Jak kupić Bitcoin za gotówkę w 2023 r. – praktyczny poradnik

Kompletny przewodnik krok po kroku, jak kupić Bitcoin za gotówkę. Poznaj najlepsze kantory kryptowalut i bitomaty, w których kupisz kryptowaluty za gotówkę.

Istnieje kilka sposobów zakupu Bitcoina za gotówkę. Najpowszechniejszą metodą jest skorzystanie z kantoru stacjonarnego i wymiana pieniędzy fiducjarnych na walutę cyfrową. Równie często inwestorzy korzystają z bitomatów – maszyn przypominających bankomaty – rozmieszczonych w centrach handlowych w dużych miastach. Jeśli chcesz, możesz też spotkać się w umówionym miejscu z lokalnym sprzedawcą i w ten sposób zrealizować transakcję.

Każdą z metod charakteryzuje trochę odmienna specyfika i poziom prowizji. Przeczytaj i dowiedz się z naszego artykułu jak kupić najkorzystniej bitcoin za gotówkę.

Gdzie kupić bitcoina za gotówkę – przegląd wszystkich metod

Najczęstsze sposoby zakupu walut wirtualnych to transakcje na giełdach kryptowalut z użyciem karty kredytowej/debetowej, przelewów bankowych czy szybkich płatności online. Jednakże, istnieje również możliwość zakupu Bitcoin za gotówkę. Gotówka daje swobodę dysponowania środkami oraz zapewnia anonimowość. Zobacz czy któraś z niżej wymienionych metod spełnia twoje oczekiwania.

#1. Zakup BTC za gotówkę w kantorze kryptowalut

Stacjonarny kantor to popularna metoda kupna Bitcoina za gotówkę. Jedyne o co musisz zadbać to portfel do przechowywania zakupionych kryptowalut. Wybór jest spory. Możesz postawić na sprawdzony portfel sprzętowy (Ledger, Trezor), lub któryś z portfeli mobilnych lub przeglądarkowych.

Jest też opcja, w której zakupione kryptowaluty tymczasowo przechowywać będziesz w aplikacji mobilnej wybranego kantoru (takie rozwiązanie oferuje np. Kanga Exchange oferując swoim klientom darmowy portfel Kanga Wallet). Jeśli zdecydujesz się na taką formułę, wtedy przed wizytą w kantorze zakładasz na stronie internetowej konto online, a następnie pobierasz aplikację na którą przelane zostaną środki bezpośrednio po zakupie.

Który kantor kryptowalut wybrać? Istnieje kilka firm wartych uwagi, obecnych na polskim rynku już wiele lat. Sprawdź czy w twojej okolicy znajduje się oddział Flying Atom, Kanga Exchange lub Quark. Dokonując transakcji w kantorze kryptowalut weź pod uwagę zarówno kurs danej kryptowaluty jak i prowizję od transakcji.


Kantory kryptowalut Kanga Exchange

Kantory Kanga Exchange

Kantory Kanga to największa na świecie sieć stacjonarnych kantorów kryptowalutowych. Firma podjęła partnerską współpracę z wieloma podmiotami w kraju i za granicą. Logo Kanga zobaczysz w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz w 12 europejskich krajach. Transakcje kupna i sprzedaży bitcoin realizowane są w czasie rzeczywistym, a średni czas wymiany to zaledwie 45 sekund. Kantory Kanga to często połączenie typowego kantoru wymiany walut z dodatkową usługą wymiany kryptowalut.

 • ilość lokalizacji: ponad 350
 • kryptowaluty: BTC, ETH, USDT/USDC i wiele innych
 • prowizja: 1% opłaty sieciowej plus prowizja operatora kantoru

Kantory kryptowalut Flying Atom

Kantory Flying Atom

Flying Atom to polska sieć kantorów Bitcoin i Bitomatów obecna na rynku już 7 lat. Firma prowadzi także skup oraz sprzedaż złota i srebra inwestycyjnego. Kantory Flying Atom to eleganckie biura w niczym nie przypominające kantorów wymiany walut. W zacisznej atmosferze dokonasz dużych transakcji.

 • ilość lokalizacji: 18
 • kryptowaluty: BTC, ETH, LTC, XRP, ADA, SOL, DOT, ATOM, SHIB, DOGE, MANA, LINK, MATIC, SAND, USDT, USDC i wiele innych
 • prowizja: 2,5% – 3% w zależności od wielkości zlecenia

Kantor Quark

Kantor kryptowalut Quark

Kantory Quark znajdziesz w Warszawie, Opolu oraz w Nowym Targu. Firma planuje dynamiczny rozwój w oparciu o franczyzę. Tak jak w przypadku wielu innych kantorów, w Quark przy wymianie do wysokości 1000 euro nie trzeba pokazywać żadnych dokumentów tożsamości. 

 • ilość lokalizacji: 3
 • kryptowaluty: BTC, ETH, USDT/USDC (inne kryptowaluty po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie)
 • prowizja:

#2. Zakup BTC za gotówkę na giełdzie kryptowalut

Większość giełd kryptowalut nie oferuje bezpośredniego zakupu Bitcoin za gotówkę. Giełda to nie bank, nie posiada otwartej dla klientów siedziby ani placówek. Giełdy to też nie kantor. Giełdy nie tworzą swoich oddziałów, pododdziałów, własnych sieci bitomatów itp. Swoje konto na giełdzie kryptowalut zasilić musisz przelewem, kartą debetową/kredytową lub poprzez aplikację płatniczą.

Niektóre platformy oferują jednak usługę handlu społecznościowego (handel peer-to-peer). Taka forma polega na możliwości kupna bitcoina bezpośrednio od innego użytkownika. Handel odbywa się bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi, bez potrzeby korzystania z jakiegokolwiek pośrednika w trakcie transakcji (pośrednik łączy tylko osoby). Nie jest to jednak często praktykowana i polecana metoda.

#3. Zakup BTC za gotówkę w bitomacie

Bitomaty nazywane są bankomatami Bitcoin znajdziesz w każdym większym centrum handlowym w dużym mieście. Kluczowymi graczami na tym rynku są Shitcoins.club oraz Flying Atom. Użyteczną funkcją tego rozwiązania jest to, iż na stronie internetowej danej firmy możesz sprawdzić stan gotówki znajdujący się aktualnie w bitomacie co jest przydatne w momencie gdy planujesz sprzedać znaczną ilość kryptowalut.

Bitomat firmy Shitcoins.club
Popularny model bitomatu. źródło: shitcoins.club

Realizacja transakcji nie jest zbytnio skomplikowana. Kwota transakcji zależy od operatora, przykładowo będzie to przedział od 100 zł do 60 000 zł. Podobnie z prowizją, też zależy od firmy, liczyć trzeba około 3% plus opłata sieciowa za transfer. Cały proces ująć można w kilku krokach:

 • wybierasz kryptowalutę
 • określasz „kupuję bitcoin” lub „sprzedaję bitcoin”
 • skanujesz adres swojego portfela kryptowalut, na który będzie przelana waluta
 • podajesz swój adres email / nr telefonu (na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny)
 • wkładasz banknoty do pojemnika
 • akceptujesz kurs, prowizję i ilość zakupionej kryptowaluty

#3. Zakup BTC za gotówkę w bankomacie

Co dla wielu może być mocno zaskakujące, bitcoina za gotówkę możesz kupić także z użyciem zwykłego bankomatu. Taką niecodzienną usługę oferuje firma Kanga Exchange. Przed transakcją musisz telefonicznie lub na Telegramie skontaktować się z przedstawicielem firmy i ustalić z nim warunki handlowe.

Ważne:

 • bankomat musi obsługiwać BLIK
 • limit transakcji bankomatowej to 4000 zł

#5. Zakup BTC za gotówkę bezpośrednio od innej osoby

Chciałbyś aby transakcja przebiegła w spokojnym, cichym miejscu, z dala od obserwatorów? Jest to możliwe. Całe piękno i popularność kryptowalut wywodzi się z faktu, iż do przekazania sobie wirtualnej wartości nie potrzebujemy żadnych pośredników. W przypadku przelewów pieniężnych potrzebujemy banku. W przypadku kryptowalut żadna instytucja nie jest nam potrzebna, żadna giełda czy kantor kryptowalut. Jedna osoba może bezpośrednio przelać bitcoina drugiej i nikt się o tym nie dowie.

Decydując się na to rozwiązanie trzeba być jednak niezwykle ostrożnym. Gdy nie znamy osoby ryzyko jest duże.

Zalety i wady kupna bitcoina za gotówkę

Plusem kupowania bitcoina za gotówkę jest z pewnością możliwość dopasowania miejsca i czasu transakcji do siebie. Możesz wybrać bezpieczne, zupełnie prywatne miejsce i umówić spotkanie z przedstawicielem uznanego kantoru (wcale nie musisz odwiedzać placówki kantoru kryptowalut) lub lokalnym sprzedawcą z wysokimi opiniami. Istotnym minusem takiej transakcji jest koszt – opłaty za bezpośrednie pośrednictwo będą znacznie wyższe niż samodzielna transakcja na giełdzie kryptowalut.

Zalety
 • pełna anonimowość
 • prostota
 • szybkość
 • dostępność w dużych i średnich miastach
Wady
 • wyższy koszt niż przy płatności przelewem na giełdach kryptowalut
 • brak możliwości realizacji w małych miejscowościach

Czy warto kupować bitcoina za gotówkę? – alternatywne metody

Nie zależy ci na anonimowości? Jesteś gotów przejść weryfikację tożsamości i podać swoje dane w procesie rejestracji? Jeśli tak, to powinieneś skierować swoją uwagę na giełdy kryptowalut takie jak Binance, Coinbase czy Zonda. Za ich pośrednictwem kupisz bitcoina taniej niż w przypadku transakcji za gotówkę. Wynika to z dwóch czynników. Kurs BTC będzie atrakcyjniejszy niż w kantorze, zapłacisz też znacznie niższą prowizję.

Część osób wybiera giełdę jako miejsce zakupu bitcoina ze względu na brak konieczności przygotowywania portfela kryptowalut. I choć nie jest to zalecana metoda, ze względu na zdecydowanie niższy poziom bezpieczeństwa niż w przypadku własnego, niezależnego portfela to dla transakcji o niskim wolumenie może być lepszym rozwiązaniem.

Bitcoin za gotówkę? - skorzystaj z bitomatu
Model bitomatu z obudową pokrytą ledami. źródło: shitcoins.club

Jak kupić bitcoina za gotówkę – podsumowanie

Reasumując, mamy naprawdę wiele metod zakupu bitcoina za gotówkę. Osoby, które nie czują się na siłach w wyborze portfela kryptowalut powinny udać się do kantoru gdzie mogą liczyć na wsparcie doświadczonego pracownika. Inwestorzy, którzy już posiadają portfel i wiedzą jak go używać mogą skorzystać z jednego z wielu bitomatów rozsianych po całym kraju.

Jeśli chodzi o kantory kryptowalut, ugruntowaną pozycję na rynku mają Kanga Exchange, Flying Atom, Kantory Quark. Natomiast wiodące firmy zarządzające bitomatami w Polsce to Shitcoins.club oraz Flying Atom.

[głosów: 1 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo