Kryptowaluty po angielsku – słownik najważniejszych pojęć

Bitcoin to BTC czy XBT? Kryptowaluta to cryptocurrency czy coin?  Jak poprawnie nazwać kryptowaluty po angielsku? Na razie, osoby pragnące zarabiać na różnicach kursowych skazane są na trading na zagranicznej giełdzie. Nie dorobiliśmy się jeszcze polskiej giełdy altów z prawdziwego zdarzenia w stylu Binance czy Poloniex.  Dlatego przygotowaliśmy słownik najważniejszych angielskich pojęć związanych z handlem kryptowalutami. Zwracamy również uwagę, iż mogą wystąpić nieznaczne różnice w nazewnictwie, choć na szczęście brytyjski i amerykański angielski są w tym przypadku w większości słownictwa zgodne. Zobacz znaczenie najważniejszych pojęć zanim kupisz bitcoina i alty na zagranicznej giełdzie.

Kryptowaluty po angielsku – słownik najważniejszych pojęć

ALTCOINS – Alternatywne kryptowaluty

Nazwa altcoin jest kombinacją słów „alt” (alternatywne) i „coin” (waluty). Traderzy w skrócie mówią o nich alty. Altcoins to wszystkie kryptowaluty z wyłączeniem bitcoina. Najpopularniejsze altcoins to ethereum, ripple, litecoin, dash, NEM, NEO, monero, IOTA.  Mniej popularne alty charakteryzują się dużą zmiennością kursów – mogą być źródłem poważnych zysków lub niezwykle bolesnych strat.

Kryptowaluty po angielskuKryptowaluty po angielsku Kryptowaluty po angielsku  Kryptowaluty po angielsku Kryptowaluty po angielsku Kryptowaluty po angielsku Kryptowaluty po angielsku  Kryptowaluty po angielsku

ASK – Oferty sprzedaży

Część zestawienia zleceń na giełdzie kryptowalut, w której znajdują się bieżące propozycje sprzedaży. Posiadający daną kryptowalutę wystawiają zlecenie wraz z ceną i ilością, którą chcieliby otrzymać. To ta część tablicy, na którą patrzą osoby zainteresowane zakupem. Ask to te wyższe ceny.

ATH (All Time High) – Najwyższa cena w historii

ATH to bardzo ważny wskaźnik każdej kryptowaluty. Pokazuje nam do jakiej maksymalnej ceny doszła kryptowaluta zanim nastąpiła korekta. „Bitcoin ustanawia nowe ATH”, „Cena Bitcoin – nowe ATH”, „Bitcoin notuje nowe ATH”, „Nowe ATH – Bitcoin jak rakieta”. Media uwielbiają ATH – po każdym kolejnym rekordzie cenowym bitcoina mamy w sieci eksplozję i wysyp artykułów.

BALANCES – Saldo konta

Zestawienie pokazujące ile posiadamy danej kryptowaluty i waluty fiat na giełdzie.

BID – Oferty skupu

Druga część zestawienia zleceń (order booka), w które znajdują się oferty skupu. Osoby, które planują zakupić kryptowalutę wystawiają tu zlecenie podając jaką cenę są w stanie zapłacić i jaką ilość zamierzają kupić. Na tę część patrzą osoby, które postanowiły rozstać się ze swoimi kryptowalutami. Bid to te niższe ceny.

BITBAY

Najlepsza polska giełda. Dobra zarówno dla początkującego jak i zaawansowanego gracza. Stale pozytywnie zaskakuje dodając nowe funkcjonalności, kryptowaluty oraz tokeny.

BITCOIN (BTC)

Czy ktoś jeszcze nie wie czym jest bitcoin? Tak, zdecydowana większość społeczeństwa nie miała jeszcze z nim styczności, ale zapewne wcześniej czy później się o nim dowie. Bitcoin to materiał na długi artykuł, a nie na krótką wzmiankę w słowniku.

COIN – Kryptowaluta

Kryptowaluty zamiennie określa się też monetami. Coin brzmi zdecydowanie lepiej niż cryptocurrency. Krócej, przyjaźniej, bardziej slangowo. Na niektórych giełdach funkcjonuje pełniejsza nazwa „cryptocoins”.

CRYPTOCURRENCY – Kryptowaluta

Kryptowaluty po angielsku to cryptocurrencies. Pisownia jak kto woli: albo razem (cryptocurrency) albo osobno (crypto currency).  Obydwie wersje są poprawne, choć zdecydowanie częściej spotkamy się z łącznym nazewnictwem.

DEPOSIT – Wpłata

Po założeniu konta na giełdzie i przeprowadzonej przez nią pomyślnie weryfikacji można dokonywać wpłat. W zależności od posiadanych środków mogą to być kryptowaluty lub waluty tradycyjne. Zdarza się, że giełda pobiera opłatę, tzw. deposit fee, za wpłatę środków. Giełda określa również wartość minimalnej wpłaty oraz podaje szacunkowy czas jaki zajmie jej księgowanie środków.

EXCHANGE – Giełda kryptowalut / Giełda kryptowalutowa

Platforma na której można kupić i sprzedać kryptowaluty. Transakcji dokonuje się samodzielnie. Giełda kryptowalut jest najpopularniejszym miejscem, w którym użytkownicy nabywają i zbywają swoje wirtualne aktywa. Giełdy różnią się znacznie pomiędzy sobą, oferują odmienny zakres usług, wybór najlepszej giełdy jest bardzo istotny w procesie inwestycyjnym. Zobacz nasz ranking giełd kryptowalut.

FIAT – Tradycyjny pieniądz

Fiat to waluty takie jak dolar amerykański, euro, polski złoty. Waluty wyemitowane i gwarantowane przez Bank Centralny. Aby dokonać zakupu pierwszego bitcoina trzeba najpierw zasilić swoje konto na giełdzie wybraną walutą fiat.

MAKER

Nazwy Maker i Taker są nieprzetłumaczalne. Funkcjonują w takiej formie zarówno na polskich jak i na zagranicznych giełdach. Maker to osoba, która tworzy nową ofertą kupna bądź sprzedaży, bądź otwiera pozycję w handlu z dźwignią. Pełna nazwa to Market Maker. Jeśli zlecenie, które Maker wystawi do Orderbooka zostanie zrealizowane, zostanie on obciążony opłatą tzw. Maker Fee. Wysokość pobieranej prowizji można być stała lub zmienna w zależności od wartości obrotów w ostatnich 30 dniach.

MARGIN TRADING – Handel z dźwignią

W odróżnieniu od zwykłego handlu na giełdzie, handel z dźwignią pozwala na osiągnięcie wielokrotnie wyższych zysków (lub strat) w porównaniu do zainwestowanej kwoty. Za niewielką opłatą manipulacyjną możliwe jest pozyskanie środków od innego użytkownika giełdy. Wysokość tak zwanej „dźwigni” reguluje ile kapitału pożycza inwestor – na przykład dźwignia 1:10 oznacza że jedna dziesiąta środków którymi operuje inwestor należy do niego, zaś pozostała część, czyli dziewięć dziesiątych, jest pożyczana.

MARKETS – Rynki

Bardziej właściwe określenie to Pary. Markets to dostępne do handlu pary kryptowalut i walut fiat w różnych konfiguracjach. Markets mogą stanowić dwie kryptowaluty, waluta fiat i kryptowaluta lub dwie waluty fiat. Dla przykładu: BTC/PLN, ETH/USD, LTC/BTC, EUR/GBP.

ORDERBOOK – Zestawienie zleceń

Spotykamy się z dwoma rodzajami zapisu: Orderbook i Order Book. Zestawienie zleceń, na którym prezentowane są oferty sprzedaży (Ask) oraz oferty skupu (Bid). Najważniejszy element każdej giełdy kryptowalut.

OTC (over-the-counter) – Rynek pozagiełdowy

To oferta dla osób z grubym portfelem. Jeśli ktoś dysponuje np 100 000 dolarów i chciałby za nie jednorazowo kupić bitcoiny to może się to okazać trudne w realizacji. Takie transakcje są możliwe, ale zwykle odbywają się poza giełdą, nie na oczach wszystkich użytkowników. Należy skontaktować się z osobami zarządzającymi giełdą (bardzo często osobiście) i ustalić z nimi warunki handlowe. Życzymy wszystkim naszym czytelnikom możliwości realizacji over-the-counter trades.

TAKER

To osoba, która korzysta z oferty sprzedaży lub kupna znajdującej się na giełdzie, lub zamyka pozycję w handlu z dźwignią. Za udaną transakcję zwykle jest obciążany tzw. Taker fee. Wysokość opłaty może być uzależniona od poziomu obrotów i maleć w miarę im większy wolumen jest realizowany.

TRADING FEE – Prowizja od transakcji

Opłata pobiera od ciebie w momencie realizacji sprzedaży lub kupna kryptowalut. Główne źródło zarobku giełdy. Funkcjonują różne schematy – jedne giełdy mają taką samą prowizję zarówno dla kupujących i sprzedających, inne giełdy oferują niższe stawki wystawiającym oferty a wyższe pobierającym, a jeszcze inne w ogóle nie pobierają trading fee.

WALLET – Portfel kryptowalut / Portfel kryptowalutowy

To program lub aplikacja służąca do przechowywania kryptowalut. Często potocznie nazywana też portfelem Bitcoin. Zobacz jakie są rodzaje i jaki jest najlepszy portfel kryptowalut.

WIRE TRANSFER – Przelew bankowy

Najprostsza metoda zasilenia swojego konta na giełdzie w walutę tradycyjną PLN, EUR, USD czy GBP. Giełdy stosują również bardziej oczywistą nazwę przelewu – Bank Transfer. Należy bezwzględnie pamiętać, żeby dane właściciela konta (imię/nazwisko) były takie same w banku i na giełdzie. Przelew z konta kolegi/koleżanki/żony/dziecka/rodzica czy babci może okazać się wyjątkowo nieskuteczny.

WITHDRAWAL – Wypłata

Wypłata środków ze swojego konta na giełdzie. Giełda często pobiera opłatę za takie działanie. Przed podjęciem działania należy sprawdzić wysokość „withdrawal fee”, minimalną kwotę oraz czas realizacji. Nawet jeśli giełda nie pobiera żadnych opłat za przelewy zagraniczne może okazać się, że na twoim koncie w banku pojawi się inna kwota niż spodziewana – zawsze trzeba się upewnić czy bank, w którym posiadamy konto nie pobiera opłat za przyjęcie przelewu z innego kraju.

XBTSkrót od Bitcoin

XBT jest zamiennie stosowany z BTC. Często można się spotkać z pytaniem „Czy jest jakaś różnica pomiędzy BTC a XBT?”. Nie ma. Obydwa skróty odnoszą się do bitcoina. Bardziej popularne jest oznaczenie BTC, jednakże na niektórych giełdach (Kraken) funkcjonuje oznaczenie XBT.

[głosów: 1 średnia ocena: 5]

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo