W ciągu ostatnich kilku lat Bitcoin stał się bardzo popularnym aktywem wśród inwestorów. Nieustannie tyczy się wiele debat wokół tej kryptowaluty – zwolennicy twierdzą, że to dopiero początek w przyszłości BTC będzie wyceniane na 1 mln dolarów, przeciwnicy uważają że to bardzo ryzykowna gra i cena może spaść prawie do zera.
Czy Bitcoin jest inwestycją dla ciebie? Przeczytaj ten krótki przewodnik dla początkujących “Bitcoin – jak zacząć” i dowiedz się jak kupić, sprzedać i przesłać kryptowaluty w bezpieczny sposób.
7 kroków, które pozwolą ci zacząć przygodę z bitcoinem
Jesteś gotowy aby rozpocząć inwestowanie w Bitcoin? To wcale nie jest tak skomplikowane jakby się mogło wydawać. Oto 7 prostych kroków, które ułatwią ci zakup twojego pierwszego bitcoina.
- Idź na rynek po praktyczną naukę
- Zdecyduj jaką kwotę zainwestujesz
- Wybierz giełdę kryptowalut
- Przygotuj portfel na bitcoina
- Załóż konto, przejdź weryfikację, dokonaj wpłaty
- Kup bitcoin, sprzedaj z zyskiem lub wyślij na portfel
- Poszerz swoją wiedzę
1. Idź na rynek po praktyczną naukę
Jestem przekonany, że pójście na rynek i rozpoczęcie od razu handlu na giełdzie kryptowalut da ci więcej niż niejedna książka, wpis na blogu i tutorial na YouTube. Wszystko to jest potrzebne, materiały będą cię wspierać w dalszym rozwoju, filmiki edukować i pokazywać jak uniknąć błędów w inwestowaniu, ale na pewno nie zastąpią prawdziwych transakcji oraz emocji związanych z wystawianiem ofert, kupnem kryptowalut, ponownym wychodzeniem do walut tradycyjnych i wypłatą zarobionych środków.
Innymi słowy – nie myśl długo, po prostu dokonaj pierwszej transakcji!
2. Zdecyduj jaką kwotę zainwestujesz
Sam musisz podjąć decyzję jaką kwotę chcesz i możesz zainwestować. Każdy z nas jest przecież inny, ma inne nadwyżki finansowe, inną skłonność do ryzyka, inne cele. Jedna z najczęściej powtarzanych reguł mówi: „w kryptowaluty inwestuj tylko tyle, ile jesteś gotów stracić„. Może się tak zdarzyć, że przy wyjątkowym pechu stracisz całą kwotę (np. giełda kryptowalut zbankrutuje), choć przy zastosowaniu odpowiednich reguł – dywersyfikacji giełd, dywersyfikacji portfeli – ryzyko utraty całości środków jest marginalne i w praktyce niespotykane.
Najlepiej zacznij niewielką kwotą na początek, a jak poczujesz się pewniej „dorzuć do pieca”.
Przeczytaj również: Jak kupić część bitcoina
3. Wybierz giełdę kryptowalut
Nie tylko na początek, ale i przy stałym inwestowaniu w Bitcoin warto korzystać z zaufanej giełdy kryptowalut, zaakceptowanej przez społeczność, bezpiecznej, o dużej płynności na interesujących nas parach. Dość powszechną strategią stosowaną przez graczy jest rozpoczęcie inwestowania w bitcoin na giełdzie Zonda a następnie kontynuacja i handel altcoinami na giełdzie Binance.
Inne liczące się na rynku giełdy to Crypto.com, Coinbase, Kraken czy Kucoin.
Giełda kryptowalut Zonda
Giełda kryptowalut Zonda (BitBay) powstała w Polsce w 2014 roku. Jest największą giełdą krypto w naszym kraju i w Europie Środkowo-Wschodniej. Zaufało jej prawie 1 milion użytkowników a firma z małego przedsięwzięcia w ciągu kilku lat stała się niedoścignionym liderem na lokalnym rynku. Można śmiało powiedzieć, że na polskim rynku rządzi Zonda – potem jest długo, długo nic a następnie dopiero kolejne, maleńkie giełdy i kantory.
Giełda Zonda (BitBay), szukając bardziej przyjaznego podłoża do rozwoju, początkowo przeniosła się na Maltę, ostatecznie lokując się na stałe w Estonii. Odpowiadając na pytanie: Bitcoin – jak zacząć? Warto rozpatrzeć założenie konta na Zonda – to dobra platforma dla początkujących inwestorów z uwagi na przejrzysty interfejs i najlepsze warunki do handlu w parach z PLN!
Giełda kryptowalut Binance
Tak błyskawicznego rozwoju i sukcesu jak z Binance chyba nigdy wcześniej nie było na rynku kryptowalut. Giełda już po pół roku działalności wdarła się do czołówki i od 2017 roku jest największą na świecie platformą pod kątem wolumenu obrotów. Firma powstała w Szanghaju, następnie przeniosła się do Hongkongu, w kolejnym kroku na Maltę, by ostatecznie osiąść na Kajmanach.
Aby dobrze zobrazować pozycję Binance warto spojrzeć na ich liczby: ponad 120 milionów użytkowników ze 180 krajów, pracownicy firmy na obszarze 40 krajów, strona językowa w 26 językach, prawie 350 kryptowalut i tokenów tworzących ponad 600 par tradingowych i średnio 76 miliardów dolarów amerykańskich dziennego obrotu. Kryptowalutowym kolosem dowodzi charyzmatyczny lider Changpeng Zhao (pseudonim CZ), który w wyniku spektakularnego sukcesu Binance stał się jedną z najbogatszych osób na świecie (wg magazynu Forbes w Top 100).
Czy Binance jest dobry na początek? Czy można zacząć przygodę z bitcoinem od giełdy Binance? Teoretycznie tak, gdyż giełda od niedawna umożliwia zakup bitcoina z użyciem karty debetowej/kredytowej bezpośrednio za złotówki, choć w praktyce, dla osób nie mających żadnego doświadczenia w handlowaniu kryptowalutami proces ten może okazać się nie lada wyzwaniem. Na Binance warto udać się w kolejnym kroku, w momencie gdy oswoimy się już z panelem jakiejś giełdy, orderbookiem, typami zleceń, wykresami itp. Na giełdę warto zajrzeć przede wszystkim w poszukiwaniu ciekawych altcoinów, projektów, które mogą wystrzelić w górę, dając zyski znacznie większe niż inne ustabilizowane i rozpoznawalne tokeny.
4. Przygotuj portfel na bitcoina
Portfel kryptowalut to taka cyfrowa przestrzeń, w której będziesz przechowywał swoje kryptowaluty po zakupie.
Po rejestracji na giełdzie kryptowalut zobaczysz, że jedna z zakładek to „Portfele”. Ale uwaga, nie są to „prawdziwe portfele kryptowalut”, o których zapewne już niejednokrotnie słyszałeś. To są takie „rachunki” pokazujące stan twoich środków na giełdzie (coś na wzór rachunków bankowych), na które dokonujesz wpłat i wypłat kryptowalut i walut tradycyjnych. „Portfele giełdowe” są użyteczne dla każdego gracza, jeśli planujesz szybką spekulację, częste obracanie bitcoinem, kupno i sprzedaż nawet tego samego dnia to chcąc nie chcąc swoje środki będziesz przetrzymywał na tych właśnie „portfelach giełdowych” – przy krótkoterminowej spekulacji wysyłanie kryptowalut na inny, zewnętrzny portfel będzie po prostu zbyt kosztowne i czasochłonne.
Jeśli natomiast twoja strategia przewiduje długookresowe przetrzymanie kryptowalut, planujesz grać w długim terminie kilku tygodni, kilku miesięcy czy nawet możesz sobie pozwolić na ulokowanie swoich oszczędności w bitcoinach na kilka lat wtedy koniecznie musisz się zaopatrzyć w dobry portfel kryptowalut (a najlepiej nawet w kilka portfeli). Istnieje kilka rodzajów portfeli kryptowalut – mobilne, desktopowe, sprzętowe – różniących się miedzy sobą poziomem bezpieczeństwa, ilością obsługiwanych kryptowalut, komfortem obsługi itp.
Dobry portfel to taki, w którym to Ty jesteś właścicielem kluczy prywatnych a nie podmiot pośredniczący. Wszystkie poradniki nawołujące do wytransferowania kryptowalut z giełdy po ich zakupie próbują uświadomić użytkownikom, że kryptowaluty znajdujące się na giełdzie są własnością giełdy (gdyż nie mamy do nich kluczy prywatnych) – dopiero gdy prześlemy je na zewnętrzny portfel stajemy się ich pełnoprawnymi właścicielami.
Jeśli zamierzasz od razu zainwestować duże kwoty powinieneś na serio rozważyć jeszcze przed inwestycją zakup portfela sprzętowego (np. Ledger lub Trezor) – portfele fizyczne, kształtem przypominające pen drive postrzegane są na rynku jako najbezpieczniejsze. Jeśli natomiast planujesz na razie zainwestować na próbę, małą kwotę na początek, tak aby po prostu zacząć i nauczyć się jak to wszystko działa, możesz skorzystać z bezpłatnego portfela mobilnego lub desktopowego (np. Electrum lub Trust Wallet).
5. Załóż konto na giełdzie kryptowalut, przejdź weryfikację, dokonaj wpłaty
Wracając do giełd kryptowalut. Pierwszym krokiem jest tu założenie konta na platformie – czynność bardzo prosta, polegająca na podaniu adresu email, kilku podstawowych danych, ustaleniu loginu i hasła oraz kliknięciu w link potwierdzający aktywację. Po zakończonej rejestracji konta możemy już zobaczyć giełdę „od środka”, choć najczęściej nie możemy z niej jeszcze korzystać. Dopiero po przejściu weryfikacji tożsamości możliwy będzie handel bitcoinem i kryptowalutami.
Dla pełnej jasności, warto wspomnieć, że giełdy nie pobierają opłat za założenie oraz prowadzenie konta – zarabiają na opłatach od transakcji oraz prowizjach od wypłaty środków. Bardzo rzadko, na niektórych platformach występuje opłata za brak aktywności na koncie, ale na szczęście są to sporadyczne przypadki.
Weryfikacja, choć budzi emocje i każdy chciałby jej uniknąć, stała się powszechną praktyką na giełdach kryptowalut. Już jakiś czas temu Parlament Europejski wprowadził na giełdy kryptowalut wymóg stosowania weryfikacji mający na celu ochronę użytkowników i zwalczenie procederu prania brudnych pieniędzy.
Faktem jest, iż bitcoina kupisz jeszcze bez weryfikacji w niektórych bitomatach i kantorach kryptowalut, lecz jeśli zamierzasz skorzystać z giełdy, to na tych najlepszych platformach przyjdzie ci się zmierzyć z weryfikacją tożsamości a jedną z czynności będzie przesłanie dowodu osobistego, dokumentu potwierdzającego twój adres zamieszkania czy wykonanie selfie.
Będąc użytkownikiem jakiejkolwiek giełdy bitcoin powinieneś samodzielnie zadbać o dodatkowe zabezpieczenie konta na giełdzie. Pomoże ci w tym uwierzytelnienie dwuetapowe czyli 2FA (Two-factor authentication) – technologia generujące tymczasowe kody, stosowana do zabezpieczenia logowania, wypłat środków, zmian w ustawieniach i innych istotnych czynności. Proces konfiguracji 2FA jest bardzo prosty i wymaga dosłownie kilku minut twojego czasu. Kilka prostych czynności wystarczy, aby twoje środki miały dodatkową powłokę ochronną.
6. Kup bitcoin, sprzedaj z zyskiem lub wyślij na portfel
Po założeniu konta i pozytywnej weryfikacji będziesz prawie gotowy do handlu bitcoinami i innymi krypto. Prawie, bo musisz przecież wcześniej zasilić swój „portfel giełdowy” w wybraną walutę tradycyjną. Jak wpłacić pieniądze na giełdę? To prosta czynność, najłatwiej odnaleźć zakładkę „PORTFELE” a następnie wybrać interesującą cię walutę np. „PLN” po czym w kolejnym kroku kliknąć przycisk „WPŁATA”. Ukażą ci się dane do przelewu bankowego.
Przelew to oczywiście tylko jedna z metod na depozyt na giełdzie bitcoin, różne giełdy oferują różne opcje: płatność kartą, przelew ekspresowy lub BLIK itd. Po zaksięgowaniu środków w twoim portfelu możesz przystąpić do pierwszej transakcji. Giełda automatycznie za realizację transakcji pobierze prowizję. Opłaty za transakcje krypto – krypto są z reguły niższe niż za transakcje na parach krypto fiat (fiat to określenie waluty tradycyjnej takiej jak PLN, EUR czy USD). Na szczęście są to dość niskie koszty a po szczegóły sięgnij zawsze do cennika giełdy.
Mając środki na saldzie możesz od razu dokonać kupna kryptowalut. Najprostszą metodą jest zakup natychmiastowy (tzw. szybka transakcja). Wybierasz tylko ilość kryptowaluty lub kwotę za którą chcesz dokonać zakupu. System automatycznie wyliczy a następnie dokona transakcji od najkorzystniejszej oferty jaka aktualna wystawiona jest na giełdzie, a zakupione środki zostaną dodane do twojego salda.
W funkcjonowaniu giełdy kryptowalut ważne jest, żeby zrozumieć iż inne są koszty dla osób wystawiających ofertę (tzw. Maker) niż dla osób realizujących ofertę (Taker). Częściej będziesz jednak korzystał z opcji „WYSTAW OFERTĘ”, w której samodzielnie będziesz kreował swoją propozycję kupna (lub sprzedaży) poprzez określenie ilości kryptowaluty i ceny – ta twoja oferta następnie wyląduje w tzw. orderbooka i czekać będzie na chętnego. Środki zostaną dodane do twojego salda dopiero wtedy, gdy ktoś zrealizuje twoją ofertę i zdecyduje się sprzedać ci kryptowaluty na twoich warunkach.
Po zakupie kryptowaluty pora na kolejną decyzję – przelewasz ją na wcześniej przygotowany portfel lub trzymasz na giełdzie i spekulujesz krótkoterminowo.
W ramach „treningu” warto zakupiony bitcoin:
- sprzedać za jakiś krótki czas i cieszyć się pierwszym, nawet niewielkim zyskiem (lub zaliczyć pierwszą porażkę – pamiętaj, że na handlu krypto możesz również stracić, im wcześniej to zrozumiesz tym lepiej)
- wymienić na mniej znaną kryptowalutę aby poznać smaczek na handlu w parach krypto-krypto
- założyć konto na innej platformie i spróbować przesłać środki z giełdy na portfel lub z giełdy na giełdę (aby zrozumieć jakie są koszty transferu poszczególnych kryptowalut – każda z nich ma w cenniku określoną indywidualną prowizję od wypłaty zawierającą w sobie „opłatę dla górników” oraz opłatę administracyjną dla giełdy)
7. Ucz się dalej, przyjmij swoją własną strategię, bądź coraz lepszy w inwestowaniu
Co cię czeka dalej?
Nauka.
Wraz z pierwszymi szlifami na rynku kryptowalut nabędziesz zapewne ochoty na jeszcze większą aktywność. W sieci dostępnych jest mnóstwo materiałów edukacyjnych, praktycznie każda dobra giełda kryptowalut posiada swój własny projekt e-learningowy np. Zonda Crypto Akademia, Coinbase Earn, Bitpanda Academy. Ucząc się możesz też zarabiać – niektóre giełdy nagradzają użytkowników za ukończenie ich kursu i rozwiązanie quizu sprawdzającego wiedzę.
A jest się czego uczyć.
Chcesz wiedzieć kiedy jest najlepszy okres na kupno a kiedy na sprzedaż kryptowalut? Zainteresuj się analizą techniczną i fundamentalną.
Masz mało kapitału a lubisz i akceptujesz wysoki stopień ryzyka? Zastanów się czy chcesz spróbować swoich sił w handlu z dźwignią
Czy wiesz, że spadek ceny bitcoina to też okazja to zarobku? Zdecyduj czy chcesz grać na kontraktach CFD, a jeśli tak załóż dodatkowe konto u brokera CFD & Forex.
Interesuje cię o co chodzi z tym kopaniem kryptowalut? Poszukaj materiałów o miningu.
Czemu nie skorzystać jak dają coś za darmo? Wybadaj gdzie są darmowe kraniki kryptowalut, airdropy i inne promocje gdzie można otrzymać cząstki bitcoina za darmo
Budzisz się w nocy, żeby sprawdzić jaka jest cena BTC? Koniecznie zdobądź materiały odnośnie psychologii tradingu.
Można byłoby tak długo. Jest wiele drobnych aspektów ważnych w handlu bitcoinem, wiele niuansów aby sprawnie i skutecznie poruszać się w świecie Bitcoina, które powinieneś dopasować do swoich możliwości finansowych oraz strategii w handlu.
Nie zapomnij o dywersyfikacji. Szczególnie ważne przy dużych kwotach. Załóż konto na kolejnych giełdach (nigdy nie trzymaj wszystkich środków na jednej giełdzie), zaopatrz się w dodatkowe portfele, nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę (czyt. jedną kryptowalutę).
Opinia praktyków
Psychologia jest niezwykle ważnym czynnikiem inwestowania, niezależnie czy inwestujesz w akcje, kryptowaluty czy na rynku Forex. Musisz zdobyć doświadczenie, musisz przepracować wzrosty i spadki kursów, musisz być na rynku przez wiele lat aby zrozumieć cykliczność a także nieprzewidywalność rynków. W opinii doświadczonych inwestorów – im wcześniej zaczniesz tym lepiej.