Koparka kryptowalut: co to za urządzenie, jak i gdzie ją kupić?

Rozważasz samodzielne wydobywanie bitcoinów? Zastanawiasz się czym jest i jak działa koparka kryptowalut? Przyjrzyjmy się bliżej samemu procesowi miningu i urządzeniom, które się do niego nadają. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy każdy może zostać górnikiem krypto.

Bitcoin kopanie

Czym jest koparka kryptowalut?

Koparka kryptowalut to szerokie pojęcie, może nią zostać twój komputer, smartfon czy cały zestaw urządzeń. Najpopularniejszym wyborem jest zestaw kart graficznych lub układów ASIC, w obu przypadkach liczy się moc z jaką działają. Pomysłowi inżynierowie opracowali kilka dedykowanych urządzeń, które służą do kopania kryptowalut.

Koparka CPU – to pierwsze rozwiązanie w historii kopania kryptowalut, dedykowana osobom z niskim budżetem, które nie chcą inwestować w specjalistyczny sprzęt. Kopaniem kryptowaluty zajmuje się procesor twojego urządzenia, wydobywany przez ciebie coin jest pod opieką skryptu, który ogranicza do maksimum twój wkład czasowy w kopanie. Największym minusem tych koparek jest to, że nie wykopiesz kryptowaluty której chcesz. Algorytmy CPU na obecne czasy posiadają ograniczone i mniej popularne coiny.

Koparka GPU – kolejne rozwiązanie w kwestii kopania, jest ono nadal popularne i korzysta z mocy obliczeniowej kart graficznych, wydobędziesz dzięki niej najpopularniejsze kryptowaluty tj. Bitcoin i Ethereum. Inwestycja w taką koparkę może się wydać spora, im więcej kart posiadasz tym więcej wykopiesz. Karty graficzne są prądożerne, warto mieć to na uwadze w momencie zdecydowania się na zakup takiej koparki.

Koparka FPGA – koparki oparte na układzie FPGA cechuje bardzo niski pobór prądu w przeciwieństwie do GPU, przekłada się to jednak na to ile zyskasz z kopania. Koparki te generują mniej hałasu oraz ciepła, są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe ich największym problemem jest o wiele wyższa cena w przeciwieństwie do koparek GPU.

Koparka ASIC – ostatnie i najnowsze rozwiązanie w kwestii kopania kryptowalut, to koparka ASIC, wirtualni górnicy uznają je za najbardziej opłacalne na obecne czasy. Początki tej koparki bywały bolesne dla inwestorów, ze względu na horrendalne koszta zakupu co nie zawsze zwracało się w wykopanych coinach. Po okresie wielkiego popytu, sytuacja na rynku umiarkowała się przez konkurencyjność producentów koparek, co za tym idzie ich ceny znacznie spadły. Koparki te cechuje najwyższa wydajność, są małych rozmiarów i nie pobierają tak dużo prądu jak ich popularne poprzedniczki GPU.

Koparka kryptowalut

Na czym polega kopanie kryptowalut?

By zrozumieć na czym polega kopanie kryptowalut, najpierw musisz poznać pojęcie blockchain – czyli rozproszona baza danych zawierająca w sobie stale rosnącą ilość danych pogrupowaną w bloki i powiązanych ze sobą w taki sposób, że każdy następny blok zawiera oznaczenie czasu czyli Timestamp, w tym moment kiedy blok został stworzony oraz link do poprzedniego bloku, będąc szyfrowanym streszczeniem jego zawartości, czyli Hash.

Kopanie kryptowalut to złożony proces, który polega na zatwierdzaniu i weryfikowaniu nowych bloków, które dołączane są do istniejącego już blockchainu. Kiedy zawierasz transakcję i wysyłasz swoją kryptowalutę do drugiej osoby, jest ona gromadzona przez górnika i łączona w blok. Po całym procesie górnik sprawdza czy wszystkie transakcje w bloku są prawidłowe, jeżeli nie, blok zostaje odrzucony. Przykładem nieprawidłowej transakcji jest wysłanie zawyżonej ilości kryptowaluty, mimo iż takowej się nie posiada.

Jaką koparkę kryptowalut kupić?

Jest ich na prawdę sporo. Wszystko zależy od twojego budżetu i od tego czy nastawiasz się na konkretny zysk czy też na dodatkowe pieniądze w formie pasywnego dochodu, które możesz zarobić na kopaniu. Dla amatorów zaleca się tańszy sprzęt, dzięki temu poznasz tajniki sztuki kopania, wydanie dużej ilości gotówki na początku, bez podstawowej wiedzy o specyfikacji i obsłudze danego urządzenia może się skończyć rozczarowaniem i wysokimi rachunkami za prąd. Oto kilka modeli koparek popularnych wśród wirtualnych górników:

Bitmain AntMiner S9 – To idealny model dla początkujących. AntMiner miał premierę w 2014 roku i mimo upływu lat nadal jest lubianym urządzeniem. Używaną koparkę możesz dostać nawet za kilkaset złotych. Jest małych rozmiarów, w porównaniu do innych koparek nie generuje dużego hałasu. AntMiner wyższej generacji np. S19 to wydatek ponad 10 tysięcy złotych.

AvalonMiner 1166 Pro – Wymaga o wiele większej inwestycji niż poprzedniczka. Koparka na pewno nie należy do energooszczędnych jej pobór mocy to 3,4Kw a hashrate 81TH/s. Posiada ona dwa wentylatory, przez co może być uciążliwa pod względem generowanego hałasu. Jeżeli zakupisz pięć takich koparek, producent zapewnia, że zysk dzienny z kopania wyniesie około 115 dolarów na dzień.

WhatsMiner M30S – Jeden z kolejnych modeli koparek należący do chińskiego producenta Shenzhen MicroBT. Ta maszyna o zawrotnych osiągach, ma jeden z najwyższych hashrate wśród dostępnych na rynku modeli bo aż 112TH/s, pod tym względem bije na głowę poprzedniczki. Nie można jej porównać z AvalonMinerem 1166 Pro pod względem wydajnościowym, ponieważ pobór mocy jest wręcz identyczny czyli niewiele ponad 3,4Kw. Jednakże cena nowego urządzenia może przyprawić o zawrót głowy.

Kopanie kryptowalut – czy to się opłaca?

Kopanie wydaje się prostym procesem, wystarczy że podepniesz koparkę do prądu i internetu, oraz skonfigurujesz ją za pomocą dostępnych w sieci skryptów. W momencie gdy udostępniasz moc obliczeniową swojej koparki dla sieci to jesteś opłacany w częściach kryptowaluty. Jeżeli twój sprzęt jest wydajny to otrzymujesz więcej krypto.

Zarobki są zależne od trzech najważniejszych czynników, które musisz wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, czyli: od stabilności i wydajności twojego sprzętu, szybkości łącza internetowego oraz kosztu jaki ponosisz za jedną kWh. Zatem kopanie kryptowalut opłaca się jedynie na wydajnym i w miarę energooszczędnym sprzęcie.

Kopanie kryptowalut na smartfonie

Kopanie kryptowalut za pomocą smartfonów jest już możliwe. Najważniejszym czynnikiem, który napędza popularność kopania w ten sposób, to stosunek wydajności smartfona do jego zużycia prądu. Oczywiście na ten moment kopanie kryptowalut za pomocą jednego smartfona to groszowy zarobek. Ale co jeśli masz już kilka wydajnych smartfonów? W tym wypadku jest tak samo jak z klasycznymi koparkami, im więcej smartfonów tym większe prawdopodobieństwo wydobycia większej ilości wartościowego coina. Na ten moment jest kilka aplikacji na androida, które umożliwią ci kopanie.

Podsumowanie

Podsumowując, koparka kryptowalut to po prostu zwykły komputer, wyposażony w mocne karty graficzne. Zdecydowana większość popularnych kryptowalut wymaga do kopania silnej karty graficznej. To właśnie na tym podzespole wykonywane są wszystkie obliczenia podczas całego procesu kopania kryptowalut.

Zakup koparki jest prostą czynnością, bez problemu pozyskasz nowy lub używany sprzęt. Dużo trudniejsze jest oszacowanie opłacalności przedsięwzięcia, w szczególności w czasach gdy podwyżki cen prądu wydają się nie mieć końca.

[głosów: 0 średnia ocena: 0]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo