Bitstamp – opinie i poradnik

Bitstamp to pierwsza licencjonowana giełda kryptowalut w Unii Europejskiej. Bezpieczna, godna zaufania, jedna z najdłużej działających.

Czy giełda kryptowalut Bitstamp to europejski lider?

Gdyby ilość dostępnych kryptowalut na giełdzie była wprost proporcjonalna do czasu funkcjonowania na rynku, na Bitstampie mielibyśmy niezliczoną ilość coinów, to wszak giełda, która może licytować się o najdłuższy obecnie staż. Tak jednak nie jest, na platformie dostępnych jest tylko kilka najważniejszych kryptowalut i dwie waluty fiat. Bitstamp nie stanął do wyścigu i nie powiększa swojego portfolio co też ma swoje plusy – na większości par płynność jest zadowalająca. Mamy więc w ofercie Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) oraz Ripple (XRP) a także euro i dolara. Giełda wykazała się intuicją (lub zrobiła dobry research) i nie wpuściła do obrotu nawet Bitcoin Gold.

Giełda kryptowalut Bitstamp opinie i poradnik

Prowizje i opłaty na Bitstamp

Spoglądając na tabelę opłat i prowizji widzimy, że najkorzystniejszą formą jest operowanie w euro – wpłata środków nic nie kosztuje, wypłata to niecałe jedno euro. Ciekawą funkcjonalnością platformy jest możliwość wymiany euro na dolary – opcja przydatna w sytuacji gdy chcemy tradować na parach z USD. W przypadku kryptowalut ponosimy jedynie koszt opłaty sieciowej przy wypłacie z giełdy.

Wpłata:

  • Kryptowaluty – bez opłat
  • EUR – przelew SEPA – bez opłat
  • USD – przelew bankowy – 0.05% (min prowizja 7.5 USD, max prowizja = 300 USD)

Wypłata:

  • Kryptowaluty – bez opłat
  • EUR – przelew SEPA  – 0.90 EUR
  • USD – przelew bankowy – 0.09% (min prowizja 15 USD)

Maksymalna opłata od transakcji wynosi 0,25% i jest taka sama zarówno dla osób wystawiających jak i realizujących oferty. Pokonując kolejne progi miesięcznego obrotu możemy zredukować opłatę nawet do poziomu 0,10%. Minimalna kwota z jaką można rozpocząć trading to 5 euro lub 0.001 BTC – to bardzo niski próg wejścia i dobra wiadomość dla początkujących graczy. Dokładna analiza pokazuje, że nie ma tu żadnych innych ukrytych opłat.

Bezpieczeństwo

Wiele giełd zachęca do zabezpieczenia swojego konta i zastosowanie do jego ochrony uwierzytelnienia dwuskładnikowego (two-factor authentication). Bitstamp poszedł o krok dalej, Bitstamp wymaga takiego zabezpieczenia, 2FA jest obowiązkowe dla wszystkich. Giełda rekomenduje użycie jednej z dwóch aplikacji: Google Authenticator lub DUO  two-factor authentication.

Bitstamp zapewnia, że 98% walut cyfrowych przechowuje offline, co zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa a sama firma poddaje się corocznemu audytowi, który przeprowadza jedna z firm z Wielkiej Czwórki (KPMG, Deloitte, Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers).

Aplikacje Bitcoin  wygodnym sposobem na trading

Bitstamp apps iOS android

Aplikacje mobilne umożliwiają zawieranie transakcji kupna i sprzedaż Bitcoina oraz innych kryptowalut. Stworzenie takiej aplikacji to zadanie trudne w realizacji – wystarczy spojrzeć na opinie użytkowników, które znajdziemy w każdym sklepie. Niewiele giełd posiada dobre produkty w tym zakresie (nasz polski BitBay po wielu miesiącach przygotowań i optymalizacji ostatnio udostępnił swoje apki), ale nieuchronnie każda giełda, która chce się liczyć na rynku będzie musiała dostarczyć użytkownikom doskonale działającą aplikację.

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply