Exmo – opinie i poradnik o największej giełdzie kryptowalut w Europie Wschodniej

Platforma jest dostępna w języku polskim, ale po wejściu na nią chce się od razu wyjść, jak najszybciej ją opuścić, zapomnieć. Poziom tłumaczenia jest tak fatalny, iż lepiej gdyby w ogóle go nie było. „Moi aktywne ordery”, „Parów walutowych”, „Licytowanie”, „aktywni handlowcy” i „wybrać” świadczą o tym, że ktoś nie przyłożył się dobrze do tematu („wybrać” oznacza „wypłacić”).

Tylko czy na pewno powinno nas to zniechęcić do tradingu na tej giełdzie? Czy opinie o EXMO są złe? Mamy tu przecież możliwość handlu w złotówkach, jest to też jedna z największych giełd krypto w Europie. Może nadaje się do arbitrażu? Może jest bezpieczna i ma dobrą płynność? Sprawdźmy!

Giełda EXMO

Giełda kryptowalut EXMO liderem w Rosji i na Ukrainie

Giełda kryptowalut EXMO została założona w 2013 roku, główna siedziba mieści się w Londynie a zespoły wspierające zostały ulokowane również w Moskwie, Kijowie i Stambule. EXMO to największa giełda kryptowalut w Europie Wschodniej, na platformie zarejestrowało się ponad 1,6 mln użytkowników, codziennie pojawia się tutaj 50 tys. aktywnych traderów, którzy generują średnio 30 mln obrotu w USD. Wynik nie powinien dziwić gdyż na giełdzie dostępnych jest sześć walut tradycyjnych oraz kilkudziesiąt kryptowalut co w połączeniu tworzy nam ponad 160 par do handlu.

I choć EXMO ma główną siedzibę w UK, to na pierwszy rzut oka widać, że giełda jest szczególnie lubiana przez użytkowników z Rosji i Ukrainy. Znaczna część komunikacji w mediach społecznościowych odbywa się w języku rosyjskim.

Kryptowaluty dostępne na EXMO

Ilość kryptowalut dostępnych na EXMO może zadowolić każdego użytkownika. W ofercie znajdziemy najbardziej rozpoznawalne waluty cyfrowe oraz te mniej znane a równie interesujące altoiny. Obecnie czołowe pozycje pod względem wielkości obrotów zajmują pary, w których znajdziemy takie kryptowaluty jak:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Ripple (XRP)
 • Litecoin (LTC)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Zcash (ZEC)
 • Dash (DASH)
 • Waves (WAVES)
 • Monero (XMR)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Tether (USDT)

Czy warto inwestować w EXMO Coin?

Ogromne emocje wśród inwestorów budzi aktualnie EXMO Coin (EXM) – wewnętrzny token ERC-20 giełdy kryptowalut EXMO, uwalniany na rynek w kilku etapach. W założeniu, tak jak wiele innych natywnych tokenów, EXM ma dawać jego posiadaczowi wiele korzyści takich jak niższa prowizja transakcyjna, pierwszeństwo w dostępie do nowych par handlowych, obsługę supportu na poziomie VIP, zniżki w kolejnych edycjach IEO, możliwość głosowania na nowe kryptowaluty i wiele, wiele innych bonusów w tym preferencyjny dostęp do funkcjonalności, które dopiero są na etapie planów (np. niższe koszty przy handlu z dźwignią).

Wracając do pytania „czy warto inwestować w Exmo Coin„? Wartość tokena w dużej mierze zależeć będzie od pozycji i sukcesu samej giełdy kryptowalut. Analizując dotychczasowe emisje tokenów natywnych widzimy, że największy sukces odniósł Binance Coin (+9000% wzrostu), gdyż giełda Binance stała się jedną z najbardziej znanych na świecie. KuCoin Shares – token wyemitowany przez giełdę KuCoin – nie wystrzelił już tak wysoko (wzrost o „jedyne 100%”). Odpowiedź na powyższe pytanie każdy musi znaleźć sam, pamiętając o ryzyku inwestowania w kryptowaluty i fakcie, iż każdy projekt i emisja są inne (nie wszystkie będą „na plusie”). Za EXMO przemawia fakt, iż jest największą giełdą Europy Wschodniej z całą rzeszą lojalnych użytkowników.

Opinie o Exmo Coin

Waluty fiat

EXMO przyciąga swoich klientów dużą ilością klasycznych walut, które zestawione z kryptowalutami tworzą niezliczone pary do handlu. Wśród walut fiducjarnych mamy:

 • Rubel rosyjski (RUB)
 • Hrywna ukraińska (UAH)
 • Polski złoty (PLN)
 • Lir turecki (TRY)
 • Dolar amerykański (USD)
 • Euro (EUR)

Na przełomie 2017 i 2018 roku EXMO pojawiła się szeroko w naszych mediach komunikując wejście na polski rynek i możliwość handlu w złotówkach. Niestety, po krótkim okresie wzmożonej aktywności polskich traderów, giełda poszła w niepamięć i dzisiaj płynność w parze z PLN jest bardzo niska. Jeśli pragniesz coś tutaj ugrać poprzez waluty fiat, musisz się skupić na parach z USD i RUB.

Wpłaty i wypłaty

W teorii dokonanie wpłaty jest łatwe, ponieważ istnieje wiele sposobów na zasilenie konta Exmo. Wszystko jednak zależy od wybranej waluty. W przypadku EUR czy RUB wachlarz dostępnych metod jest bardzo szeroki co widzimy na poniższym obrazku:

EXMO wpłaty i wypłaty w Euro

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku naszej waluty. Tutaj aby dokonać wpłaty musimy sięgnąć po kartę VISA lub MasterCard i zaakceptować koszt w wysokości 4,5% (oraz dłuższąi bardziej skomplikowaną weryfikację). Nie ma natomiast możliwości wypłat w PLN (stąd zapewne mała popularność giełdy w naszym kraju), w cenniku znajdziemy informację, że PLN można wypłacić za pomocą „ex-code”, ale w praktyce nie jest to wypłata tylko „przeniesienie” środków na inną giełdę. Do wypłaty kapitału najlepiej wybrać RUB lub USD, do dyspozycji mamy też przelewy SEPA, ale giełda pobiera opłatę 50 EUR za każdy przelew.

Giełda exmo opinie o metodach płatności

Exmo prowizje dotyczące wpłat i wypłat

Wpłata (wybrane metody):

 • Kryptowaluty – w większości bez opłat
 • EUR – przelew SEPA – 20 EURO
 • EUR – CryptoCapital 0% – OkPay 4% – PerfectMoney 2% – Payeer 4% – AdvCash 2% – Epay 1%
 • USD – CryptoCapital 2% – OkPay 3% – PerfectMoney 2% – Payeer 7% – AdvCash 3% – Epay 3%

Wypłata (wybrane metody) :

 • Bitcoin – 0.0005 BTC
 • Pozostałe kryptowaluty – opłata wg cennika
 • EUR – przelew SEPA  – 50 EUR
 • EUR – CryptoCapital 0% – OkPay 0,5% – PerfectMoney 3% – Payeer 1% – AdvCash 0% – Epay 0%
 • USD – przelew bankowy – 20 USD
 • USD – CryptoCapital 0% – OkPay 0,5% – PerfectMoney 2% – Payeer 0% – AdvCash 0% – Epay 1%

Prowizja transakcyjna

Dużym plusem EXMO jest niska prowizja transakcyjna – dużo bardziej atrakcyjna niż na polskich giełdach (więcej szczegółów odnośnie kosztów transakcyjnych konkurencyjnych giełd znajdziesz w artykułach dotyczących konkretnych platform, np: Opinie o Bitbay oraz Opinie o CoinDeal) – prowizja na EXMO wynosi tylko 0,2% i jest taka sama dla Makera i Takera.

Stawkę tę można jeszcze obniżyć poprzez program Cashback, który inicjalizowany jest po przekroczeniu wartości 100 000 USD obrotu w ciągu 30 dni.

Trading na EXMO

Giełda oprócz podstawowej usługi wymiany kryptowalut i walut tradycyjnych oferuje też szereg usług dodatkowych. Jedną z nich, z których firma jest najbardziej dumna jest finansowanie IEO – pierwszy z projektów IEO na giełdzie EXMO został wyprzedany w ciągu 99 sekund! Pozostałe usługi takie jak Over-the-Counter trading (handel pozagiełdowy), VIP services, szybkie API, cashback równie dobrze przyczyniają się do zwiększonych dochodów giełdy.

Czy dobrze handluje się na EXMO? To zależy, jeśli ktoś przyzwyczaił się już do innej giełdy, może być poirytowany brakiem pewnych funkcjonalności (w szczególności brakuje opcji „kup wszystko” – „sprzedaj „wszystko”). Dla tych jednak, którzy postanowią rozpocząć swój trading od EXMO giełda może być dobrym wyborem, gdyż interfejs jest czytelny i z łatwością przyjdzie nawigować pomiedzy orderbookiem a portfelami.

Opinie o EXMO

Zdarza się, że pozytywne opinie dotyczące tradingu niweczone są przez negatywne opinie wynikające z prób kontaktu z supportem. Exmo jest wyjątkiem, support który jest dostępny 24/7 w 4 różnych językach (angielskim, rosyjskim, ukraińskim, tureckim) i mógłby być stawiany jako wzór – przeciętny czas odpowiedzi wynosi mniej niż 15 minut. Bezpośredni kontakt jest ważny, ale dla tradera najbardziej liczy się płynność giełdy oraz koszty, których poniesienie pomniejsza kapitał inwestycyjny.

Osoby, pragnące tradować w PLN mogą poczuć się jednak rozczarowane, płynność jest bardzo słaba a ograniczenia dotyczące wpłat i wypłat spore.

Podsumowanie

EXMO już dzisiaj ma wiele do zaoferowania swoim użytkownikom, a po deklaracjach osób zarządzających giełdą widzimy, że platforma ma bogate plany i wiele projektów do zrealizowania. Jednym z najciekawszych będzie na pewno wprowadzenie handlu z dźwignią, gdyż funkcjonalność ta pozwali na ściągnięcie z rynku największych i najlepszych traderów.

Warto również bacznie przyglądać się kolejnym projektom IEO, które mogą stanowić źródło ponadprzeciętnych zarobków. Niewątpliwie EXMO jest największą giełdą na rynku rosyjskim i ukraińskim przyciągającą tysiące aktywnych traderów – jeśli chcesz spróbować swoich sił w handlu z użytkownikami na największej giełdzie Europy Wschodniej – wybierz EXMO!

 

 

[głosów: 4 średnia ocena: 5]
8.7 Wynik
Exmo

Ponad 10 różnych możliwości transferu środków. Globalny zasięg, z siedzibą w UK. Możliwy również handel w złotówkach.

ZALETY
 • Polska wersja językowa
 • Możliwy zakup kryptowalut za złotówki
 • Chat - duża ilość użytkowników online
 • Dostęp do globalnego rynku
 • Niska opłata transakcyjna
WADY
 • Brak możliwości wypłaty w złotówkach
 • Wysokie prowizje za depozyt
 • Niedopracowane tłumaczenie na język polski

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

1 Komentarz
 1. Moim zdaniem najlepsza i nabezpiecznijesza giełda z super wsparciem techicznym

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo