Fizyczny portfel kryptowalut – który wybrać?

  • najpopularniejszy fizyczny portfel kryptowalut to Ledger oraz Trezor
  • portfele sprzętowe możesz kupić praktycznie wszędzie – począwszy od Allegro, a skończywszy na Olx czy Amazon – ze względów bezpieczeństwa warto jednak dokonać transakcji bezpośrednio na stronie producenta
  • przed zakupem portfela dobrze zastanów się jakie kryptowaluty będziesz na nim przechowywać – modele różnią się przede wszystkim portfolio

Właściwe przechowywanie kluczy prywatnych używanych do zabezpieczania kryptowalut jest największym wyzwaniem każdego poważnego inwestora. Jeśli wchodzisz na serio do tej gry jaką jest świat krypto, zakup portfela sprzętowego jest wręcz koniecznością. Który portfel fizyczny jest najlepszy? Czy warto zapłacić więcej za nowocześniejszy model? Czym różnią się poszczególne urządzenia? Na te i inne pytania odpowiadam w poniższym poradniku.

Fizyczne portfele kryptowalut ilustracja

Lista sprawdzonych fizycznych portfeli kryptowalut

Oto lista najbardziej znanych i popularnych fizycznych portfeli bitcoin:

  1. Ledger Nano S Plus
  2. Ledger Nano X
  3. Trezor Model One
  4. Trezor Model T

#1) Ledger Nano S Plus

Wyglądem przypominający pen drive – Ledger Nano S Plus – świetnie nadaje się do przechowywania, przesyłania i handlowania dużą ilością kryptowalut.

Portfel sprzętowy Ledger Nano S

Portfel kryptowalut Ledger Nano S pojawił się w obiegu w 2016 roku. Dzięki swojej niezawodności stał się najpopularniejszym portfelem sprzętowym na świecie. Powszechnie uważany jest za bezpieczniejszy niż inne portfele bitcoin.

Obecnie w sprzedaży znajduje się jego następca, nowocześniejszy Ledger Nano S Plus. Portfel ten ma sporą pamięć, powiększony wyświetlacz, złącze USB oraz dwa przyciski nawigacyjne do potwierdzania transakcji. Obsługuje ponad 5500 kryptowalut i tokenów, w tym te najważniejsze jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin.  Możliwe jest również przechowywanie niewymiennych tokenów kolekcjonerskich (NFT).

Do zalet Ledger Nano S Plus należy przypisać łatwy w nawigacji interfejs. Jego sporym atutem jest również atrakcyjna cena. Posiada wszystkie cechy, które powinien zawierać dobry portfel kryptowalut, stąd godny jest polecenia zarówno początkującym jak i zaawansowanym inwestorom. Dla części osób, istotną wadą będzie niekompatybilność z systemem operacyjnym iOS.

#2) Ledger Nano X

Za model z wyższej półki – Ledger Nano X – trzeba zapłacić kilkaset złotych więcej. Czy taki wydatek jest uzasadniony? Jeśli jesteś posiadaczem sprzętu od Apple to zdecydowanie tak. iPhone, iPad czy MacBook nie będą współpracować z tańszym portfelem jakim jest Ledger Nano S. De facto, każdy użytkownik systemu iOS jest „skazany” na zakup modelu Nano X.

Obsługa dodatkowego systemu operacyjnego to nie jedyna zaleta modelu „X”. Nowocześniejszy design, jeszcze większa pamięć, dłuższa żywotność baterii to kolejne przewagi „starszego brata”. Wraz z wyższą ceną otrzymujesz także możliwość łączności poprzez Bluetooth (tej opcji brakuje w Nano S) oraz darmową przesyłkę do Polski.

Należy podkreślić, iż obydwa modele Ledger oferują ten sam standard bezpieczeństwa. Zbudowane są na technologii CC EAL5+ certified secure chip i w tej kwestii się zupełnie nie różnią. Nie można powiedzieć, ze ten i ten model jest bezpieczniejszy. Obydwa urządzenia spełniają swoje zadania oddając ci klucze prywatne w posiadanie w bezpiecznej przestrzeni offline. Różnice wynikają z dodatkowych funkcjonalności.

#3) Trezor Model One

Portfel sprzętowy Trezor

Trezor One to kultowy, pierwszy w historii sprzętowy portfel kryptowalut. Stworzony przez SatoshiLabs w 2013 roku błyskawicznie zyskał uznanie społeczności jako najbezpieczniejsza forma przechowywania cyfrowych aktywów.

Ma nieco mniej nowoczesny design niż jego główny konkurent Ledger Nano S Plus (bardziej przypomina kluczyki samochodowe niż zaawansowany technologicznie sprzęt). Ale nie to jest przecież najważniejsze. Ze swojej głównej roli, jaką jest bezpieczeństwo, wywiązuje się znakomicie. To portfel sprzętowy najnowszej generacji pozwalający na przechowywanie kluczy prywatnych całkowicie „na zimno” bez łączności z Internetem.

Obsługuje prawie 1300 kryptowalut i tokenów. Wyświetlacz jest bardzo czytelny, urządzenie zawiera dwa fizyczne przyciski służące do potwierdzania transakcji. Warto uwagi jest, iż Trezor One to jeden z najbardziej przystępnych cenowo portfeli sprzętowych na rynku. Ma też świetne recenzje od użytkowników z całego świata.

#4) Trezor Model T

Portfel fizyczny Trezor Model T

Trezor Model T jest ulepszoną wersją flagowego modelu Trezor One. W sprzedaży dostępny od 2019 roku. Jego wyjątkowe funkcje obejmują jasny, dotykowy ekran LCD, kartę SD, która może obsługiwać przyszłe szyfrowanie danych i plików oraz obsługę metody dzielenia kluczy Shamir’s Secret Sharing podczas tworzenia ich kopii zapasowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Warte uwagi jest, iż Trezor model T obsługuje prawie 1500 kryptowalut i tokenów. Ten fizyczny portfel kryptowalut możesz skonfigurować z innymi rodzajami portfeli jak Exodus, MyEtherWallet, Nano Wallet itd. dzięki czemu transfer środków jest wyjątkowo łatwy.

Za to technologiczne cacko trzeba jednak zapłacić trzykrotnie więcej niż za bazowy model.

Który portfel lepszy – Ledger czy Trezor?

Fizyczne portfele kryptowalut pojawiły się w obiegu w 2013 roku. Producenci i użytkownicy przez lata przetestowali solidność i funkcjonalność różnych urządzeń. Obecnie na rynku mamy dwóch liderów – Ledger i Trezor – którzy cieszą się największym zaufaniem społeczności.

Prawda jest taka, iż wybór modelu ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsza jest sama decyzja o zakupie fizycznego portfela kryptowalut. Specyfika samej technologii i regulacje stojące za kryptowalutami niestety nie dają ci 100% pewności gdy przechowujesz aktywa online. Giełdy były i będą narażone na ataki hakerskie, a to czy twoje kryptowaluty są bezpieczne zależy w głównej mierze od ciebie samego. Zakup portfela sprzętowego umożliwiającego przechowywanie kryptowalut w trybie offline, bez podłączenia do Internetu jest fundamentalną zasadą.

Podsumowując, Ledger Nano S Plus i Trezor One mają niewygórowane ceny zachowując najwyższe standardy bezpieczeństwa. Natomiast Ledger Nano X i Trezor T to bardziej zaawansowane urządzenia dla bardziej wymagających osób. Inwestorzy wierzący w potęgę altcoinów chętniej sięgają po Ledgera (obsługa 5500 kryptowalut), a ci którzy chcą się zabezpieczyć dodatkowym szyfrowaniem docenią Trezora.

Dlaczego warto kupić fizyczny portfel kryptowalut?

Inwestując w kryptowalutę, nie kupujesz fizycznego przedmiotu. Nie otrzymasz banknotu ani monety, jak w przypadku tradycyjnych walut. Jednak na giełdzie kryptowalut widzisz stan swojego konta inwestycyjnego, który jest dość podobny do tego co widzisz po zalogowaniu do swojego banku (różnica jest oczywiście w walucie). Ale sam zapis elektroniczny stanu posiadania wygląda podobnie.

I to jest bardzo mylące. Dlatego większość osób nie ma świadomości gdzie leży ta istotna różnica.

Kiedy pozyskujesz kryptowalutę, tak naprawdę powinieneś otrzymać parę kluczy: publiczny i prywatny, oba wygenerowane kryptograficznie w blockchain. Te klucze są unikalne. Klucz prywatny odblokowuje twoją publicznie przechowywaną część łańcucha bloków. Jeśli kupujesz krypto za pośrednictwem giełdy, takiej jak Binance czy Zonda, to ona przechowuje dla ciebie twoje klucze prywatne. W tym przypadku jesteś zależny od tego jak potoczą się losy giełdy. Jeśli przez lata nic się nie dzieje, giełda prężnie się rozwija to wszystko jest w porządku. Ale niestety nie zawsze tak bywa. Co parę lat regularnie słyszymy, że znana giełda kryptowalut została zaatakowana przez hakerów. Wtedy z dnia na dzień możesz stracić swój majątek.

Prawda jest taka: jeśli nie przechowujesz swojego klucza prywatnego na urządzeniu sprzętowym, które jest pod twoją kontrolą, tak naprawdę nie posiadasz żadnych kryptowalut. I to jest główny powód dlaczego powinno się kupić fizyczny portfel kryptowalut.

Jak działają portfele sprzętowe

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić po zakupie portfela sprzętowego to pobranie aplikacji towarzyszącej – w przypadku Ledgera jest to apka Ledger Live, w przypadku Trezora bedzie to Trezor Suite. Oprogramowanie koniecznie pobierz ze strony producenta.

Po instalacji, aplikacja przeprowadzi cię przez kilka pytań mających na celu upewnienie się, że twoje urządzenie nie zostało naruszone w transporcie. Jeśli coś wydaje się podejrzane, wstrzymaj działanie się i skontaktuj się z danym producentem.

Kolejnym krokiem jest konfiguracja urządzenia i utworzenie nowego portfela na który przetransferujesz kupione na giełdzie środki. Najważniejszym elementem tutaj jest poprawne spisanie na kartce papieru słów (seed) pojawiających się na ekranie. Frazy seed przechowuj tylko i wyłącznie offline – nigdy w wersji elektronicznej na komputerze bądź w chmurze. Na koniec ustaw pin do samego urządzenia i gotowe.

Przykład frazy seed:

„august brick discover blue dash choice piano ask napkin zebra urban flash”

Podsumowanie

Przechowywanie kryptowalut „na zimno”, bez podłączenia do sieci internet jest podstawową zasadą bezpieczeństwa. Jeśli nie używasz portfela offline, tak naprawdę nie masz pełnej kontroli nad swoimi aktywami.

Jeśli myślisz poważnie o posiadaniu walut cyfrowych, potrzebujesz portfela sprzętowego. Tak jak portfel w twojej kieszeni przechowuje fizyczną walutę, tak portfel kryptograficzny przechowuje twoją cyfrową walutę.

Ledger i Trezor zdominowały rynek sprzętowych portfeli kryptowalut. Inne produkty jak Keepkey, SafePal , SecuX próbują dorównać liderom choć na razie nie zdobyły jeszcze dużego uznania społeczności.

[głosów: 0 średnia ocena: 0]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo