Kryptowaluta Lisk (LSK) – Opinie, Prognozy, Analiza

Lisk to unikalna platforma o ugruntowanej pozycji, lubiana w szczególności przez środowisko developerów JavaScript. W naszym kraju to jedna z najbardziej popularnych kryptowalut, choć na globalnym rynku wydaje się być jeszcze lekko niedoceniana. Czy twórcom uda się się uprościć proces tworzenia zdecentralizowanych aplikacji? Jaki potencjał wzrostu ceny ma Lisk? Czy przy tak wielu konkurencyjnych platformach Lisk ma szansę się przebić do ścisłej czołówki krypto?

Logo kryptowaluty Lisk

Co to jest Lisk?

Czym jest oraz do czego służy Lisk?

Lisk to ekosystem działający na JavaScript. Jest to zdecentralizowana platforma dla aplikacji, które są nazywane dApps. Celem projektu jest umożliwienie programistom szybszego dostępu do transferu umiejętności i kwalifikacji potrzebnych do tworzenia konkretnych aplikacji w języku JavaScript oraz TypeScript, które są bardzo popularne w tworzeniu stron internetowych i aplikacji. Cały system jest napędzany tokenem o symbolu LSK. 

Historia powstania Lisk

Platforma blockchain Lisk została założona w 2016 roku przez Maxa Kordka i Olivera Beddowsa. Główna siedziba znajduje się w Zug w Szwajcarii choć działalność operacyjna prowadzona jest przede wszystkim z Berlina w Niemczech. Na finansowanie założyciele platformy zebrali 14 000 bitcoinów, co czyni Lisk jednym z najbardziej udanych projektów crowdfundingowych w historii. W szczytowym momencie LSK był wyceniany na ponad 4 miliardy dolarów. Obecnie zespół deweloperów liczy 30 osób, a działalność jest zarejestrowana jako fundacja non-profit. 

Działanie sieci Lisk

W celu zabezpieczenia i synchronizacji rozproszonej sieci komputerów platforma używa system DPoS. Takie rozwiązanie wykorzystuje system głosowania w czasie rzeczywistym, ma ono określić, które urządzenia w sieci utworzą kolejny blok w łańcuchu bloków Lisk. Jest to jednoznaczne z tym, że każda osoba posiadająca kryptowalutę LSK może pomóc w obsłudze sieci. 

Czy warto inwestować w Lisk? Analiza i prognozy na przyszłość

Kryptowaluta Lisk największy wzrost ceny zaliczyła w roku 2018, gdy w szczytowym momencie kosztowała prawie 35 USD. W ostatniej hossie w 2021 roku wycena dotarła do poziomu około 10 USD. W stosunku do innych czołowych kryptowalut cena LSK jest stosunkowo niska. Biorąc pod uwagę, że ostatni skok w górę kryptowaluta zaczynała z poziomu 1 USD użytkownicy, którzy sprzedali na górce mogą być bardzo zadowoleni. Czy warto inwestować w Lisk? Kiedy można spodziewać się kolejnych rekordowych wycen? Trudno powiedzieć. Technologicznie kryptowaluta jest na bardzo wysokim poziomie, zespół deweloperów jest aktywny i stale realizuje kolejne udoskonalenia określone w wieloletnim planie. Przydałby się tylko bardziej skuteczny marketing, który zachęciłby inwestorów z całego świata do zainwestowania w tę kryptowalutę.

Lisk ma wiele przewag konkurencyjnych. System jest bardzo atrakcyjny w porównaniu do pozostałych na rynku, między innymi najbardziej znanego i rozpowszechnionego Ethereum. Jedną z ważniejszych różnic w porównaniu do ETH są łańcuchy boczne. Tam, gdzie cały łańcuch Ethereum zawiera wszystkie dane dla wszystkich inteligentnych kontraktów, LSK tworzy nowy łańcuch boczny dla każdego Dapp, który następnie „rozmawia” z głównym łańcuchem. Sprawia to, że główny łańcuch nigdy nie będzie narażony na przeciążenie, pozbywając się spowolnionych danych z powodu zapychania go przez jeden lub więcej dappów. Coś, z czym Ethereum musiało zmierzyć się co najmniej dwa razy, najpierw podczas eksplozji ICO, a następnie w następstwie najsłynniejszego Dapp tego roku, CryptoKitties (który w pewnym momencie odpowiadał za prawie piętnaście procent transakcji sieciowych, zatykając w całej sieci). Również w tym momencie stanowi to główny problem ETH, gdy transakcje platform Decentralized Finance (DeFi) zbudowane na sieci Ethereum podniosły opłaty transakcji nawet do kilkudziesięciu USD.

Jaki jest najlepszy portfel do przechowywania Lisk?

Obecnie najlepszym portfelem do przechowywania Lisk jest ten stworzony przez samych twórców LSK. Jest on dostępny do pobrania na oficjalnej stronie projektu https://lisk.io/wallet. Jest dostępny na urządzenia mobilne oraz komputery stacjonarne.

Istnieje już na nim ponad 250 000 kont oraz obsłużył on ponad 3 000 000 transakcji od momentu oddania projektu do użytku. 

Portfel umożliwia bezpieczne przechowywanie Liska oraz Bitcoina. 

Z funkcjonalności portfela można wyróżnić głosowanie na delegatów w działaniu blockhain oraz monitorowanie całego systemu blockchain Lisk. 

Jak zacząć? Gdzie kupić Lisk (LSK)?

Pierwszą giełdą kryptowalut, która przychodzi na myśl w zakresie handlu Lisk jest oczywiście polska giełda kryptowalut Zonda. Kryptowaluta jest u nas bardzo lubiana, dała już wielokrotnie zarobić sprytnym inwestorom, tym samym jej płynność na BitBay jest wyśmienita. Nie będziesz mieć problemów zarówno przy kupowaniu jak i sprzedawaniu kryptowaluty. Na Zonda możesz również spieniężyć to cyfrowe aktywo do PLN, które następnie przelejesz na swoje konto bankowe.

Liskiem możesz również handlować na największej giełdzie kryptowalut na świecie czyli na Binance. Zaletą tej giełdy są niskie opłaty transakcyjne, kilkaset innych kryptowalut do wyboru oraz różnorodne formy składania zleceń. Ogromna społeczność wokół Binance to również efekt licznych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami dla aktywnych traderów.

Logo giełdy kryptowalut Binance

Innym sposobem na pozyskanie Liska będzie skorzystanie z amerykańskiej platformy Kraken. Giełda kryptowalut Kraken to jeden z najstarszych podmiotów zajmujących się wymianą walut cyfrowych. Długa historia to niejedyny argument przemawiający za. Jeśli zechcesz handlować Liskiem w parze z euro giełda Kraken będzie najlepszym wyborem. Płynność LSK/EUR jest tu najwyższa a przelewy SEPA mają niskie opłaty.

Logo giełdy kryptowalut Kraken

Podsumowanie

LSK jest kryptowalutą wartą uwagi zarówno ze względu na swój potencjał wzrostu kursu jak i rozwiązania technologiczne, które oferują użytkownikom realną wartość. Mając na uwadze słuszną strategię dywersyfikacji portfela inwestycyjnego można zastanowić się jaką część środków przeznaczyć na zakup waluty Lisk.

[głosów: 8 średnia ocena: 4]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo