Giełda Bitstamp – opinie i poradnik

Bitstamp to pierwsza licencjonowana giełda kryptowalut w Unii Europejskiej. Bezpieczna, godna zaufania, jedna z najdłużej działających.

Bitstamp logo

Czy giełda kryptowalut Bitstamp to europejski lider?

Gdyby ilość dostępnych kryptowalut na giełdzie była wprost proporcjonalna do czasu funkcjonowania na rynku, na Bitstampie mielibyśmy niezliczoną ilość coinów, to wszak giełda, która może licytować się o najdłuższy obecnie staż. Tak jednak nie jest, na platformie dostępnych jest tylko kilka najważniejszych kryptowalut i dwie waluty fiat. Bitstamp nie stanął do wyścigu i nie powiększa swojego portfolio co też ma swoje plusy – na większości par płynność jest zadowalająca. Mamy więc w ofercie Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) oraz Ripple (XRP) a także euro i dolara. Giełda wykazała się intuicją (lub zrobiła dobry research) i nie wpuściła do obrotu nawet Bitcoin Gold.

Giełda kryptowalut Bitstamp opinie i poradnik

Kto jest właścicielem giełdy Bitstamp?

Założycielami Bitstamp są Nejc Kodrič oraz Damian Merlak ze Słowenii , którzy w 2011 roku uwierzyli, że mogą stworzyć konkurencyjną platformę do rządzącego w tamtych czasach Mt.Gox. W niedługim okresie przenieśli siedzibę do Londynu (2013) oraz Luxemburga (2016). Pod koniec 2018 roku media obiegła wiadomość, że Bitstamp został przejęty przez firmę NXMH, europejską filię spółki NXC z Korei Południowej, która inwestuje w technologie cyfrowe (jest również właścicielem giełdy kryptowalut Korbit). Prezes giełdy, Nejc Kodrič, zachował 10% udziałów w firmie, a drugi ze współwłaścicieli Damian Merlak założył zupełnie nową giełdę pod nazwą Tokens.

W założeniu pozycję Bitstamp na rynku ma wzmocnić współpraca ze szwajcarskim Dukascopy Bank (niech was nie zmyli nazwa – Dukascopy to jeden z liderów rynku Forex i CFD). Celem tej współpracy jest umożliwienie klientom Dukascopy finansowania swojego konta handlowego z użyciem kryptowalut – dzięki tej kooperacji traderzy mogą dokonywać depozytu a także dokonywać wypłat zarobionych środków na platformie Dukascopy za pomocą bitcoinów (transakcje te obsługuje właśnie Bitstamp).

Prowizje i opłaty na Bitstamp

Spoglądając na tabelę opłat i prowizji widzimy, że najkorzystniejszą formą jest operowanie w euro – wpłata środków nic nie kosztuje, wypłata to niecałe jedno euro. Ciekawą funkcjonalnością platformy jest możliwość wymiany euro na dolary – opcja przydatna w sytuacji gdy chcemy tradować na parach z USD. W przypadku kryptowalut ponosimy jedynie koszt opłaty sieciowej przy wypłacie z giełdy.

Wpłata:

 • Kryptowaluty – bez opłat
 • EUR – przelew SEPA – bez opłat
 • USD – przelew bankowy – 0.05% (min prowizja 7.5 USD/EUR, max prowizja = 300 USD/EUR)

Wypłata:

 • Bitcoin – 0.0005 BTC
 • Bitcoin Cash – 0.0001 BCH
 • Ethereum – 0.001 ETH
 • Ripple – 0.02 XRP
 • Litecoin – 0.001 LTC
 • EUR – przelew SEPA  – 3.00 EUR
 • USD – przelew bankowy – 0.1% (min prowizja 25 USD/EUR)

Maksymalna opłata od transakcji wynosi 0,50% i jest taka sama zarówno dla osób wystawiających jak i realizujących oferty. Pokonując kolejne progi miesięcznego obrotu możemy zredukować opłatę nawet do zera. Minimalna kwota z jaką można rozpocząć trading to 25 euro lub 0.001 BTC – to bardzo niski próg wejścia i dobra wiadomość dla początkujących graczy. Dokładna analiza pokazuje, że nie ma tu żadnych innych ukrytych opłat.

Bitcoiny możesz też kupić przy użyciu karty kredytowej – prowizja, o ile twój operator karty nie doda czegoś od siebie – wyniesie 5%.

Bezpieczeństwo

Wiele giełd zachęca do zabezpieczenia swojego konta i zastosowanie do jego ochrony uwierzytelnienia dwuskładnikowego (two-factor authentication). Bitstamp poszedł o krok dalej, Bitstamp wymaga takiego zabezpieczenia, 2FA jest obowiązkowe dla wszystkich. Giełda rekomenduje użycie jednej z dwóch aplikacji: Google Authenticator lub DUO  two-factor authentication.

Bitstamp zapewnia, że 98% walut cyfrowych przechowuje offline, co zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa a sama firma poddaje się corocznemu audytowi, który przeprowadza jedna z firm z Wielkiej Czwórki (KPMG, Deloitte, Ernst & Young, PricewaterhouseCoopers).

Aplikacje Bitcoin  wygodnym sposobem na trading

Bitstamp apps iOS android

 

Aplikacje mobilne umożliwiają zawieranie transakcji kupna i sprzedaż Bitcoina oraz innych kryptowalut. Stworzenie takiej aplikacji to zadanie trudne w realizacji – wystarczy spojrzeć na opinie użytkowników, które znajdziemy w każdym sklepie. Niewiele giełd posiada dobre produkty w tym zakresie, ale nieuchronnie każda giełda, która chce się liczyć na rynku będzie musiała dostarczyć użytkownikom doskonale działającą aplikację.

[głosów: 5 średnia ocena: 5]
9.1 Wynik
Bitstamp

Pierwsza licencjonowana giełda kryptowalut w Unii Europejskiej. Bezpieczna, godna zaufania, jedna z najdłużej działających.

ZALETY
 • Dobra reputacja, postrzegana jako bezpieczna i stabilna
 • Niskie opłaty
 • Duża płynność EUR
WADY
 • Ograniczona ilość kryptowalut
 • Skomplikowany proces weryfikacji
 • Opieszały support

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo