Jak kupić część bitcoina?

Jak kupić część bitcoina? To proste. Tak jak w przypadku każdej innej waluty, możesz nabyć tylko jej część. W przypadku dolarów, częściami są centy, przy złotówkach grosze, a jeśli chodzi o bitcoina częściami są jednostki nazywane satoshi. Różnica pomiędzy klasycznymi walutami a kryptowalutami dotyczy ilości miejsc po przecinku. Dolary, euro itp. rozliczamy z reguły do dwóch miejsc po przecinku (czasami do czterech), kryptowalutami handlujemy w rozliczeniu do ośmiu miejsc po przecinku (niektóre giełdy zaokrąglają tylko do sześciu). Przyjrzyjmy się dokładnie jak kupić niewielką część bitcoina.

Częste pytanie – czy mogę kupić mniej niż 1 bitcoin

Ktoś kto nigdy nie miał do czynienia z bitcoinem nie ma pojęcia jak wyglądają transakcje i rozliczenia. Jedno z pierwszych pytań, które nasuwa początkującemu na rynku brzmi: czy mogę kupić mniej niż jednego bitcoina i jak to zrobić? Znane są przypadki gdy inwestorzy rezygnowali z zakupu BTC z uwagi na nieosiągalną dla nich cenę i kupowali tańsze kryptowaluty, gdyż myśleli, że transakcji nie można realizować w częściach. Jest to niefortunne, ponieważ Bitcoin jest powszechnie uznawany za najmniej ryzykowną kryptowalutę – idealną dla początkujących w świecie krypto. Co gorsza, ludzie zainteresowani najtańszymi kryptowalutami nie są świadomi ryzyka jakie ponoszą.

Bitcoin - jak kupić część

Prawda jest taka, iż możesz kupić dowolną część bitcoina. Na transakcję możesz przeznaczyć już nawet 10zł, 50 zł, 100 zł tym samym stając się posiadaczem 0,00008000 BTC (osiem tysięcy satoshi), 0,00004000 BTC (cztery tysiące satoshi), 0,00080000 BTC (osiemdziesiąt tysięcy satoshi). Dokładna wartość uzależniona jest oczywiście od aktualnego kursu.

1 bitcoin = 100 mln satoshi

Najmniejszą jednostką bitcoina nie jest 1 BTC, podobnie jak najmniejszą jednostką dolara nie jest 1 dolar. Najmniejszą jednostką dolarów jest 1 cent. Najmniejszą jednostką bitcoina jest 1 satoshi, często skracany do sat. Obie formy, zarówno satoshi jak i sat, są akceptowalne.

0,00000001 BTC to jeden satoshi.
Satoshi to najmniejsza jednostka bitcoina, nazwana na cześć anonimowego twórcy bitcoina, Satoshiego Nakamoto. 1 BTC składa się z 100 milionów satoshi, dlatego nawet bardzo małe kwoty w bitcoina mogą być wyrażane w satoshi.

Sprawdź także: Jak zarobić na bitcoin

Jak kupić część bitcoina na giełdzie kryptowalut

Aby kupić część bitcoina musisz skorzystać z usług wybranej giełdy lub kantoru kryptowalut. Na rynku istnieje wiele podmiotów pośredniczących, wśród których największą popularnością cieszą się Binance, Coinbase czy Zonda. Kupno zrealizujesz poprzez wystawienie oferty lub transakcję natychmiastową. Wystarczy jedynie określić ilość BTC oraz oczekiwaną cenę. Aktualny kurs oraz oferty sprzedających podejrzysz zawsze w tzw. orderbooku czyli arkuszu zleceń.

Na obrazku znajdziesz przykład zlecenia na polskiej giełdy kryptowalut Zonda. Zwróć uwagę, iż deklarowana ilość zakupu różni się nieznacznie od tej którą otrzymasz – różnica wynika z prowizji, którą pobiera giełda od każdej transakcji kupna-sprzedaży.

Giełda kryptowalut Zonda - przykład jak kupić część bitcoina

Przykład zlecenia na Binance – największej giełdzie kryptowalut na świecie:

Binance - przykład jak kupić część bitcoina

Przyjrzyj się obydwóm oknom zlecenia – z Zonda i z Binance. Zauważ, że na Binance możesz podać ilość tylko do pięciu miejsc po przecinku, choć bitcoin ma przecież rozliczenie do ośmiu miejsc po przecinku. Binance ogranicza w ten sposób transakcje o niskich wolumenach. Zonda jest w tej kwestii bardziej elastyczna – niewielką część bitcoina możesz już kupić przeznaczając na transakcję jedynie 5 zł.

Przeczytaj również: Gdzie kupić bitcoin

Podsumowanie

Warto mieć świadomość, że w sumie wykopanych będzie tylko 21 milionów bitcoinów i ty możesz mieć kawałek tego bardzo ograniczonego tortu.

Nie musisz od razu kupować całego bitcoina. Wiedz jednak, iż wynik twojej inwestycji będzie zależał od kwoty kapitału jaką zdecydujesz się przeznaczyć na ten cel. Inny poziom osiągniesz przy zainwestowanych 1000 zł czy 10 000 czy 100 000 zł. Nawet jeśli bitcoin urośnie o 100% to przy zainwestowanych 100 zł zarobek nie będzie okazały. Kupując część bitcoina należy sobie odpowiedzieć ile jestem w stanie zaryzykować i jaki zysk byłby dla mnie satysfakcjonujący.

Dalej pozostaje już tylko realizować wybraną strategia jak HODL lub Day Trading.

[głosów: 1 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo