Giełda Poloniex – opinie i poradnik 2024

Giełda Poloniex, pomimo przyjaźnie brzmiącej nazwy, nie jest platformą łatwą w obsłudze dla początkujących na rynku. Nie poleciłbym jej na zakup pierwszego w życiu bitcoina, ale nie pominąłbym jej całkowicie i nie przekreślił jej szans na udział w portfolio giełd w przyszłości. Każdy kto dopiero zaczyna powinien zostawić dla niej miejsce i mieć na nią oko, choćby daleko na horyzoncie.

Poloniex to dość nietypowa platforma. Prawdopodobnie jedyna bez pełnej nazwy na stronie głównej.

Opinie o Poloniex – dla kogo ta giełda?

Poloniex jest dobrze znany w świecie krypto-entuzjastów, to amerykańska giełda powstała w Delaware w USA (obecnie główna siedziba to Seszele), obsługująca traderów już od 2014 roku. Parę lat temu Poloniex wraz z giełdą Bittrex, na długo przed pojawieniem się Binance, stanowiły wspólnie ścisłą czołówkę giełd altcoins. Ofertowo zostało tak do obecnych czasów – na Poloniex warto wybrać się po zakupy tych mniej znanych kryptowalut, na wielu parach wolumen jest najwyższy na świecie, a liczni gracze szukający ciekawych projektów zdają się być zadowoleni z platformy.

Giełdę Poloniex po czasach świetności złapała lekka zadyszka, początkowo lekarstwem które miało ożywić giełdę było przejęcie przez spółkę Circle Internet Financial (w grupie z Goldman Sachs Group Inc.), następnie chwilę później platforma trafiła w ręce azjatyckiego konsorcjum związanego z Justinem Sun z TRON. Od tego momentu widać znaczne ożywienie, realizację wielu nowych projektów i próbę dotarcia do użytkowników na wielu kontynentach.

Kryptowaluty – co kupić i ile to kosztuje – opłaty i prowizje

Nie lubię giełd kryptowalut (a także wszystkich innych instytucji), które mają poukrywane cenniki, niejasne zasady odnośnie prezentacji kosztów wzbudzają zawsze moją nieufność. Poloniex jest właśnie taką giełdą, w której na pierwszy rzut oka nie wiesz ile będzie cię to kosztować. Informacja o tym, że depozyt kryptowalut jest darmowy jest zaprezentowana w sposób przejrzysty, ale już listy kryptowalut z kosztami wypłat nie masz nawet co szukać. BitBay i inne giełdy przyzwyczaiły nas do tego, że na jednej podstronie serwisu prezentują całą dostępną ofertę a przy każdej krypotowalucie znajdujesz dokładną stawkę dotyczącą transferu. Na Poloniex, jeśli chcesz poznać koszt wypłaty danej kryptowaluty musisz się zalogować i otworzyć Portfel danej kryptowaluty. Uciążliwe, prawda?

Nie oznacza to jednak, że Poloniex jest drogą giełdą, wręcz przeciwnie opłata transakcyjna jest ustawiona na dość niskim poziomie i wynosi 0,125% zarówno dla Makera i Takera.

W ofercie jest ponad 100 kryptowalut tworzących prawie 300 par tradingowych. I choć jest to w założeniu giełda altcoin to największa wartość transakcji generowana jest na klasycznych parach BTC/USDT, ETH/USDT, ETH/BTC.

Giełda Poloniex – główne atuty

Głównymi zaletami i wyróżnikami tej giełdy są:

  • ponad 100 kryptowalut i tokenów
  • niskie opłaty i prowizje
  • handel z dźwignią (margin trading)
  • krypto pożyczki (margin lending)
  • kontrakty futures na kryptowaluty

Patrząc na powyższy zestaw można odnieść wrażenie, że jest to giełda dla zaawansowanych traderów. I tak jest w rzeczywistości, choć gdyby się ktoś bardzo uparł i chciał kupić tutaj pierwszego bitcoina to też jest to możliwe. W tym celu trzeba skorzystać z platformy Simplex, z którą Poloniex jest bezpośrednio zintegrowany a która umożliwia przepływ walut tradycyjnych (tę samą funkcjonalność posiada giełda Binance). Integracja z Simplex pozwala na zakup wybranych kryptowalut (m.in. ATOM, AVA, BCH, BNB, BSV, BTC, BUSD, DASH, ETH, LTC, PAX, QTUM, TRX, USDT, XLM, and XRP) za walutę euro.

[głosów: 1 średnia ocena: 5]
9.1 Wynik
Poloniex

Z siedzibą w USA. Jedna z najbardziej znanych giełd kryptowalut na świecie. Lider w handlu z dźwignią oraz obrocie Ethereum.

ZALETY
  • Stabilna pozycja na rynku
  • Lider w handlu z dźwignią
  • Dobra płynność
WADY
  • Giełda nie dla początkujących
  • Mało nowoczesna (design niezmienny od lat, brak aplikacji mobilnych, brak konkursów i innych aktywności przyciągających nowych traderów)

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowe case study, opinie o giełdach i kantorach, najlepsze przewodniki krok-po-kroku

Podziel się z nami swoją opinią:

Dodaj Swoją Opinię

Kryptomag - rankingi giełd kryptowalut i portfeli
Logo