kryptowaluty Ripple od kilku lat stale rośnie, choć nie osiągnęła jeszcze swoich szczytów z 2018 roku. Potencjał do wzrostów jest więc nadal ogromny.

Obecnie XRP zajmuje piąte miejsce w rankingu kryptowalut na świecie. Firma ciągle podkreśla, że projekt jest rozwijany, co powoduje, że trzyma mocną pozycję na rynku w TOP 10 od wielu lat. Łatwo ją kupić, znajduje się na sześćdziesięciu giełdach kryptowalut. Największe wpływy Ripple ma na rynkach w Korei Południowej oraz Japonii. Jedynym mankamentem jest brak portfela dedykowanego przez twórców, ale na szczęście są do dyspozycji portfele innych dostawców, w których można przechować XRP.

Pod koniec 2020 roku media obiegła wiadomość, że Ripple ma problemy i może zniknąć z rynku. A wszystko przez pozew sądowy złożony przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission – SEC) przeciwko Ripple. Komisja podjęła zarzuty przeciwko CEO Ripple Bradowi Garlinghouseowi oraz kluczowemu współzałożycielowi Christianowi Larsenowi, którzy rzekomo nie zarejestrowali Ripple jako „papier wartościowy” w odpowiednich organach regulacyjnych USA. Zapanował chwilowy strach. I to był, zgodnie z zasadą „Kupuj gdy inni się boją”, idealny moment na dokupienie XRP. Po newsach mediowych cena spadła z 0,70 USD do 0,20 USD po czym rozpoczęła szalony rajd do wyceny 1,80 USD. Sprawa procesu nie jest jeszcze zakończona, a więc wyrok sądu może wpłynąć na cenę ripple.

Właściciele firmy stającej za Ripple chcieliby wprowadzić ją na giełdę – udane IPO zapewne przyczyniłoby się do dalszych wzrostów kryptowaluty.

Jaki jest najlepszy portfel do przechowywania Ripple?

Przed zakupem kryptowaluty najlepiej zaopatrzyć się w portfel, w którym będziesz mógł przechowywać XRP. Podobnie jak w przypadku większości tego typu projektów, masz możliwość użycia portfela sprzętowego, przeglądarkowego, mobilnego czy desktopowego. Te ostatnie to zazwyczaj darmowe programy, które zwykle w tym środowisku są uważane za mniej bezpiecznie i dlatego nadają się jedynie do mniejszych kwot. Natomiast portfele sprzętowe, to urządzenia, które łączą się z komputerem i przechowują twoje klucze prywatne na tym urządzeniu. Są one uważane za najbezpieczniejszą formę przechowywania kryptowalut, ponieważ nie mają stałego dostępu do Internetu. Przykładami takich portfeli mogą być:

Ledger z modelami Ledger Nano X lub Ledger Nano S – przechowuje XRP, a także inne kryptowaluty, łączy się przez Bluetooth,

Trezor z modelami Trezor One lub Trezor T – wysoko oceniane przez użytkowników, notują sporo pozytywnych opinii

Portfel sprzętowy Trezor

Można rozważyć również takie rozwiązania jak:

Edge – portfel mobilny (na Android oraz iOS),

Exodus – obsługuje XRP oraz ponad 100 innych kryptowalut.

Nie zaleca się pozostawiania Ripple na giełdzie, na której się je nabyło. Wynika to z faktu, że w rzeczywistości nie kontrolujesz klucza prywatnego dla swoich kryptowalut i dlatego nie są one w rzeczywistości twoje.

Jak zacząć? Gdzie kupić i gdzie sprzedać Ripple?

XRP za polską walutę można kupić na największej polskiej giełdzie kryptowalut BitBay. Na niej należy się zarejestrować, przystąpić do weryfikacji i zakupić kryptowalutę za wpłacone wcześniej złotówki, bądź inne waluty tradycyjne. Możliwa jest też naturalnie wymiana innej kryptowaluty na Ripple.

Giełda kryptowalut BitBay lodotyp

Kupno XRP jest możliwe też na większości międzynarodowych platform obejmujących kryptowaluty. Z najbardziej popularnych są to na przykład Binance, Bitstamp, Kraken czy Coinbase.

Podsumowanie

Jeśli Ripple będzie robić dalsze postępy w sektorze bankowym, kryptowaluta XRP może potencjalnie przynieść ogromne zwroty z inwestycji . Podobnie, jeśli firma wygra sądowy proces a następnie wejdzie na giełdę. Tak więc, chociaż przyszłość Ripple obecnie prezentuje się w jasnych barwach, jest nadal niepewna (jak w przypadku większości kryptowalut). Pamiętaj, że tam, gdzie jest wielka nagroda, wiąże się to również z dużym ryzykiem. Upewnij się, że inwestujesz odpowiedzialnie!

[głosów: 3 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo